آمار فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

آیا حلقه تنگ نظریها در فیلترینگ سایتها تنگ تر و محدودتر میشود؟
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٩
 

در روزهای اخیر علی الظاهر حلقه تنگ نظریها در فیلترینگ سایتها و وبلاگها تنگ تر میشود و گویا امروز بلاگفا به لیست سیاه پایگاه داده بزرگ و چاق ایرانی و اسلامی پیوسته است . البته از صبح امروز پرشین بلاگ نیز به صورت متناوب در حال ورود و خروج به لیست سیاه بوده است و ظاهرا چند لحظه ایی است که برداران فیلتری پرسین بلاگ را مجالی داده اند من هم به زعم اینکه شاید این اخرین دیدار مجاز ما از طریق وبلاگ بوده باشد تصمیم گرفتم تا مطلبی را برای دوستداران نوشته باشم هرچند در صورت ادامه فیلترینگ به علت غیرمجاز بودن استفاده از فیلترینگ منبعد مجبوریم فقط در هنگام حضور در بلاک کفر به شکرانه دسترسی ازاد و بدون محدودیت به مطالب وبلاگ دسترسی و آن را بهنگام نمائیم. 

من نمی دانم چرا این دوستان فیلتری به یک باره نمی گویند و ابلاغ نمی کنند که چرا از اینترنت استفاده میکنید ؟  یا اینکه اصلا چه کسی گفته شما باید وبلاگ های شخصی داشته باشید و چرا اصلا جریان ازاد اطلاعات در بستر سایبر مورد استفاده می باشد ؟! به دوستداران سلامتی و آینده نگر توصیه می نمایم با وضعیت فعلی جدا از فیلترشکن استفاده ننمایند سیرا حتما می تواند برای آنها دردسرساز باشد ؟! صبر کنم تا ساید برادران فیلترساز به رحم و مروت آمده و حلقه محاصره دنیای مجازی سایبر و دوستداران آنرا تنگتر ننمایند؟


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
نقش ترویج فنون ، مهارتها و استراتژیهای نوین تجارت ، اقتصاد و بازرگانی برای ...
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳۸٩
 

نقش ترویج فنون ، مهارتها و استراتژیهای نوین تجارت ، اقتصاد و بازرگانی برای مردم کشورهای در حال توسعه برای سهیم شدن از منافع بازارهای در حال توسعه

کلید واژه ها : مهارت ، استراتژی ، تجارت ، بازرگانی ، اقتصاد ، منافع ، بازارهای در حال توسعه

 

در عصر حاضر در حالیکه  از یک سوء پیشرفت های بی حد و مرز دانش کسب و کار ، سرمایه گذاری ، تجارت و اقتصاد کشورهای در حال توسعه را در وضعیت رقابت تناتنگ برای پیشتازی در کسب حداکثر سود با یکدیگر  برای منتفع شدن از سهم بازارهای بالقوه و جدید نموده است . از انجا که تمامی موقعیت های حاضر برای این کشور با توسل به ابزار ، دانش و ترفندهای مختلف از جمله کاربرد فناوریهای نوین برای انجام تحقیقات و طراحی متدها و الگوهای مناسب و تدوین استراتژیهای نوین و ارزش آفرین مسیر گردیده است به نحویکه بدون نیاز به دسترسی به منبع و مرجع تقسیم بندی کشورها به گروه های چندگانه شامل مترقی ، در حال توسعه و عقب مانده  کشورها خود نیز به مقام و جایگاه و رتبه خود واقف می باشند . اما در آن سوء تجار و دول کشور های کشورهای در حال توسعه اندر خم کوچه های پرفراز و نشیب گذار از تجارت پیله وری به تجارت نوین گرفتارند و مردم این کشورها که قاعدتا تجار و سردمداران دولت نیز بخشی از جامعه هدف فوق می باشند هنوز در تصورات و تخیلات محاسبات سنتی و طرد شده از جانب دانش و تجربه نو محبوس می باشند. این شکاف بین دو دسته از کشورها ، فرصتهایی بالقوه ای را برای پیشروان کشورهای در حال توسعه برای کسب سهم بیشتری از منافع موجود ایجاد می نمایند که در این میان  علاوه بر عزم جدی سیاست مداران این کشورها برای بهره جستن از فرصت یاد شده ، ترویج فنون ، مهارتها و استراتژیهای نوین تجارت ، اقتصاد و بازرگانی برای مردم  این کشورها از اهمیت به سزایی  برای سهیم شدن از منافع بازارهای در حال توسعه در بر خواهد داشت . در این مقاله به بررسی بیشتر موضوع با جستن پاسخ به سوالات زیر خواهیم پرداخت .

