آمار فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج امام رضا (ع) بر شما مبارک باد
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٩
 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
تجارت الکترونیک و ریسک های بانکی و مدیریت ریسک در سیستم پرداخت های الکترونیکی
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
 

در شیوه های انجام کسب و کار تجارت پرداخت دیون ناشی از خرید کالا در صورتی که وجه آن به صورت پیش پرداخت به فروشنده پرداخت نگردد ، معمولا برای فروشنده مخاظرات و ریسکهایی را نظیر عدم پرداخت به موقع وجه کالا یا خدمات  ایجاد می نماید و در مقابل خریدار نیز در صورت پرداخت وجه کالا یا خدمات به صورت پیش پرداخت با مخاطراتی نظیر عدم تحویل به موقع کالا یا خدمت یا عدم تحویل عین کالای مورد نظر مواجه می گردد ، اما در این میان پذیرش پرداخت و یا انتقال و استفاده از کارت اعتباری از طریق اینترنت، ریسک هایی دیگری را نیز برای طرفین در بر خواهد داشت و این بسیار مهم است که چنین ضررهای احتمالی را درک و پیش بینی کرده و سیستم خود را در مسیری سازماندهی نمایند که آنها را به حداقل رساند و در ضمن، سهمیه ای را برای بدهی و ضررهای احتمالی درنظر داشته باشند.

ماهیت فعالیت بانکها به گونه ای است که اگر چه‌، ظاهراً علامتی از بحران و یا ورشکستگی از خود نشان نمی دهند، ولی می توانند بحران های پنهان را به حالت های گوناگون با خود حمل نمایند و این بحران ها، مسؤولین نهادهای نظارتی و اجرایی سیستم های مالی را بر آن داشت تا مدیریت ریسک نهادهای مالی و بخصوص بانکها را با جدیت بیشتر و کارشناسانه تر مورد توجه قرار دهند.این نگرانی تا حدی اهمیت پیدا کرده است که بانک تسویه حساب بین المللی و کمیته بال، برآن شده اند تا آیین نامه ها و دستورالعمل های خاصی را برای اعمال مدیریت ریسک در بانکها و دیگر نهادهای مالی تهیه و به اجرا درآورند.

در واقع، طبق تعاریف موجود، ریسک یا خطر، احتمال محقق نشدن پیش بینی های آینده می باشد. هر عاملی که موجب محقق نشدن پیش بینی های آینده شود را تحت عنوان (عامل ریسک) تعریف می کنیم. احتمال محقق نشدن پیش بینی مالی، ریسک مالی را افزایش می دهد و هر عاملی که باعث ایجاد این عدم قاطعیت در پیش بینی ها شود را (عامل ریسک مالی) می نامیم.

بانکها به علت اهمیت بسزایی که در یک نظام اقتصادی دارند، در این زمینه، مورد توجه خاص قرار گرفته اند و براساس استانداردهای موجود، ریسک موجود در سیستم بانکی به اجزاء  زیر تقسیم بندی می شود:

  • ریسک اعتباری
  • ریسک نقدینگی
  • ریسک بازار، شامل
  • ریسک نوسانات نرخ بهره و تورم
  • ریسک نوسانات نرخ ارز
  • ریسک نوسانات قیمت ها
  • ریسک سرمایه
  • ریسک عملیاتی و تسویه حساب
  • ریسک حقوقی

 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
مخاطرات (ریسک ها) در تجارت الکترونیک
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
 

در بازار سنتی یا  خرده فروشی سنتی، خریداران ریسک استفاده و پرداخت از طریق  کارت های اعتباری خود را در فروشگاه های معمولی می پذیرند زیرا آنها می توانند کالای مورد معامله را ببینند و لمس کنند و راجع به فروشگاه و کالا و فروشنده در نزد خود داوری کنند. اما در فضای مجازی در بستر  اینترنت بدون آن نشانه های فیزیکی که در فروشگاه  سنتی قابل مشاهده و لمس می نمود ، قطعا انجام خرید یا معامله و پرداخت وجه کالایی که هنوز تحویل نشده است و بنا است اط طریق پست یا هر عامل توزیع دیگر در موعدی معین در محل تعیین شده تحویل خریدار گردد ، برای خریداران خیلی مشکل تر از شرایط خرید سنتی است و پذیرش این مخاطره برای مشتری یا خریدار  در گرو میزان اعتمادی است که سیستم تجاری مورد استفاده برای فروشگاه مجازی یا اینترنتی برای او به ارمغان می آورد به عبارتی مشتری باید تشخیص دهد که سیسم چقدر می تواند امنیت خاطر او را جلب نماید تا او مبادرت به خرید یا معامله نماید . اما در اینترنت خطرات فقط محدود و محصور به پرداخت اینترنتی(مقوله مالی ) و یا سایر مخاطرات عملیات تجاری نیست و بلکه خطرات امنیتی مهم  دیگری نیز که بی توجهی به آن می تواند اثار زیانباری در بر داشته باشد خود نمایی می کنند، که به دو مورد آز آنها اشاره می نمائیم.

افشای غیر مجاز 

وقتی تراکنش معامله بصورت باز و بدون امنیت و کد گذاری مناسب به اینترنت ارسال می شود، هکر ها خواهند توانست این تراکنش را جهت بدست آوردن اطلاعات حساس مشتریان از جمله خصوصیات و مشخصات  شخصی و یا شماره های کارت اعتباری استراق سمع کنند. . که موضوع می تواند اثار زیانباری نظیر برداشت غیر مجاز از حساب شخص یا ایجاد تعهدات مالی بعدی برای شخص به اطلاع او ایجاد نماید که ممکن است منجر گرفتاری های اساسی برا فرد گردد.

