آمار فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

خجسته سالروز مبعث حضرت ختمی مرتبت بر شما مبارک باد
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٩
 

امروز حرا مینازد ، میبالد خدیجه(س) محصول ۴٠ روز گلستان  عشق را دید درونش غوغاست فخر عالم هستی منصوب شد بعثت خاتم الرسل مبارک


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

در اخبار و جراید به صورت متفرقه در جریان خبری تاسف بار که بدور از انتظار نیز نبود قرار گرفتیم فکر می کنم منبع انتشار آن خیلی موثق نیست ولی مبدع اخبار و موسسه اصلی بعید است که موثق نباشد. بلی باز هم خبر ناگوار انتشار رتبه و جایگاه ایران در اقتصاد دیجیتالی .

سوال : آیا کسی شک داره که رتبه ما از آخر دوم نیست ؟ البته در بین ٧٠ رقیب !؟ ایا با این وضع ما می توانیم در ١۴٠۴ اقتصاد برتر منطقه دست یابیم یعنی درست ١۴ سال دیگر ؟! 

اما خبر ها حکایت از این دارد که : ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید

اصل خبر را با جستجوی عبارت " ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید " در گوگل یا هر موتور جستجوگر دیگر که به آن دسترسی دارید جستجو نمائید


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
شکاف دیجیتال و رشد فاصله روز افزون کشورهای توسعه نیافته از کشورهای توسعه یافته
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

در حال حاضر با سهل انگاری و عدول یا عدم امکان بهره جستن از تکنولوزیهای جدید توسط  کشورهای توسعه نیافته ، شاهد افزایش فاصله کشورهای توسعه نیافته از توسعه یافته در مقوله کاربرد فناوریهای دیجیتالی می باشم این عیارت یا اتفاق معادل اصطلاح شکاف دیجیتال یا شکاف دیجیتالی می باشد . به عبارتی شکاف دیجیتال به فاصله روز افزون کشورهای توسعه نیافته از کشورهای توسعه یافته است در:

  • دسترسی به تکنولوژی های دیجیتال
  • در استفاده از این تکنولوژی ها برای بهبود بهره وری و کارآیی فرایندها و فعالیت ها و سیستم ها و کارها در همه بخش های زندگی فردی و  اجتماعی و در سطح خرد و کلان
  • در توانایی به کارگیری این  تکنولوژی در ایجاد زیرساخت مناسب برای مشارکت فعال در تولید دانش و تکنولوژی دیجیتال و مصرف ابزار و کالاها و خدمات و دیجیتال.

 دیجیتال اطلاق میشود.

شکاف دیجیتال در اثر عوامل مختلفی بروز می نماید که بعضی از علل ارادی و بعضا غیر ارادی است به عنوان نمونه بعضی اوقات عدم دسترسی کشورهای توسعه نیافته به تکنولوژیهای دیجیتالی به علت محدودیت های اعمال شده از جانب دارندگان این تکنولوژیها به سایر کشورها می باشد و بعضا این اتفاق نیز می تواند به علت عدم توان خرید فناوری یا دانش فنی از جانب کشورهای توسعه نیافته بوده باشد اما بعضا بعضی از کشورهای توسعه نیافته هنوز به اهمیت موضوع و نقش کاربرد تکنولوژیهای جدید وقوف و اشراف کامل ندارند و لذا از این جهت تمایلی به پیگیری یا ایجاد الزام به تهیه و کاربرد آن ندارند . بعضا در کشور ما نیز علی رغم اینکه در ظاهر امر تمامی مسئولین تمایل و وقوف و اشراف خود را به اهمیت کاربرد فناوریها دیجیتالی نمایان می نمایند اما متاسفانه در عمل ، کردار و رفتاری خلاف آن از خود برجای می گذارند که این موضوع موجب بی بهره ماندن کشور از فواید و اثار فراوان و مثبت کاربرد فناوریهای دیجیتالی در کشور در نهایت موجب کاهش رشد اقتصادی و عقب ماندگی کشور می شود که امیدواریم مسئولین کشور در عمل اهتمام جدی خود را به این موضوع از خود در عمل نشان دهند.