الزامات برای ورود به بازارهای در حال توسعه

چه چیزهایی باید آموزش داده شود ؟

چرا باید آموزش ببینند؟

چه کسانی باید آموزش ببینند؟

چگونه آموزشها بر کسب و کار تاثیر می گذارد؟

.........

بعدا تکمیل خواهد شد

 

 

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
Computer-aided investment decision systems for emerging markets
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳۸٩
 
سیستم های تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به کمک کامپیوتر در بازارهای در حال توسعه

 

در این تحقیق و پژوهش بنا دارم تا به بررسی پیشینه کاربرد علوم رایانه در تصمیم گیری و تصمیم سازی برای سرمایه گذاری در بازارهای  موجود بپردازم . در این تز الگوهایی جدید و بومی و مناسب برای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به کمک کامپیوتر در بازارهای در حال توسعه ارائه خواهم نمود . دست یاری به سوی شما عزیزان دراز می نمایم . این مقوله نیازمند همکاری وسیع بین علوم اقتصاد ، مدیریت ، رایانه، آمار و .. می باشد.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
کاش بجای دعوا بر سر نحوه توزیع یارانه ها بفکر سرمایه گذاری برای حصول ارزش افزوده
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳۸٩
 

کاش بجای دعوا بر سر نحوه توزیع یارانه ها بفکر سرمایه گذاری برای حصول ارزش افزوده مستقیم یا غیر مستقیم برای مردم بودیم.

همه ماها در جریان امور مربوط به قانون توزیع یارانه ها ، و اهداف آن ظاهرا حمایت از دهک های پایین اجتماعی پس از حذف یارانه ها هستیم . اما آیا اعطای مستقیم یارانه ها دردی از آلام مردم عزیز را برطرف خواهد نمود یا نه ؟ این موضوعی کلی است که مخالفین و موافقین مفصل به بررسی موضوع پرداخته اند که خارج از حوصله این گفتار می باشد ! اما آیا اعطاء یارانه ها  مستقیم یا غیر مستقیم مسبوق به سابقه می باشد ؟ ایا اعطای یارانه ها با روح حرکت ما به سمت چشم انداز ٢٠ ساله سازگار می باشد ؟ سوالات بعدی است که به نظر می رسید این روش در کشورهای که برنامه برای توسعه و چشم اندازی جسورانه برای اینده خود متصور نیستند مسبوق به سابقه می باشد اما کشورهای در حال توسعه و توسعه یافتگان سابقه در کارنامه خود از توسط به اعطاء یارانه مستقیم با آحاد دهک های پایین ندارند ولی از اعمال سیاست های حمایتی مفید برای بیکاران و سایر مستمندان گریزان نیستند .  اما بگذریم که چه بر سر این موضوع خواهد امد زیرا ملت ما خاطره خوشی از اجرای قوانین مشابه در ذهن خود متصور نیست ! ؟ قوانینی مانند سیاست های خصوصی سازی در عمل منحرف و مبدل به دولت سازی از جنس مافیای پشت پرده گردید ! بنابر شواهد و قرائن سازمانی عریض و طویل مانند سازمان تامین اجتماعی که مظهر خصوصی سازی تلقی می گردید امروز به ناگهان در حال دولتی شدن می باشد ! ... اما بحث بر سر نحوه توزیع یارانه ها بود . پرواضح می باشد که اگر سیستم توزیع یارانه ها در بستر سیستم هوشمند مبتنی بر رایانه یا وب توزیع نگردد قطعا مفسده افرین خواهد بود اما ایا زیرساخت رایانه ای و نرم افزاری لازم برای اجرای موضوع مهیاست ؟! پاسخ سوال مثبت نیست زیرا همگان از وضعیت اینترنت و نرم افزارهای کشور و دولت الکترونیک مطلع هستیم !