دستکاری غیر مجاز 

یک رقیب یا یک مشتری ناراضی ممکن است بتواند پس از نفوذ در لایه های امنیتی وب سایت یا پرتال فروشگاه مجازی  شما ، تغییرات یا اختلالاتی در آن ایجاد نماید ، که  باعث از کار افتادن سرویس دهی به مشتریان بالقوه سایتتان شود. یا اینکه اعتبار و حیثیت شما را مخدوش نماید.

 

 

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
چگونه می توان به افزایش اعتماد در مبادلات الکترونیک در تجارت الکترونیک کمک کرد
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
 

امروزه و از دیر باز  ادامه حیات انسانها و کشورها در  جهان به انجام حجم قابل توجهی از معاملات و مبادلات تجاری بین همدیگر گره خورده است . به نحویکه هیچ کشوری برای ادامه حیات خود از مبادرت به انجام و مبادله پیمان نامه های اقتصادی و تجاری مستثنی نیستند. اما از حدود یک دهه قبل با تولد مقوله تجارت الکترونیک که در بستر اینترنت یا وب جهانی ،  انجام و مبادله الکترونیکی پیمان نامه های تجاری و اقتصادی بین کشورها ، تجار و مشتریان و .. ایجاد نموده است . به فراخور امکانات کشورها و تجار حجم قابل توجهی از تراکنش در بستر وب جهانی مبادله می گردد . اما این سوال همیشه در ذهن اذهان عامه مردم و تجار به عنوان سوال کلیدی نقش بسته است و آن اینکه  ایا  استفاده کنندگان از وب جهانی برای انجام مبادلات به شکل نوین به جای سنتی خود دارای چه دغدغه ها و دلهره هایی هستند؟ یا به عبارتی مخاطرات انجام مبادلات در بستر   وب جهانی چگونه هضم میشود ؟ یا اینکه علی رغم انجام مبادلات در بستر مجازی بین طرفین یعنی تجارت بین تاجر به تاجر(‪ ،(B2B‬تاجر با مشتری(‪ (B2C‬و مشتری با مشتری C2C-  چگونه اعتماد طرفین جلب و معامله که خود می تواند دارای مراحل مختلفی مانند بازاریابی ، عقد قرارداد فروش ، تعهد مالی یا پرداخت وجه کالا ، تدارکات یا ترخیص کالا از انبار ، توزیع یا حمل و نقل کالا به محل خریدار ، بیمه و گارانتی باشد برقرار میگردد.

در مقوله مخاطرات و ریسکهای  مبادلات الکترونیکی در بستر تجارت الکترونیک و دولت الکترونیک قطعا اعتماد سازی در بین طرفین مهمترین مرحله ای است که منجر به عقد قرارداد خرید یا فروش در تجارت الکترونیک و دریافت یا ارائه سرویس در دولت الکترونیک میشود. واقعیت این است تا اعتماد ولو اعتماد نسبی بین دو طرف ایجاد نگردد معامله ای یا تفاهمی برای مرحله بعدی به وقوع نخواهد پیوست.

اما ایا تجارت الکترونیک می توان همه اعتماد لازم را در بستر تعاملات الکترونیکی ایجاد نمود ؟ واقعیت این است که پذیریش مخاطرات برای طرفین بستگی به وضعیت و مقیاس و توان رسک پذیری طرفین دارد به عبارتی یک سرمایه دار با پشتوانه بسیار قوی قطعا در یک سطحی ریسک یا مخاطره می پذیرید که آن سطح برای یک خرده سرمایه دار با مایملک و دارایی پایین تر بدور از تعفل و تفکر و توان اوست . بنابراین اینکه در مبادلات الکترونیکی به رعایت و لحاظ احتیاط طرفین مجاز ومختار به بررسی بیشتر برای جلب اعتماد باشند امری طبیعی است و ایا همیشه می توان در حین انجام معاملاتی که انجام معامله محدود به فرصت و زمان محدود و رقابت تناتنگ بین خربداران یا فروشندگان  می باشد باز هم انتظار استفاده از فرصتی را برای بررسی بیشتر داشت یا نه ؟ واقعیت این است بسته به ماهیت فعالیتهای تجارت الکترونیک که انجام تراکنش را فضای مجازی مقید به  برخط بودن یا آنلاین بودن می نماید این اتفاق یعنی فرصت برای اعتماد سازی بیشتر امری بعید و بدور از ذهن  است .

اما ایا می توان بعضی از معاملات در بستر مبادلات الکترونیکی را مقید به بهره جستن از سیوه های سنتی اعتماد سازی مانند ملاقات و مذاکرات حضوری نمود ؟ پاسخ این سوال بلی است زیرا در دنیا بعضا در معاملات نسبتا بزرگ در یکی از مراحل انجام مذاکرات حضوری در پای میز مذاکره به عنوان جزئی از شرایط عقد قرارداد طرفین در مرحلی پیش بینی می شود . این اتفاق دقیقا به خاطر انجام تمهیدات لازم برای جلب اعتماد بین طرفین بکار بسته می شود اما شیوه ای نیست که برای تمام انواع صور تجارت الکترونیک قابل پیاده سازی باشد .  زیرا مثلا در یک حراجی ، مناقصه خرید یا مزایده فروش که در اینترنت توسط یا شخص یا سازمانی یا فروشگاهی برگزار میگردد .تمامی رخدادها  برخط و در یک زمان بسیار محدود به وقوع می پیوندد و قاعدتا زمان حدود عامل اصلی تاثیر گذار بر فرایند می باشد و هر گونه خدشه در محدودیت آن موجب برهم خوردن قاعده بازی یا  نقض اصول رقابت در بین خریداران یا فروشندگان میشود.  

بنابراین چه باید کرد ؟ به عبارتی چگونه هم از فوائد تجارت الکترونیکی یا مبادله الکترونیکی  بهره جست و هم مخاطره یا ریسک معامله یا تجارت را به سمت پایین ترین حد ممکن هدایت نمود؟ این سوال مترادف با سوال چگونه در بستر مبادلات الکترونیک اعتماد را افزایش دهیم می باشد ؟  در نوشته بعدی ان شاء ... به شکافتن بیشتر بحث مبادرت خواهیم نمود.

