آمار فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

وزیر ICT و اینترنت! احتمال رفع محدودیت سرعت 128 کیلوبیت برای کاربران اینترنت
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧
 

احتمال رفع محدودیت سرعت 128 کیلوبیت برای کاربران اینترنت

Soleimani

وزیر ارتباطات: 128 شاید برای فردی پرسرعت باشد شاید کم سرعت، اما برای عموم مردم سرعت متوسط و مناسبی است. توجه کنید در شرایط حاضر همین مقدار با قیمت مناسب در سطح وسیع ارائه نشده است.

 

 

 

وزیر ICT  و اینترنت پرسرعت: درست سه سال پیش در بدو تولد اینترنت پرسرعت وزارت ICT در اقدامی خام ، شیر فلکه اینترنت پرسرعت را چند دور به شمت بستن آن بست و به ظاهر فشار آن را تا مرز حداکثری 128 کیلوبایت برای استفاده کنندگان  شخصی محدود نمود. هر چند سرعت سرویس های  اینترنتی  در کشور در بالاترین وضع موجود باز هم مناسب با نیاز استفاده کنندگان برای فعالیتهای نوین اینترنتی مانند تجارت الکترونیک و ... نیست ولی اینترنت پرسرعت حداقل 512 کیلوبایتیاز سال 1385  می توانست  رشد و گسترش چشم اندازهای فناورانه  در قوانین موجود را بر طرف نماید اما وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات تحت تاثیر جو عمومی هیات دولت با ظاهر بینی تن به مقوله ای داد که امروز باید پاسخگویی مردم و ملت برای عدم تحقق توسعه مناسب با قوانین تدوین شده  باشد.

 

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
شبکه دولت این بار از زبان مسئولی غیر ریاضی !
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ شهریور ۱۳۸٧
 
مدت ها است که آقای عبدالمجید ریاضی اخبار مربوط به اینترت ملی را منتشر می نمودند اخیر ایشان بلاخره کوتاه آمدند و به شبکه ملی اینترنت رضایت دادند اما این بار غیر از آقای ریاضی جناب آقای میرزائی گزارشی مرتبط را در مصاحبه با رسانه ها با عنوان  "شبکه دولت" راه اندازی شد  ! مطرح نموده اند لطفا تحلیل ما را در ادامه بخوانید.
... هر چند امروز مدیرکلی در گزارشی با عنوان شبکه دولت راه اندازی شد  راه اندازی شبکه دولت را در رزومه کاری دولت نهم  قرار می دهد اما اهل فناوری اطلاعات می بایست خوشحال باشند که در همین حد هم کاری انجام شده هر چند لازم ولی دیرهنگام بوده اما کافی نیست. امیدواریم در این کشور روزی فرا رسد که ماها هیچ حساسیتی بر اینکه که چه کسی مدعی است  کار را انجام داده  نداشته باشیم ولی حساس باشیم که چرا کاری انجام نشد. ! امروز در الگوی پیشرفت کشورهای مترقی هیچ ابزاری به جزء فناوری اطلاعات و ارتباطات راهگشای ورود آنها به جهان توسعه یافته نبوده است . بنابراین باید رشد همه جانبه کشور را در گرو توسل به فناوری اطلاعات و ارتباطات متصور شد. و بر این باور و اعتقاد بود که فقط و فقط فناوری در این مقطع به صورت معجزه آسایی قادر به رفع مشکلات مردم و جهش در نیل به چشم اندازهای موجود خواهد بود.
 
در ادامه به معرفی  پیشینه شبکه دولت  می پردازیم.
 
1- 9 آذر 1383 - ایرنا - مشاور طرح و توسعه شبکه "دولت الکترونیکى" نهاد ریاست جمهورى گفت : ایجاد شبکه دولت الکترونیکى براى همه سازمانها و ادارات سراسر کشور ضرورى است .
 لینک مربوطه : همه ادارات ایران باید شبکه دولت الکترونیکی ایجاد کنند
 
2- خبر سایت اخبار فنآوری اطلاعات ایران (IRITN)- شبکه دولت با پیام الکترونیکی آقای موسوی لاری (وزیر محترم کشور) در تاریخ 17/5/82 راهاندازی شد.
 