ایا با وجود وضعیت فعلی در حالیکه می توانیم بجای جر و بحث بر سر این مقوله که چگونه یارانه ها را تقسیم کنیم یا سهام عدالت چگونه به مردم اعطاء شود بهتر نیست  تمرکز خود را بر کسب موفعیت ممتاز جدیدی برای کشور و متخصصین و تجار معطوف نمائیم ؟ ایا بهتر نیست  متخصصین کارشناس و جوانان ماهر و جویای کار را به سمت کارآفرینی دیجیتالی سوق دهیم تا بجای دعوا بر سر تقسیم منابع محدود ریالی داخل کشور  ، منابع دلاری جدیدی را از برون مرزها کسب و صاحب شوند و شویم ؟.  ایا بهتر نیست که بجای اینکه در فکر ایجاد شماره حساب برای واریز مبالغ یارانه های نقدی باشیم  تلاش کنیم تا برای جوانان متبحر جویای کار حسابهای بانکی بین المللی ایجاد نمائیم و با سازماندهی و نظارت  زمینه فعالیتها آنها را در عرصه بازارهای بین المللی در امر تحقیق و توسعه و تولید دانش و ... ایجاد نمائیم .؟ ایا بهتر نیست بجای تمرکز بر تلاش کم اثر برای ایجاد فرصت های شغلی در داخل کشور با طراحی و پیاده سازی سازوکاری مناسب زمینه معرفی فرصتهای جدید شغلی برای متخصصان کشور در بستر دنیای مجازی و اینترنت ایجاد نمائیم به نحویکه این دسته از عزیزان بتوانند در درون کشور بدون مشقت و زحمت مهاجرت به بلاد دیگر از فواید و منافع درامدهای خوب و مناسب بهرهمند شوند ؟ ایا بهتر نیست بستری را راه اندازی و مستقر نمائیم تا دانشگاه های مجازی در کشور تکثیر و توانایی آموزش و با آموزش انبوهی از عزیزان علاقمند به کسب مهارت و دانش روز را داشته باشند ؟ ایا  بهتر نیست بجای اعمال تنگ نظریهای بدون حصر و مرز و با برنامه ریزی و ایجاد ساز و کار مناسب قانونی و حقوقی در صدد بهره جستن از فواید شبکه های اجتماعی بوده باشیم ؟ ایا بهتر نیست بجای هزینه های تقبل هزینه های سرسام آور برای ارائه خدمات به مردم در بستر تعاملات سنتی تاکید و اصرار بر استقرار سریع دولت الکترونیک داشته باشیم ؟ آیا بهتر نیست زمینه مساعد برای بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات قابل ارائه در عرصه بین المللی را برای تجار و تولید کنندگان کالا و خدمات کشور ایجاد نمائیم ؟ ... آری پاسخ همه این سوالات احتمالا از دید همه ماها بلی ! می باشد ولی همه ما ها نمی دانیم مشکل از کجا است ؟ ولی همه ما ها می دانیم گره این معما ها با دست متولیان دوراندیش امور قابل گشوده شدن می باشد. پس تا دیر نشده باید شتافت و فکری اساسی برای عقب نماندن از غافله پیشروان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا برداشت اما یادمان باشد که اینکه ما همواره با اعتماد به نفش بالا بر این باور باشیم که وضعیت ما نسبت به رقبا مطلوب است ؟ دردی را دوا نمی کند بهتر است از تجربه کشورها دیگر بهره جوئیم و استراتژی انتخاب بهترین ، اقتصادی ترین ، سودآورترین راه را مد نظر داشته باشیم.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
یک عبارت تکراری: مشکل اینترنت تا سه ماه دیگر برطرف میشود!
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٩
 