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
تعریف مدل کسب و کار ( Business Model ) و اجزای اصلی آن
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
 

مدل    کسب و کار  ( ( Business Model

مشخص میکند که یک شرکت چگونه میتواند پول یا منفعت به دست بیاورد و به دین منظور مشخص میکند، این شرکت در زنجیره ارزش در کجا قرار دارد .  به بیان ساده  مدل کسب و کار (Business Model) بین ورودیها و خروجیهای  یک سازمان ارتباط برقرار میکند . مرکزیت قرار گرفتن   مدل کسب وکار شرکت یا سازمان نشان از اهمیت آن دارد.

بنابراین اگرما  میخواهیم بدانیم که چگونه میتوان ورودیهای یک سازمان را به خروجیهای مناسب تبدیل نمود و یا چگونه میتوان خروجیهای یک سازمان را در جهت کنترل و نقش آفرینی ورودیهای سازمان به کار گرفت ، باید یک مدل کسب و کار را به درستی طراحی و درک و  اجراء نمود

شش جزء اصلی یک مدل کسب و کار عبارتند از :

 جایگاه ارزشی: بعد از توصیف مشکل مشتری، محصول یا خدماتی که میتواند پاسخگوی این مشکل باشد، جایگاه ارزشی نامیده میشود. ارزش این محصول و یا خدمات از دیدگاه مشتری، در تعیین این جایگاه ارزشی ملاک قرار میگیرد.

بخش بازار: گروه مشتریان که مورد هدف قرار گرفتهاند. باید توجه داشت که بخشهای مختلف بازار نیازهای متفاوتی دارند. گاهی نوآوری در یک مدل کسب و کار موجب شکوفایی در بخش بازار میشود.

ساختار زنجیره ارزش: جایگاه فعالیتهای شرکت در زنجیره ارزش و نحوه به دست آوردن بخشی از ارزش تولید

شده در زنجیره توسط شرکت، ساختار زنجیره ارزش را تشکیل میدهد.

تولید سود و حاشیه: چگونه سود حاصل میشود؟ (از طریق فروش، اجاره، عضویت، پشتیبانی و ...)

ساختار هزینهای چگونه است و حاشیه سود مورد نظر چگونه به دست میآید؟

جایگاه در شبکه ارزش: شناسایی رقبا، شرکتهای مکمل و اثراتی که شبکه همکاری میتواند برای مشتریان ایجاد کند. این تعاریف جایگاه شرکت در شبکه ارزش را توصیف میکند.

استراتژی رقابت: چگونه شرکت سعی میکند یک "مزیت رقابتی" ماندگار برای خود بسازد. این مزیت ممکن است و یا همان بازار پنهان و دنج و غیرقابل دسترس Niche Strategy در نوع مدیریت نمودن هزینه ها باشد و یا در توسط رقبا. در هر صورت وجود این مزیت رقابتی الزامی است.

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
حمایت گروه مطالعات و پژوهشهای فاوا وزارت بازرگانی از پایان نامه تحصیلات تکمیلی
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٩
 

گروه مطالعات و پژوهشهای فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی ایران از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با  اولویتهای پژوهشی به شرح زیر حمایت می نماید.

(جهت اطلاع بیشتر به لینک  گروه مطالعات پژوهشهای فاوا وزارت بازرگانی مراجعه نمائید )

اولویتهای پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

ایجاد آمادگی الکترونیکی

الف) مطالعات مبنایی
بررسی تطبیقی روند شکل گیری تجارت الکترونیکی در ایران و کشورهای منتخب و تدوین مدل بومی شده توسعه تجارت الکترونیکی در کشور

ب) راهبرد الکترونیکی
بررسی نحوه تدوین سیاستها و خط مشی ها جهت ایجاد همگرایی دیجیتال (Digital Convergence) در سطح منطقه ای و بین المللی
تدوین استراتژی الکترونیکی (e-strategy) سازمانهای مرتبط با وزارت بازرگانی
تدوین سیاستهای تجارت الکترونیکی کشور در شرایط الحاق ایران به WTO
تدوین مدل توسعه تجارت الکترونیکی سیار در کشور با رویکرد عملیاتی و کاربردی

زیرساختها و خدمات الکترونیکی ملی
الف) شناسایی عرصه های تجارت الکترونیکی

ب) حقوقی
بررسی خلاء های قانون تجارت الکترونیکی و ارائه راهکارهای رفع خلاءهای حقوقی و اخلاقی
بررسی جایگاه حقوقی بیمه مسئولیت در فضای سایبر جهت تضمین حقوقی معاملات الکترونیکی

ج) فنی-تکنیکی
طراحی و تدوین نظام کسب و کار هوشمند (Business Intelligence) در بدنه بازرگانی کشور در راستای پاسخگویی به نیازهای بین بخشی و مدیریت بحران
بررسی نحوه راه اندازی سیستم کتابخانه جامع فرایندهای تجاری مشترک الکترونیکی (CBL) در وزارت بازرگانی
بررسی نحوه راه اندازی سیستم مدیریت اسناد تجاری بر اساس استانداردهای سازمان ملل
امکان سنجی استفاده از نرم افزارهای کارگزار محور (Agent Based) در پاسخگویی به نیازهای مراجعه کنندگان به وزارت بازرگانی و سازمانهای تابعه
نقش و جایگاه بکارگیری تکنولوژیهاتی وب در ارائه خدمات الکترونیکی (e-service)

د) فرهنگی و آموزشی
امکان سنجی ایجاد مرکز رشد تجارت الکترونیکی (EC-Incubator)
بررسی نحوه تدوین سیاستهای تبلیغی –ترویجی جهت هدایت محسوس و نامحسوس جامعه به سمت استفاده از تجارت الکترونیکی با کمک رسانه های جمعی
بررسی نحوه استفاده از آموزش ضمن خدمت مدیران بخشهای بازرگانی از طریق روش یادگیری مبتنی بر وب
سنجش سواد الکترونیکی در بنگاه ها و بخشهای خصوصی مرتبط با بازرگانی (اصناف، شرکتهای SME و ...)