لینک مربوطه : افتتاح شبکه دولت در مشهد توسط وزیر کشور
 
3-
 
۲۵ خرداد ۱۳۸۴ -  ارتباط 40 دستگاه دولتی از طریق شبکه دولت اصفهان از مردادماه آغاز می‌شود.
100-4 را زحمت بکشید از شبکه اینترنت رصد نمائید.

 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
ایرنا: فناوری اطلاعات و نقش آن در توسعه متوازن کشور(‪ ۲‬و پایانی)
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٧
 

ایرنا در مصاحبه ای با تعدادی از افراد صاحب نظر  گزارشی با عنوان فناوری اطلاعات و نقش آن در توسعه متوازن کشور(‪ ۲‬و پایانی) در ١٢/۶/٨٧ منتشر نمود. قسمتی از گزارش که مربوط به مصاحبه با اینجانب بوده را در ادامه ملاحظه فرمائید.

تجارت الکترونیک ، دروازه معاملات بدون مرز
تجارت الکترونیک ، ارتباطات، مدیریت داده‌ها و خدمات ایمنی را یکپارچه می‌سازد تا کاربران تجاری در سازمانهای گوناگون بتوانند به صورت خودکار اطلاعات را مبادله کند.

تجارت الکترونیک به معنی اطلاع‌رسانی، تبلیغات و خریدوفروش کالاها و خدمات و حفظ و برقراری روابط تجاری از طریق سیستم‌های مخابراتی و ابزارهای پردازش داده‌ها است.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی در این‌باره گفت:پتانسیل- های تجاری و اقتصادی شهرها، از طریق تجارت الکترونیک به راحتی قابل ارایه به تمام مردم کشور و دنیا است.

مهندس عیسی نجفی افزود:محصولات صادراتی شهری مانند مشهد همانند زعفران، فرش، زرشک، پوستین، سنگ فیروزه و ... می‌توانند از طریق تجارت الکترونیک با کمترین زمان و بیشترین بعد جغرافیایی (مجازی) به فروش رسد.

وی با بیان اینکه جهت رشد تجارت الکترونیک در کشور یک سری زیرساخت‌های باید فراهم شود، اظهار داشت: به غیر از زیرساخت‌های سخت افزاری همانند سرعت اینترنت، امضای دیجیتال و پول الکترونیکی، باید زیرساخت‌های فرهنگی برای استفاده شهروندان و بازرگانان از این خدمات هم فراهم شود.

او با اشاره به اینکه اگر زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری آماده باشند، اما استفاده‌کننده نباشد،گفت:این نوع آماده‌سازی و توسعه درجا نام دارد و همه بخش‌ها باید بایکدیگر توسعه یابند.

نجفی مبنای توسعه شهر توسعه یافته را توسعه سازمانها، دولت، دانشگاه، شهرها و در آخر شهروندان دانست و افزود: ما امیدواریم همه بخش‌های مشهد در مباحث الکترونیک با هم رشد کند.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه مشهد به خاطر وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) باید از فناوری‌های جدید استفاده کند، گفت: فناوری‌های جدید باید به شهرها کمک کند تا با یک بازاریابی اقتصادی مناسب جهت توسعه منطقه گام بردارد.

سه‌شنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۸۷‬

 

 


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
آیا ورود شرکتهای دولتی به بخش خصوصی موجب نابودی شرکتهای خصوصی موجود خواهد شد؟
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۸٧
 

در بحث خصوصی سازی به مفهوم ورود شرکتهای دولتی به بخش خصوصی سوال مهمی پیش می آید و آن اینکه آیا ورود شرکتهای دولتی به بخش خصوصی موجب نابودی شرکتهای خصوصی موجود خواهد شد؟

به نظر می رسد که  پاسخ این سوال منحصر بفرد نیست برای پاسخ به این سوال می بایست شرایط شرکت های خصوصی شده  به بخش خصوصی را مورد برررسی قرارداد در این خصوص قطعا شرکتها واگذار شده به بخش خصوصی به سه دسته زیر تقسیم خواهد شد.

١- دسته اول : شرکتهایکه در بخش خصوصی بی رقیب اند به عبارتی این شرکتها چه در بدنه دولت باشند و چه در بخش خصوصی بدلیل اینکه تابحال به صورت انحصار کامل مشغول به فعالیت بوده اند ورود اینها در کوتاه مدت تاثیری در وضعیت رقابتی بخش خصوصی ایجاد نخواهد نمود.