این مقاله قبلا مفصل تر از خلاصه حاضر در وب سایتم منتشر یافت روزنامه دنیای افتصاد دنیای اقتصاد در روز ١٣/٣/٨٩ منتشر نمود .  آنچه در پیرو می اید عین مقاله چاپ شده در روزنامه یاد شده می باشد.


یک عبارت تکراری: مشکل اینترنت تا سه ماه دیگر برطرف می شود!


نویسنده: عیسی نجفی *

«مشکل اینترنت تا سه ماه دیگر برطرف می شود» عبارتی تکراری است که به طور معمول هر وقت اختلالی در شبکه اینترنت کشور نمایان می شود، در ابتدا مسوولان ذیربط موضوع را تکذیب می کنند و اندک صباحی بعد قطعی فیبر نوری فجیره علت اصلی اختلالات معرفی می شود و چند صباحی بعد یکی از متولیان امور در مصاحبه یا اطلاعیه ای اعلام می دارند که تا سه ماه آینده مشکل اختلالات اینترنتی کشور برطرف می گردد، اما متاسفانه این سه ماه ها همواره سپری شده، ولی دریغ از هرگونه بهبودی در کیفیت اینترنت ایران ! گویا بنا نیست وضعیت اینترنت مطلوب حال شهروندان و هموطنان کشور شود.
    از آنجا که در تمامی مقوله های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و تکنولوژیکی دنیا اینترنت یک ضرورت و زیرساخت حیاتی کشورها محسوب می شود و در کشور ما نیز اگر قرار است برنامه هایی مانند برنامه های پنج ساله توسعه یا حرکت به سمت و سوی چشم انداز ٢٠ ساله استمرار یابد، یا باید زیرساخت شبکه اینترنتی قوی و پهن باند در اختیار عموم سازمان ها و مردم از جمله شهروندان و شهرها و روستا ها گذاشت یا اینکه عطای برنامه ها و چشم انداز ها را به لقایش بخشید!
    در حالی که فناوری اطلاعات و ارتباطات حلال بسیاری از مشکلات و چالش های جاری بخش خدمات کشور و کاهش دهنده هزینه های جاری و همچنین افزایش بهره وری منابع و مصارف و نقش اساسی در کوچک سازی سازمان ها و نهادهای خدماتی دارا است به علاوه اینترنت می تواند استعدادهای بالقوه ای را که در متخصصین و جوانان و بنگاه های اقتصادی بخش خدمات و مهندسی و دانش کشور وجود دارد و در فضای اینترنت و سایبر قابلیت بالفعل در آمدن آنها برای ارتقای وضعیت اقتصادی کشور و رشد شاخص های علمی و اقتصادی ملی و فراملی به راحتی میسر است می تواند ارتقا نماید، ولی کاستی های اینترنت و قوانین و مقررات دست و پاگیر و بعضی تنگ نظری ها مانع از رشد و شکوفایی این استعداد می شود. یکی از این موانع نبود متولی واحد برای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور است.
    به رغم اینکه وزارت ICT قانونا متولی امور فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است، اما به نظر می رسد در زمینه رفع اختلالات چندان متولی نیست، لذا تا زمانی که وزارت ICT به مسوولیت خود در قبال منتفع کردن مردم از این بخش مسلط نباشد، شرایط بهتر از وضعیت موجود نخواهد بود.
    *عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی
    

یک عبارت تکراری: مشکل اینترنت تا سه ماه دیگر برطرف می شود!