ه) امنیت و اعتماد
مطالعات رشد، ارتقاء و توانمندسازی شرکتها در زمینه ایجاد اعتماد الکترونیکی جهت درجه بندی الکترونیکی شرکتهای تجاری الکترونیکی و ارائه جایزه ملی تجارت الکترونیکی
بررسی نقش کاربردهای امضای دیجیتال در رونق فضای کسب و کار B2B

و) همکاریهای فرامرزی
تدوین و بکارگیری مدل قراردادی در جهت تسهیل تجاری در مبادلات فرامرزی
نقش و جایگاه بانکداری الکترونیکی در رونق مبادلات فرامرزی (همراه با مطالعات benchmark)
بررسی نحوه بازمهندسی فرایندهای گمرکی بمنظور ارتقاء بهره وری در مبادی ورودی و خروجی کشور

ز) مدیریت دانش
نقش مدیریت دانش در ایجاد و بهبود عملکرد سازمانهای مجازی
بررسی نقش مدیریت منابع انسانی الکترونیکی (e-HRM) در بهبود عملکرد سازمانهای دولتی
نقش مدیریت دانش در تدوین استراتژیهای کسب و کار الکترونیکی در بخش بازرگانی

کاربردهای تجارت الکترونیکی
الف) دولت الکترونیکی بررسی نحوه حمایت وزارت بازرگانی از کسب و کارهای مخاطره آمیز در بخش بازرگانی
تدوین سیاستهای مالیاتی و مشوقهای تجاری جهت تغییر کریدور تجاری کشور به سمت تجارت الکترونیکی
بررسی نحوه راه اندازی سیستم مناقصات الکترونیکی وزارت بازرگانی
بررسی توسعه و بکارگیری e-CRM در بخشهای مرتبط با مردم در وزارت بازرگانی
بررسی نحوه استفاده از تکنولوژیهای اطلاعاتی و ارتباطی جهت جلب و گسترش سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش بازرگانی
بررسی نقش دولت الکترونیکی در کاهش بروکراسی و ارتقاء سلامت اداری
بررسی نحوه بازمهندسی فرایندهای اداری سازمانها و دستگاه های اجرایی وزارت بازرگانی جهت پیاده سازی دولت الکترونیکی
بررسی اثرات ایجاد دولت سیار (m-Gov) ارائه خدمات الکترونیکی مورد نیاز تجار و بازرگانان

ب) زنجیره تامین الکترونیکی
تدوین مدل عمومی c-commerce در بخش بازرگانی کشور
نقش تدارکات الکترونیکی (e-procurement) در وزارت بازرگانی در کاهش قیمت تمام شده کالا در زنجیره از تولید به مصرف
بررسی نقش تجارت الکترونیکی در ساماندهی شبکه توزیع کالا در کشور
بررسی استفاده از تکنولوژی RFID جهت ردیای کالا از مبدا به مقصد و شناسایی گره های شبکه توزیع کالا
بررسی نقش تجارت الکترونیکی در ساماندهی واحدهای صنفی در قالب خوشه های صنعتی و زنجیره های تولید و توزیع
بررسی علل موفقیت و شکست نقاط تجاری و شبکه اطلاع رسانی بازرگانی کشور

ج) بازارهای الکترونیکی
نقش تجارت الکترونیکی در ساماندهی پرداخت یارانه ها و نظارت بر شبکه توزیع کالاهای یارانه ای
جایگاه تجارت الکترونیکی در نحوه اجرای موثر طرح تحول اقتصادی
نقش تجارت الکترونیکی در تنظیم بازار و قیمت گذاری کالا و خدمات
بررسی الزامات و تسهیلات لازم برای ایجاد مشاغل الکترونیکی و نقش آنها در توسعه فضای کسب و کار کشور
امکان سنجی ایجاد بورس الکترونیکی در کشور
بررسی نحوه ایجاد بازارگاه های مجازی جهت انجام خریدهای الکترونیکی در مدل B2C
بررسی نقش تجارت الکترونیکی در بهبود حمایت از حقوق مصرف کننده

د) صادرات کالا و خدمات
نقش برند الکترونیکی (e-branding) در توسعه صادرات کالا و خدمات
نقش بیمه الکترونیکی در کاهش ریسک و قیمت تمام شده واردات کالا به کشور
بررسی آثار محتمل تحریم اقتصادی بر زیرساختهای تجارت الکترونیکی
بررسی نقش تجارت الکترونیکی بر اثرات تحریم اقتصادی و پدافند غیرعامل
نقش تجارت الکترونیکی در تنظیم تراز تجاری کشور در مبادلات بین المللی
بررسی توسعه و بکارگیری e-PRM در همکاریهای تجاری با کشورهای منطقه
نقش و جایگاه اتاقهای بازرگانی الکترونیکی در جهت ایجاد پیوندهای تجاری با شرکای تجاری کشور
جایگاه بازاریابی اینترنتی جهت معرفی بین المللی کالاها و خدمات کشور و جلب سرمایه گذاری خارجی در سطوح منطقه ای و بین الملی
آثار تجارت الکترونیکی
بررسی نقش تجارت الکترونیکی در بهبود بهرهوری بخش بازرگانی کشور
اثر رونق تجارت الکترونیکی بر شاخصهای کلان اقتصادی کشور
اثر رونق تجارت الکترونیکی در بنگاه ها بر شاخصهای اقتصاد خرد
بررسی نقش تجارت الکترونیکی در کاهش فقر و افزایش رفاه در جامعه
بررسی نحوه اندازه گیری عملکرد موفقیت زنجیره تامین الکترونیکی کالا و خدمات
تعیین فاکتورهای عدم موفقیت تجارت الگترونیکی در زمینه بازرگانی و تجارت در ایران
نقش جریان یافتن پول الکترونیکی (e-money) در بازارهای مالی و پولی


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
رهنمودها و پیامهای کوتاه مدیریتی
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٩
 

۱- با عدالت رفتار کنید تا اعتماد متقابل در سازمان افزایش یابد.