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
ایران و الزامات توسعه اقتصاد دیجیتالی
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

ایران، جامعه ای است با سابقه تاریخی دیرینه و فرهنگی که بیش از هر چیز پر تنوع و متکثر است. در سه دهه آخر قرن بیستم این کشور رفت و برگشت های متعددی را در فرآیند گذر از سنت به مدرنیسم تجربه کرده است به ویژه طی دو دهه بعد از انقلاب با حاکمیت حکومت دینی، هرچند تکلیف خود را در بسیاری از مباحث بنیادین معاصر از جمله دموکراسی، آزادی، رابطه تجاری و سیاسی با جهان، توسعه اقتصادی به عنوان ارزش و امثال آن روشن ساخته ولی هنوز در زمینه مباحث کلیدی چون برنامه ریزی توسعه و اقتصاد دچار سردرگمی است.

در دهه سوم متولیان امور تکالیف دقیقی برای ورود به دنیای اقتصاد مدرن در قالب قوانین پنج ساله سوم و جهارم ، برنامه توسعه تکفا ، قانون تجارت الکترونیکی و برنامه توسعه دولت الکترونیک داشته اند که ورود و باقی ماندن در فضای توسعه ایی فوق توسط مجریان و مقنین و ناظرین می توانست به بهبود رتبه کشورمان در بین پیشروان این فضا کمک شایان توجهی نماید اما متاسفانه بر همگان اشکار است که عدول از برنامه ها و تکالیف ، سهل انگاری و سایر محدودیت ها و موانع طبیعی یا غیر طبیعی موجود وضعیت نامطلوبی را در کشورمان ایجاد نموده است و از بعد رتبه بندی جهانی، ایران به رغم وجود امکانات پیشرفت (منابع سرشار انرژی و مواد خام، نیروی انسانی توسعه خواه و تحول جو و ...) وضعیت درخشانی ندارد.


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
اقتصاد دیجیتال و تاثیر آن بر برداشته شدن موانع ورود به بازار رقابت
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

اقتصاد دیجیتال یا شبکه ای یا اینترنتی که در واقع به اقتصادی اطلاق می گردد که قسمت اعظم آن بر پایه فناوریهای دیجیتال شامل شبکه های ارتباطی، رایانه ها، نرم افزارها و سایر فناوریهای اطلاعاتی است با ایجاد فضای رقابتی جدید در دنیای مجازی یا اینترنت  ، اقتصادجهانی را رقابتی نموده و در این فضا هر کس یا شرکت و بنگاه کشبو کار ، به راحتی از طریق شبکه قادر به ورود به اقتصاد جهانی است . گذشته از آن به واسطه استفاده از قابلیتهای شبکه، قدرت مصرف کننده از طریق مقایسه قیمتها و کیفیتها و دسترسی به اطلاعات افزایش یافته است. از سوی دیگر اندازه  شرکتها کوچک شده و طیف وسیعی از واحدهای اقتصادی از طریق شبکه جهانی به یکدیگر وصل شده اند هزینه مبادله (Transaction Cost) که یکی از عوامل مهم تنظیم کننده مبادلات و قیمتها است به شدت کاهش یافته است. به سخنی کوتاه، گسترش اقتصاد دیجیتالی  موجب فشردگی زمان و مکان گردیده و در عین بزرگتر کردن بازارها در مقیاس جهان شدت رقابت را بالا برده است. بالا رفتن شدت رقابت تا آنجا است که موسسات معتبری چون مجمع جهانی اقتصاد و موسسه بین المللی توسعه مدیریت ارقام حسابهای ملی را برای بررسی وضعیت کشورها نامناسب می دانند  و با به کارگیری متغیرهای مختلف (بیش از 200 متغیر) قدرت رقابتی کشورهای مختلف را حساب می کنند. در ادبیات مدیریت و اقتصاد نیز ، رقابت به محور مباحث نظری تبدیل شده است و بسیاری از نظریه های جدید اقتصادی و مدیریت حول محور رقابت شکل گرفته اند .