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
عبارتی تکراری از مسئولین اینترنت کشور: مشکل اینترنت تا سه ماه دیگر برطرف میشود!
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٩
 

عبارت در پی بروز اختلال در شبکه اینترنت کشور مسئولین وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام نمودند که " مشکل اینترنت تا سه ماه دیگر برطرف میشود " عبارتی تکراری است که به طور معمول هر وقت اختلالی در شبکه اینترنت کشور نمایان میشود در پروسه ای ابتدا بساکن مسئولین ذیربط موضوع را احتمالا تکذیب می نمایند و اندک صباحی بعد قطعی فیبر نوری فجیره علت اصلی اختلالات معرفی می شود و چند صباحی بعد یکی از متولیان امور در مصاحبه یا اطلاعیه ای اعلام می دارند که تا سه ماه اینده مشکل اختلالات اینترنتی کشور برطرف می گردد. اما متاسفانه این سه ماه ها همواره سپری گردیده ولی دریغ از هر گونه بهبودی در کیفیت اینترنت ایران ! گویا بنا نیست وضعیت اینترنت مطلوب حال شهروندان و هموطنان کشور شود.

 از انجا که در تمامی مقوله های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و تکنولوژیکی دنیا اینترنت یک ضرورت و زیرساخت حیات کشورها محسوب میشود و در کشور ما نیز اگر بنا است برنامه هایی مانند برنامه های پنج ساله توسعه و یا حرکت به سمت و سوی چشم انداز ٢٠ ساله استمرار یابد یا باید زیرساخت شبکه اینترنتی قوی و پهن باند در اختیار عموم سازمانها و مردم از جمله شهروندان و شهرها و روستا ها گذاشت یا اینکه عطای برنامه ها و چشم انداز ها را به لوایش بخشید ! . طبق برنامه های ابلاغی موجود ضرورت در اختیار گذاشتن اینترنت پهن باند و مطمئن در کشور برای سازمانها و شرکتها و عموم برای استقرار و فراگیر شدن مقوله هایی مانند دولت الکترونیکی ، تجارت الکترونیکی ، افتصاد الکترونیکی ، آموزش الکترونیکی ، بهداشت الکترونیکی و سایر خدمات الکترونیکی و اینترنتی دیگر یک ضرورت و تکلیف بوده است . حرکت های خوبی نیز در این مسیر در سالهای قبل کلید خورده بوده است که متاسفانه در سالهای اخیر بجای تندتر شدن سرعت حرکت ، سال بسال وضعیت از سال قبل ناگوار تر و نامطلوب تر شده است . بخصوص بروز و مشاهده اختلالات پی در پی اخیر در کیفیت شبکه اینترنت ، بهای گران آن نسبت به سرانه درآمد عامه شهروندان ، اختلالات پدیدار در دسترسی به پایگاه های مهم تحقیقاتی و علمی ، تنزل رتبه ایران در بین کشورهای دارنده اینترنت و صدها عامل و رخداد نامیمون دیگر امیدی را برای توسعه و پیشرفت کشور مبتنی بر دانش در چارچوب قوانین برنامه ها و چشم انداز ٢٠ ساله فارغ از توجه به استانداردهای بین المللی در این مقوله بر جای نمی گذارد .