۲- با کارکنان دوستانه رفتار کنید، بدون این که احترام متقابل را به خطر بیاندازید.

۳- کارکنان باید ،آموزشهای لازم را قبل ازاینکه نیاز پیدا کنند، فراگیرند.

۴- آدم عاقل فرصت نیک را به بخت نیک مبدل می سازد.

۵- یکی از راه های ایجاد انگیزه در کارکنان، احترام گذاشتن به آن ها است.

۶- یک رهبر باید زیر دستانش را باور کند تا بیشترین کوشش آنان را آشکار سازد.

۷- برای مدیر خوب بودن، باید مهارت های یک پدر یا مادر خوب را در خود تقویت کنیم.

۸- کامیابی یا شکست هر سازمان را باید در عملکرد رهبر سازمان جستجو کرد.

۹- به رقیب، تحمل؛دوست، دل؛ ارباب رجوع، خدمات؛ همه،خیرخواهی؛اهدا کنید.

۱۰- اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس.


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
نظریه‏های انگیزش در علم مدیریت
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٩
 

برخی از صاحبنظران مدیریت نظریه‏های انگیزش را به 2 طبقه تقسیم کرده‏اند : (1) نظریه‏های محتوایی، (2) نظریه‏های فرآیندی، اما نظریه‏های معاصر را هم باید مورد توجه قرار داد.

نظریه‏های محتوایی، از توصیف «هست» و «نیازها» صحبت می‏کنند و نظریه‏های فرآیندی که بیشتر شناختی هستند و به «چرایی»ها پاسخ می‏دهند.

انواع نظریه‏های محتوایی :

× سلسله نیازهای مزلو (مازلو)

× آلدرفر (نظریة ERG)

× هرز برگ (بهداشت انگیزشی)

× مک گریگور (X و Y)

× گریس آرجریس (بلوغ و عدم بلوغ)

انواع نظریه‏های فرآیندی :

× آدامز                             (نظریة برابری)

× ویکتور وروم (نظریة انتظار)

× دیوید لاک              (نظریة هدف)

× چارم                             (ارزیابی شناختی)

نظریه‏های معاصر :

نظریه‏هایی که در سال‏های اخیر مطرح شده‏اند.

× فستینگر و هومانز  (نظریة ناهماهنگی شناختی / مبادله)

× هیدر ـ دی کامز                (نظریة ارزیابی شناختی ـ ادراک از خود)

× کلی و راتر                      (نظریة اسناد / مرکز کنترل)

حال به توضیح مختصری از نظریه‏های یادشده و کاربرد آنها می‏پردازیم.


 
ادامه مطلب...
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ اولین قربانبان طرح هدفمند کردن یارانه ها
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٩
 

کم کم زمزمه های شوک یا تغییرات ناشی از هدفمندکردن یارانه ها به گوش میرسد. مردان دولت دهم ، انتقاد هر منتقدی در زمینه تبعات هدف مند کردن یارانه ها برای مردم و بنگاه های کسب و کار را به باد انتقاد گرفته و منتقدین طرح هدفمند کردن یارانه ها را تهدید به کیفر ومجازات می نمایند . چاره چیست؟!  آیا در شرایط فعلی که محدودیت های بین المللی و فشارهای مضاعف جبهه متحد خارجی با محوریت استکبار جهانی بر پیکره بیمار اقتصادی کشور سایه افکنده است زمان مناسبی برای افزایش فشار از درون نیز می باشد . ایا کسی تحمل این همه فشار مضاعف را خواهد داشت ؟ ایا تحمل فشار این همه نوسان در بازار ارز و واردات مواد اولیه و... برای بنگاه های کسب و  کار کوچک و بزرگ و تجار و بازرگانان و مردم عزیز امکان پذیر  خواهد بود . به نظر می رسد از انجا که اولین تاثیر هدفمند کردن یارانه ها،منجر به  التهاب در بازار اشتغال ، حقوق و دستمزد، و بالا رفتن بهای تمام شده مواد اولیه و کالا و خدمات  خواهد شد و از انجا که دولت هنوز علی رغم  شعارهای شکیل خصوصی سازی و  غیره  خود را متولی قیمت گذاری و غیره می داند لذا دولت برای حفظ اقبال عامه مردم به خود ،  علی رغم افزایش لجام گسیخته و احتمالی بهای تمام شده کلا و خدمات  و همچنین مواد اولیه به ناچار مجبور به اعمال فشار به تولید کننده کالا و خدمات برای حفظ نسبی بهای تمام شده و قیمت تعیینی برای مصرف کننده خواهد بود و این اتفاق مترادف با تضعیف بخش تولید کننده کالا و خدمات و یا به عبارتی بنگاه های کسب و کار کوچک و بزرگ  خواهد بود . اما این قضیه فقط منجر به قربانی شدن بنگاه های کسب و کار کوچک و بزرگ نخواهد بود بلکه مقدم بر فناء و نابودی معیشت عمومی خواهد بود. زیرا بنگاه کسب و کار کوچک وظیفه خطیر تامین نیازهای اولیه عموم مردم در بخش کالا وخدمات عهده دار می باشند و پرواضح است که در چرخه تامین نیازها ، فناء و نابودی هر کدام از اجزاء زنجیره یا چرخه ،  از هم پاشیدن کل زنجیره و نهایتا نابودی تمام اجزاء را در بر خواهد داشت .