٢- دست دوم : شرکتهایکه که در بخش خصوصی رقیب دارند اما رقبا بسیار ضعیفند و اما در مقابل شرکتهای دولتی واگذار شده دارای امکانات بالقوه مانند زیرساختها و حمایتهای پنهانی دولت برخوردارند ورود این شرکته به بخش خصوصی موجب نابودی شرکتهای موجود در بخش خصوصی حتی در کوتاه مدت خواهد گردید.

مثال این شرکتها : شرکت مخابرات  رقابت اپراتور اول با بقیه اپراتورها غیرعادلانه است

در سایه حمایتهای اجباری دولت از مخابرات به علت مسائل امنیتی و ... شرکتهای بخش خصوصی توان رقابت با این شرکت را نخواهند داشت.


٣- دسته سوم : شرکتها یا سازمانهای دولتی که دارای امکانات بالاقوه هستند ولی به علت پایین بودن بهره وری در آنها این شرکتها با ورود به بخش خصوصی توانایی رقابت با بخش خصوصی را نخواهند داشت. و در کوتاه مدت به سمت حذف و نابودی منابع در حرکت خواهند بود.

مثال : بانکهای دولتی در مقابل بانکهای خصوصی - شرکتهای هواپیمائی دولتی در مقابل شرکتهای هواپیمائی خصوصی

امیدواریم شرایطی در کشور بوجود آید که ورود شرکتهای بخش دولتی به عرصه رقابت منجر به رقابتی سالم برای بهره مندی مردم عزیز از مواهب رقابت در فضائی سالم باشند.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
آیا بهره‌وری معیار تمامی تصمیمات طرح تحول اقتصادی دولت قرار خواهد گرفت!
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ شهریور ۱۳۸٧
 

امیدواریم این یکی ان شاء ... راست باشد !

درست سه سال پیش که دولت نهم بر مسند قدرت تکیه زد در اولین حرکت کلیه ساختاره و ابزارهای بهبود بهره وری در کشور مختل و تقریبا تعطیل گردد.  ما برگشت دولت را به تمرکز برای بهبود وضعیت کشور با توسل به بهره وری به فال نیک میگیریم . هر چند خیلی دیر این اتفاق حادث می گردد ولی هنوز هم دیر نشده . اهل علم و فناوری می دانند  که بشریت در تمام طول مدت زندگی خود با کمبود منابع برای معیشیت خود به شدت درگیر و در حال جنگ بوده و برای غلبه بر کمبود منابع همواره با تلاش مضاعف مکانیکی مجبور به جبران کسری منابع بوده و لی پس از مدتی گذشت از انقلاب صنعتی علمای مدیریت شیوه جدیدی برای جبران کمبود منابع کشف کردند و آن توسل به بهبود و ارتقاء نتیجه کسر خروجی به ورودی در تمام سیستمهای موجود بود. چیزی که به بهره وری معروف گشت . بهره وری در هر سیستم موجب کاهش هزینه ها - افزایش تولید - کاهش ضایعات - ... می گردد بعبارتی بهره وری یعنی انجام درست کارهای درست !

چیزیکه دولت نهم از بدو ورود به عرصه مدیریت کشور از آن غفلت نمود و تا بود کارهای نادرستی بود که دولت بنا می گذاشت آنها را انجام دهد .

آنچه در میان مناسب موضوع وبلاگ ماست ارتباط بهره وری با فناوری اطلاعات و ارتباطات است . بهره وری ارتباط مستقیم با فناوری دارد . به عبارتی  فناوری اطلاعات و ارتباطات از الزامات بهره وری است . بهره وری بدون توسل به فناوری اطلاعات و ارتباطات محقق نمی شود ما خوشحالیم که دولت بنا در رویکردی جدید مجبور به بهاء دادن به فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارتقاء و کاربردی فناوری است.

 

مدیرعامل سابق انجمن بهره وری خواستار شد:
بهره‌وری معیار تمامی تصمیمات طرح تحول اقتصادی قرار گیرد

خبرگزاری فارس: مدیرعامل سابق انجمن بهره وری گفت: بهره وری باید تراز و معیار اصلی تمامی تصمیمات به خصوص در بحث طرح تحول اقتصادی قرار گیرد تا بتوان نسبت به این شاخص مهم، میزان درستی تصمیمات و تغییرات اتخاذ و اعمال شده سنجیده شود.

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()