*با افزایش سرعت دیجیتالی شدن اقتصاد، انعطاف پذیری خط تولید و سازمان شرکتهای تولیدی و خدماتی افزایش یافته است. این قدرت انعطاف پذیری موجب شده است که خط تولید در کوتاهترین زمان تغییر نماید و سازمانها با تغییرات محیطی سریعاً خود راتغییر دهند. ضمناً مجموعه این انعطاف پذیریها موجب شده است که شرکتها بتوانند به جای تولید انبوه تولید سفارشی و بر اساس خواست مشتریان انجام دهند. این کار تا آن جا گسترش یافته است که نوع تولیدات بعضی کارخانه ها بسیار متنوع شده، به طوری که به تمام نیازمشتریان می توانند پاسخ دهند.


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد دیجیتال ( اقتصاد شبکه ای یا اینترنتی )
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

در عصر حاضر و دنیای کنونی فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از بسترهای نوین به سرعت در حال تاثیر گذاری بر زندگی بشر در جوامع در  حال رشد می باشد . این تاثیر در کلیه وجوه اجتماعی دیده می شود. از آن جمله تاثیر شدید فناوری اطلاعات بر اقتصاد است. در اقتصاد جدید که مبتنی بر شبکه های کامپیوتری است محیط کسب و کار در حال تبدیل به محیطی دیجیتالی (رقمی) است. چنین اقتصادی را با عناوینی همچون اقتصاد شبکه ای یا اقتصاد دیجیتال نیز نامیده اند. اقتصاد دیجیتال که تحت عنوان اقتصاد اینترنتی، اقتصاد نوین یا اقتصاد مبتنی بر شبکه نیز نامیده می شود به اقتصادی اطلاق می گردد که قسمت اعظم آن بر پایه فناوریهای دیجیتال شامل شبکه های ارتباطی، رایانه ها، نرم افزارها و سایر فناوریهای اطلاعاتی است.


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
روزهای تیرماه یاد آور تولد و ظهور وقایع مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ تیر ۱۳۸٩
 

روزهای تیرماه  یاد آور تولد و ظهور وقایع مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور روزهای تیرماه یاد آور تولد و ظهور وقایع مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور
منبع انتشار :روابط عمومی سازمان
منبع اصلی :عیسی نجفی
سالنامه شمسی نیکوی پارسی پر از خاطرات تلخ و شیرین ، وقایع و رخداد های مهم و با اهمیت و ...


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
تحقق دولت الکترونیکی در نهمین سالروز تولد در پرده ای از ابهام
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ تیر ۱۳۸٩
 

تیرماه هر سال مصادف با سالروز تولد وقایع با اهمیتی در امور کلان کشور ، بخصوص در مقوله فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور می باشد در دهه اول این ماه در سال ١٣٨١ برنامه تکفا متولد شد هر جند بعدها این برنامه تقریبا متوقف گردید و بریده هایی از این برنامه در قالب پروژه های کوچک با نام و نشان دیگری متولد گردید ولی متاسافانه چشم انتداز آن که حکایت از توسعه ایی همه جانبه در کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور داشت و مقرر بود در پایان سال ١٣٨٨ خیلی از آنها محقق شود در پرده ایی از ابهام فرو رفته است اما در دهه دوم همین ماه در سال ١٣٨١ شورای عالی اداری در نود و سومین جلسه مورخ 15/4/1381 بنا به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در جهت تحقق اهداف قانون برنامه سوم توسعه، بمنظور دستیابی به اطلاعات دقیق و بهنگام در بخشهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی  شامل ٢٢ ماده از طریق پیگیری و اجرای سرفصلهای زیر که  در راستای تحقق دولت الکترونیکی بود تصویب نمود:
 اتوماسیون فعالیتها، تسریع در اجرای امور، بهبود ارائه خدمات به مردم با حداکثر نظم و دقت و افزایش کیفیت تصمیم گیری در سطوح مختلف و ارائه خدمات غیرحضوری، همچنین کاهش هزینه ها، افزایش کارآیی و اثربخشی در بخشهای مختلف، ایجاد گردش سریع و صحیح اطلاعات بین دستگاههای اجرائی

ادامه دارد ...