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
داده‌کاوی و تجارت الکترونیک
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
 

داده‌کاوی برای تجارت الکترونیک اهمیت فروانی دارد و باعث می‌شود تا دانش ارزشمندی در اختیار شرکت‌های تجاری قرار گیرد؛ این شرکت‌ها با کمک دانش به دست آمده از داده کاوی می‌توانند بازاریابی و مدیریت ارتباط با مشتری را بهبود بخشند. به همین دلیل پژوهشگران به دنبال تکنیک‌های کارآمد داده‌کاوی به منظور اکتشاف و استخراج دانش از مقادیر عظیم داده و اطلاعات می‌باشند. علاوه بر موارد گفته شده، اندازه و محدودیتهای قانونی و اجتماعی باعث شده تا تحلیل گران نتوانند داده‌ها را در یک محل واحد جمع‌آوری کنند، در نتیجه مجموعه‌های داده به صورت توزیع شده و در محلهای مختلف جغرافیای هستند.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
روشهای مقابله با کرم جدید جاسوس اطلاعات/ خطر به رایانه‌های خانگی رسید
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۸٩
 

استاکس نت خطرناک تر می شود/

خبرگزاری مهر:روشهای مقابله با کرم جدید جاسوس اطلاعات/ خطر به رایانه‌های خانگی رسید
کرم Stuxnet بدافزاری است که چنان در استفاده از آسیب پذیریهای اصلاح نشده ماهر است و چنان در کار خود...
---------------------------------------------------------------------------------------------

استاکس نت خطرناک تر می شود/
روشهای مقابله با کرم جدید جاسوس اطلاعات/ خطر به رایانه‌های خانگی رسید
کرم Stuxnet بدافزاری است که چنان در استفاده از آسیب پذیریهای اصلاح نشده ماهر است و چنان در کار خود پیچیده عمل می کند که آن دسته از متخصصان امنیتی که در مورد آن تحقیق کرده اند، معتقدند که ممکن است این بدافزار کار متخصصانی با پشتوانه قوی و با انگیزه خاص باشد.

آیا Stuxnet قویترین بدافزار تاریخ است؟

به گزارش خبرنگار مهر، نسخه ابتدایی استاکس نت نخستین بار یک و نیم سال پیش از سوی یک شرکت کوچک امنیتی در بلاروس گزارش شد و یک ماه بعد از آن نیز تایید شد که این کرم در حال هدف قرار دادن سیستمهای ویندوز در مدیریت سیستمهای کنترل صعنتی بزرگ است اما شرکتهای معروف دنیا که علیه بدافزارها کار می کنند در مورد این بدافزار که آن زمان از آسیب پذیری های ساده تری استفاده می کرد در مورد آن اطلاع رسانی عمومی نکرده و اقدامی خاصی در این باره انجام ندادند.
 
سیستمهای کنترل صنعتی اغلب با عنوان اسکادا شناخته می شوند و هر چیزی را از سایتهای نیروگاهی گرفته تا خطوط انتقال نفت کنترل می کنند و طبق اعلام رسمی، ایران جدی ترین هدف این کرم بوده و براساس اولین آمار ارائه شده در دو ماه پیش نزدیک به 60 درصد از تمامی سیستمهای آلوده به این ویروس در ایران قرار داشتند.

به همین دلیل به نظر می رسد این ویروس با اهدافی خاص نیروگاههای اتمی ایران را مورد هدف قرار داده است. استاکس می تواند به طور همزمان از چهار آسیب پذیری برای دسترسی به شبکه های رایانه ای استفاده کند و به اعتقاد کارشناسان پیش از این دیده نشده که یک بدافزار به طور همزمان از چهار آسیب پذیری اصلاح نشده استفاده کند.
 
ساماندهی و پیچیدگی این بدافزار به حدی قابل توجه و اعجاب انگیزاست که محققان معتقدند که کسانی که پشت این بدافزار قرار دارند، قصد دارند به تمام دارایی های شرکت یا شرکتهای هدف خود دست یابد. همچنین محققان امنیتی براین باورند که تیمی متشکل از افرادی با انواع تخصصها و پیش زمینه های صنعتی و IT  این بدافزار را ایجاد کرده و هدایت می کنند.
 
کارشناسان معتقدند که سطح بالایی از تخصص صنعتی در نوشتن این ویروس مورد استفاده قرارگرفته است و به همین دلیل انگیزه عادی یا کسب درآمد در نوشتن آن مطرح نبوده است. به همین دلیل است که گفته می شود یک سازمان یا یک دولت متخاصم علیه ایران ممکن است دست به این اقدام سایبری زده باشد.
 
به اعتقاد کارشناسان استاکس نت بسیار پیچیده و در سطح بالایی از تکنولوژی قرار دارد که در نوع خود بی نظیر است. شاید به تعبیری این کرم جاسوسی اولین نمونه ویروسی باشد که به صنعت حمله کرده و خاص صنعت طراحی شده و قویترین بدافزار تاریخ است.
 
اما با این وجود مسئولان شرکت فناوری اطلاعات کشور معتقدند که این کرم جاسوسی نه تنها تهدیدی برای سیستمهای صنعتی کشور محسوب می شود بلکه تهدیدی برای بیش از یک سوم جمعیت کشور که کاربران اینترنت را تشکیل می دهند نیز است.
 
استاکس نت در کمین رایانه های شخصی
 
معاون شرکت فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر اینکه ویروس رایانه ای استاکس نت که چندی است رایانه های ایرانی را مورد حمله قرار داد تنها محیط صنعتی را تهدید نمی کند گفت: این ویروس نقاط ضعفی را در کامپیوترهای آلوده ایجاد می کند که امکان دسترسی به اطلاعات رایانه کاربران را از راه دور فراهم می سازد.
 