 در حالیکه فناوری اطلاعات و ارتباطات حلال بسیاری از مشکلات و چالشهای جاری بخش خدمات کشور و کاهش دهنده هزینه های جاری و همچنین افزایش بهره وری منابع و مصارف و نقشی اساسی در کوچک سازی سازمانها و نهادهای خدماتی داراست بعلاوه اینترنت می تواند استعدادهای بالقوه ای را که در متخصصین و جوانان و بنگاه های اقتصادی بخش خدمات و مهندسی و دانش کشور وجود دارد و در فضای اینترنت و سایبر قابلیت بالفعل در آمدن آنها برای ارتقاء وضعیت اقتصادی کشور و رشد شاخص های علمی و اقتصادی ملی و فراملی براحتی میسر است می تواند ارتقاء نماید ولی کاستی های اینترنت و قوانین و مقررات دست و پاگیر و بعضی تنگ نظریها مانع از رشد و شکوفایی این استعداد میشود. که به بعضی از موانع و چالشهای ان به شرح زیر اشاره می نمائیم :

 - کشور فاقد متولی واحد برای فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد علی رغم اینکه وزارت ICT قانونا متولی امور فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور می باشد ولی در عمل با عنایت به واکنش های متفاوت مسئولین وزارت مذکور در رابطه با اختلالات خیلی کاره ایی نیست و به نظر می رسد که متاسفانه در کشور ما اینترنت هم متولیانی دارد و هم بی متولی است شاید هم موضوع مصداق مثل آشپز که چندتا باشد ....! بوده باشد لذا تا زمانیکه وزارت ICT با اقتدار و طبق مفاد قانون به مسئولیت خود در قبال منتفع نمودن مردم از این امکان واقع نباشد شرایط بهتر از وضعیت موجود نخواهد بود. البته اینکه وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات خود را متولی فناوری اطلاعات کشور نمی داند مسبوق به سابقه بوده و اکنون نیز شواهدی از بی میلی وزارت یاد شده به قبول مسئولیت در قبال فناوری اطلاعات همواره مشاهده شده است.

- خروج نیروهایی زبده و متخصص حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از کشور در حالیکه موسسات آموزشی دانشگاهی و غیر دانشگاهی در سالهای اخیر طبق تکالیف ابلاغی مشغول تربیت نیروهای متخصص برای بکار گیری در برنامه های تدوین و ابلاغ شده بوده اند متاسفانه عدم توجه جدی به برنامه ها شرایطی را بوجود آورده است که متخصصان آموزش دیده برای بکارگیری در عملیات اجرائی و پشتیبانی طرحها در تلاش برای خروج از کشور و اشتغال در بلاد و کشورهای دیگر می باشند. که این رخداد واقعه ای نامیمون برای اینده برنامه های توسعه و پیشرفت خواهد بود.

- عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات عصر رقابت اجتناب ناپذیر برای پیشرو بودن در عصر انفجار اطلاعات و نانو فناوری اطلاعات و ارتباطات ابزاری قوی برای جولان در میان رقبا برای تصاحب سهمی مناسب و قابل قبول از بازار هدف جهانی است . امروزه دولت ها و تجار در رقابت تناتنگ مشغول ربودن گوی سبقت از سایرین برای کسب درآمد جدید و ارتقاء شاخص های ملی کشور و بنگاه هشان می باشند. ولی متاسفانه در کشور ما هر روز درگیر دعوا و منازعه بر سر گزارش سود و زیان و ... منابع سنتی کشورمان می باشیم ترس از آن است که دعوا و منازعه تا اتمام تمامی منابع کشور استمرار یابد و ایامی فرارسد که در افسوس یا ایام گذشته مشغول تعزیه و شیون باشیم و ان وقت دیگر برای ورود به عرصه رقابت دیر شده باشد .