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
سالروز تولد تکفا واژه ایی زیبا و جالب اما فراموش شده و بی اهمیت از جانب متولیان
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ تیر ۱۳۸٩
 

تکفا ( توسعه کاربرد فن اوری اطلاعات و ارتباطات کشور ):

 هیأت وزیران در جلسه 9/4/1381 بنا به پیشنهاد شماره 53188/105 مورخ 28/3/1381 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه نحوه اجرای فعالیتهای مشخص به منظور گسترش کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات کشور را  در ١۵ ماده تصویب و این  مصوبه  در تاریخ 12/04/1381  با امضای معاون  اول رئیس جمهور  رسیده و به کلیه دستگاه ها  ابلاغ شد.

 ادامه دارد


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
آیا دولت الکترونیک واقعی در ایران محقق و مستقر خواهد شد؟!
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
 

دولت الکترونیک که قدمت ورود آن به کشور در حدود یک دهه می باشد در گامهای میانی مدل انتخابی اندر خم کوچه ها و بن بستهای و موانع اساسی خودساخته گرفتار  تفکرات سنتی و بی تدبیریها است . به نظر می رسد که با وضعیت حال بعید است که این فرآیند به سرمنزل خود ، یعنی سیستمی یکپارچه و ادغام شده فرود اید. همه می دانیم که فرآیندهایی از این قبیل اگر در زمانی مناسب به سرمنزل رهنمون نشود معمولا هزینه کاربرد آن به حدی غیراقتصادی می گردد که دیگر توجیهی برای ادامه استفاده از آن بر جای نمی ماند. به طور معمول تمامی این فرایند با یک جدول زمانبندی می باید به سرمنزل یا مقصود یا مقصد خود ورود پیدا کند . و هر در صورت عدم حصول هدف یا مقصد اصلی کم هزینه استفاده از آن به حدی افزایش می یابد که دیگر دلیلی برای استفاده از آن وجود نخواهد داشت .

در کشور ما هیچ وقت به وضوح جدول زمانبدی دولت الکترونیک انتشار نیافت البته در برنامه توسعه تکفا به صورت شکسته و بسته مواردی ذکر شده که متاسفانه از آنجاکه آن قانون و برنامه به صورت یکجانبه از جانب دولت نهم حذف گردید لذا کسی بعد از حذف قانون فوق در جریان تبعات حذف آن و قطع لینکهای مرتبط قرار نگرفت . در حال شاید یکی از دلائل صلی عدم موفقیت دولت الکترونیک در ایران را در حذف برنامه تکفا خلاصه نمود. برنامه تکفا برای پایان سال ١٣٨٨ ، با استفاده از ریشه ها و تنه درخت کهنسال اقتصاد و تجارت و بهداشت و .... کشور درخت تنومند و جوانی را رشد و شکوفا می نمود که شاخ و برگهای جدید تند کهنسال همگی در نقش فرایند های الکترونیکی مقوله های مانند اقتصاد و تجارت الکترونیکی ، آموزش ، بهداشت ، گمرک ، مراکز رشد و ... را بنیان می نهادند ولی وقتی درخت اصلی برنامه یعنی برنامه تکفا تضعیف گردید شاخ و برگها نیز کم کم معدوم و نتیجه آن منجر به نگرانی در فرسایشی شدن استقرار دولت الکترونیک در کشور گردید امیدواریم که ماه های اینده در تدوین قانون پنجم توسعه شاهد طراحی برنامه توسعه قوی تر از تکفا در کشور باشیم تا نگرانیهای فعلی و عقب افتادگیهای سالهای اخیر جبران شود.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()