حمید علیپور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کرم جاسوسی استاکس نت بسیارخطرناک است و به رغم اینکه محیطهای صنعتی را مورد حمله قرار می دهد، کاربرانی که در منزل از رایانه استفاده می کنند و یا شرکتهای دولتی و خصوصی نیز در معرض تهدید این ویروس قرار دارند.
 
وی با تاکید بر اینکه معمولا مهاجمین به اطلاعات اجازه دسترسی به راههای نفودی که در رایانه ها باز کرده اند را به دیگران نمی دهند و با سرورهای میانی و روش های کد شده سعی می کنند این راههای نفوذ را حفاظت کرده و تنها خود از این کامپیوترهای آلوده استفاده کنند، اضافه کرد: اما آنچه که در این ویروس تعجب آور است این است که راههای نفوذ در دسترس است و هر فردی که کوچکترین اطلاعاتی از هک و جاسوسی الکترونیک داشته باشد می تواند از کامپیوتر آلوده سوء استفاده کند.
 
معاون شرکت فناوری اطلاعات گفت: این به این معنا است که دری روی رایانه های آلوده باز شده که از طریق اینترنت امکان حمله به رایانه توسط گروهی به جز مهاجمین استاکس نت را فراهم کرده است.
 
علیپور گفت: با بیان اینکه اگرچه تهدید اولیه این ویروس در ایران بوده اما با توجه به رشد و نفوذی که در سطح دنیا داشته این بدافزار از کنترل خارج شده و در جاهای دیگر دنیا هم در حال توسعه یافتن است.
 
نحوه عملکرد و روشهای مقابله با ویروس رایانه ای استاکس نت 
 
معاون شرکت فناوری اطلاعات در پاسخ به این سئوال که این جاسوس رایانه ای چه اطلاعاتی از کاربران خانگی را به سرقت خواهد برد به مهر گفـت: به نظر نمی رسد هدف اولیه نویسنده این بدافزار سرقت اطلاعات کارتهای اعتباری کاربران خانگی بوده باشد اما این امکان به وجود آمده که هر کامپیوتر آلوده به این ویروس نه تنها از سوی نویسنده این بدافزار بلکه توسط هر فردی که اطلاعات آن را در اینترنت خوانده و نحوه استفاده از آن را یاد گرفته باشد مورد سوء استفاده قرار گیرد.
 
وی تصریح کرد: جزئیات فعلی این بدافزار در وب سایت ماهر "مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد رایانه‌ای" به نشانی www.certcc.ir  آمده و مجموعه ای از اخبار و اطلاعات و مقالات در بخش توصیه های امنیتی این سایت خاص این ویروس گذاشته شده است.
 
علیپور با تاکید بر اینکه نحوه پاکسازی رایانه ها در سایت ماهر توضیح داده شده و تمامی اطلاعات بروزرسانی می شود تا کاربران عام در جریان قرار گیرند ادامه داد: در زمان حاضر اکثر نرم افزارهای ضد بدافزار و ویروس کش های مختلف قابلیت پاکسازی ویروس استاکس نت را دارند و اگر کاربران از نرم افزارهای بروز شده ضد ویروس که قابلیت شناسایی داشته باشد استفاده می کنند می توانند با این بدافزار مقابله کنند.
 
کاربران سعی کنند با حداقل سطح دسترسی وارد کامپیوترشان شوند

وی با بیان اینکه لیست بدافزارهایی که قابلیت شناسایی آنها وجود دارد روی سایت مرکز ماهر قرار دارد به مهر گفت: برخی از نرم افزارهای ویروس کش برای کاربران خانگی قابل دانلود و رایگان است.
 
معاون شرکت فناوری اطلاعات با اشاره به دیگر نکات لازم برای رعایت کاربران خاطرنشان کرد: کاربران سعی کنند با حداقل سطح دسترسی وارد کامپیوترشان شوند. کسانی که با سیستم عامل لینوکس کار می کنند این موضوع را رعایت می کنند اما کاربرانی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند باید این موارد را بیشتر رعایت کنند.
 
کاربران دو کلمه عبور برای سیستم خود ایجاد کنند

وی ادامه داد: متاسفانه کاربران ویندوز که اکثر کاربران  کشور ما را تشکیل می دهند عادت دارند که یا به اسم مدیر سیستم وارد کامپیوتر می شوند و یا به کلمه عبوری که برای خود ایجاد کرده اند اختیارات مدیر سیستم را می دهند که این موضوع بسیار خطرناک است. به همین دلیل به کاربران توصیه می شود دو کلمه عبور برای سیستم خود ایجاد کنند که به یکی از آنها اختیارات سطح بالای دسترسی و مدیر سیستم را بدهند و به کلمه عبور دیگر این اختیار را ندهند.
 
توصیه ای برای زمان اتصال به اینترنت یا استفاده از فلش و کول دیسک

وی ادامه داد:  توصیه امنیتی این است که کاربران در حالت عادی بخصوص وقتی می خواهند به اینترنت وصل شوند و یا حافظه جانبی مثل فلش و کول دیسک و هارد اکسترنال به سیستم وصل کنند با حداقل سطح دسترسی لازم برای کار با کامپیوتر وارد سیستم شوند و زمانی که لازم است نرم افزاری نصب شود یا سطح دسترسی بالاتر در حد مدیر سیستم باشد با کلمه عبور با احتیاط بالاتر وارد سیستم شوند.
 
علیپور اضافه کرد : به این ترتیب ویروس ها نمی توانند درایورهای خود را روی سیستم نصب کنند و حداکثر اگر کامپیوتر را آلوده کرده باشند با یک خاموش روشن شدن سیستم این ویروس پاک می شود. چون ویروس نتوانسته خود را در نقاط کلیدی سیستم کپی کند.
 