- اما چه باید کرد ؟ ایا با وجود وضعیت فعلی در حالیکه می توانیم بجای جر و بحث بر سر این مقوله که چگونه یارانه ها را تقسیم کنیم یا سهام عدالت چگونه به مردم اعطاء شود بهتر نیست تمرکز خود را بر کسب موفعیت ممتاز جدیدی برای کشور و متخصصین و تجار معطوف نمائیم ؟ ایا بهتر نیست متخصصین کارشناس و جوانان ماهر و جویای کار را به سمت کارآفرینی دیجیتالی سوق دهیم تا بجای دعوا بر سر تقسیم منابع محدود ریالی داخل کشور ، منابع دلاری جدیدی را از برون مرزها کسب و صاحب شوند و شویم ؟. ایا بهتر نیست که بجای اینکه در فکر ایجاد شماره حساب برای واریز مبالغ یارانه های نقدی باشیم تلاش کنیم تا برای جوانان متبحر جویای کار حسابهای بانکی بین المللی ایجاد نمائیم و با سازماندهی و نظارت زمینه فعالیتها آنها را در عرصه بازارهای بین المللی در امر تحقیق و توسعه و تولید دانش و ... ایجاد نمائیم .؟ ایا بهتر نیست بجای تمرکز بر تلاش کم اثر برای ایجاد فرصت های شغلی در داخل کشور با طراحی و پیاده سازی سازوکاری مناسب زمینه معرفی فرصتهای جدید شغلی برای متخصصان کشور در بستر دنیای مجازی و اینترنت ایجاد نمائیم به نحویکه این دسته از عزیزان بتوانند در درون کشور بدون مشقت و زحمت مهاجرت به بلاد دیگر از فواید و منافع درامدهای خوب و مناسب بهرهمند شوند ؟ ایا بهتر نیست بستری را راه اندازی و مستقر نمائیم تا دانشگاه های مجازی در کشور تکثیر و توانایی آموزش و با آموزش انبوهی از عزیزان علاقمند به کسب مهارت و دانش روز را داشته باشند ؟ ایا بهتر نیست بجای اعمال تنگ نظریهای بدون حصر و مرز و با برنامه ریزی و ایجاد ساز و کار مناسب قانونی و حقوقی در صدد بهره جستن از فواید شبکه های اجتماعی بوده باشیم ؟ ایا بهتر نیست بجای هزینه های تقبل هزینه های سرسام آور برای ارائه خدمات به مردم در بستر تعاملات سنتی تاکید و اصرار بر استقرار سریع دولت الکترونیک داشته باشیم ؟ آیا بهتر نیست زمینه مساعد برای بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات قابل ارائه در عرصه بین المللی را برای تجار و تولید کنندگان کالا و خدمات کشور ایجاد نمائیم ؟ ... آری پاسخ همه این سوالات احتمالا از دید همه ماها بلی ! می باشد ولی همه ما ها نمی دانیم مشکل از کجا است ؟ ولی همه ما ها می دانیم گره این معما ها با دست متولیان دوراندیش امور قابل گشوده شدن می باشد. پس تا دیر نشده باید شتافت و فکری اساسی برای عقب نماندن از غافله پیشروان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا برداشت اما یادمان باشد که اینکه ما همواره با اعتماد به نفش بالا بر این باور باشیم که وضعیت ما نسبت به رقبا مطلوب است ؟ مشکلی را حل و فصل نمی کند ؟ دردی را هم دوا نمی کند؟ باید در عمل نشان داد که شبکه اینترنت ما ، دانش ما ، صنایع ما ، تلاش ما و ... ارزشهای افزوده جدید و شایستگیهای بارز نوینی را در مقایسه با دیگران یا رقبا برای ما و کشور ما به ارمغان می آورد که فواید و اثار ارزش افزوده جدید موقعیت ما را نسبت به دیگران ممتاز جلوه می نمایاند ؟ لذا اگر به اثار مثبت و فواید و مزایای بیشمار کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور واقف هستیم باید با تدوین استراتزی مناسب و فوری چاره ایی برای برطرف نمودن مشکلات آن و ایجاد شبکه اینترنت ممتاز در بین کشورهای رقیب داشته باشیم و سعی کنیم با طراحی ساز و کاری بجای عبارت مشکل اینترنت تا سه اینده حل و فصل می گردد عبارت جایگزین " مشکل اختلالات اینترنتی تا لحظاتی دیگر برطرف میشود " را بکار ببریم اگر بخواهیم حتما ما می توانیم.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()