وی گفت: در مورد استاکس نت اگر کلمه عبور مدیریت سیستم نباشد کامپیوتر اگر آلوده نشده باشد امکان آلوده شدن آن نیست. چون این ویروس درایورهایی را روی سیستم نصب می کند که برای نصب آنها نیاز به اختیارات مدیر سیستم دارد. پس کاربران این توصیه امنیتی را جدی بگیرند.
 
علیپور گفت: نشانه ها و علائم مورد حمله قرارگرفتن سیستمها روی سایت مرکز ماهر موجود است و ضمن اینکه یک فایل اجرایی کوچک توسط مراکز آپای دانشگاه شریف و امیرکبیر نوشته شده و روی وبسایت ماهر قابل دانلود شدن است.
 
کنترل ویروس و کاهش سطح آلودگی تا دو ماه آینده
 
معاون شرکت دیتا با بیان اینکه طبق آمارهای اعلام شده 8 هزار IP آلوده به این ویروس در داخل ایران شناسایی شده است به مهر گفت: با وجودی که سیستمهای داخل کشور ترجمه آدرس می شوند و از آدرسهای خصوصی به جای آدرس عمومی استفاده می شود به طور قطع تعداد آلودگی بسیار بیشتر از این رقم است.
 
وی با تاکید بر اینکه در حال مشاهده، شناسایی و کنترل کامپیوترهای آلوده به این بدافزار هستیم گفت: سعی داریم در برنامه ریزی انجام شده آن را کاهش دهیم.
 
نسخه های خطرناک تر استاکس نت در راه هستند

علیپور اضافه کرد: برنامه حذف این ویروس برای مدت دو ماه بود که با توجه به اینکه این ویروس در حال تغییر و تحول است و نسخه های جدیدتر و خطرناکتر آن نیز در حال انتشار است این زمان تغییر یافت. اما در صورتی که دیگر شاهد تغییراتی در این ویروس نباشیم امیدواریم بتوانیم برنامه دو ماهه را برای آن پیاده سازی کنیم و آلودگی را به سطح قابل قبولی کاهش دهیم.
 
وی تصریح کرد: سطح آلودگی در کنترل و کاهش قرار دارد و اقداماتی برای پاکسازی آغاز شده اما باید توجه داشت که ویروس کار را رها نکرده و نسخه های جدیدتری را به سمت اهداف خود می فرستد.
 
به گفته این مقام مسئول تمامی اقدامات در کشور برای پاکسازی و کنترل این ویروس هماهنگ و مشترک و با مرکزیت مرکز ماهر به عنوان CERT هماهنگ کننده در جریان است.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
بدافزار استاکس نت ۳۰ هزار کامپیوتر را در ایران آلوده ساخته است
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ مهر ۱۳۸٩
 
بد افزار استاکس نت Stuxnet  خطرناکترین ویروس رایانه ای

کارشناسان می گویند که استاکس نت Stuxnet  با بدافزارهای معمولی کامپیوتری که سالهاست به اینترنت آسیب می رساند بکلی متفاوت است.
Stuxnet که نخستین بار چند ماه پیش هویت آن فاش شد صرفا تجهیزات صنعتی ساخت زیمنس را هدف می گیرد که برای کنترل خطوط لوله نفت، نیروگاههای برق، تاسیسات اتمی و دیگر سایت های بزرگ صنعتی از آنها استفاده می شود.
گرچه معلوم نیست که ایران هدف اصلی باشد - زیرا آلودگی در اندونزی، پاکستان، هند، و نقاطی دیگر نیز گزارش شده است - اما ناظران امورایمنی کامپیوتری، شمار کامپیوترهای آلوده ایران را نا متجانس می دانند.
با توجه به پیچیدگی این کرم کامپیوتری، و سیستم های صنعتی مشخصی را که در هدف دارد ، بسیاری از کارشناسان حمله آن را احتمالا کار یک دولت می دانند تا هکرهای مستقل.
خبرگزاری مهر روز شنبه اظهارات رضا تقی پور بالا ترین مقام در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را نقل کرد که گفته است نفوذ و آسیب این کرم جاسوسی در سیستم های دولتی جدی نیست، و کم و بیش متوقف شده است. اما اظهارات محمود لیائی، یک مقام دولتی دیگر در وزارت صنایع و معادن نیز نقل شده است که می گوید ۳۰ هزار کامپیوتر آلوده شده است، و این کرم  بخشی از یک جنگ الکترونیکی علیه ایران است.

Scanning for computer virus

 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
دولت تشکیل کمیته پیگیری ماده 158 قانون برنامه چهارم را به فال نیک بگیرد
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ مهر ۱۳۸٩
 

در خبرها آمده است که  کمیته پیگیری ماده 158 قانون برنامه چهارم   برای تخمین میزان پیشرفت کشور در چارچوب چشم انداز توسط مجلس تشکیل گردیده است دولت محترم از آنجا که این کمیته می تواند کمک شایان توجهی به ایجاد بازخور از روند جاری ایجاد نماید باید این رخداد را میمون و به فال نیک بگیرد .

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
آغاز سال تحصیلی جدید بر شما عزیزان معلم ، استاد ، دانشجو و دانش آموز مبارک باد
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ مهر ۱۳۸٩
 

آغاز سال تحصیلی جدید بر شما عزیزان معلم ، استاد ، دانشجو و دانش آموز مبارک باد


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
دولت الکترونیک ،داده کاوی ، برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت لازمه دولتها است
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ مهر ۱۳۸٩
 

دولت الکترونیک ،داده کاوی ، برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت لازمه دولتها است


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
هفته دفاع مقدس بر شما عزیزان گرامی باد
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ مهر ۱۳۸٩
 

هفته دفاع مقدس یاد آور هشت سال دفاع جانانه از مملکت عزیز توسط رزمندگان اسلام و مردم عزیز به خصوص خانواده معظم ایثارگران و شهداء و ... گرامی باد 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()