آمار فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در برگزاری الکامپ 16 خوش درخشید
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٩
 

الکامپ ١۶ روز پنج شنبه بیستم ابان ماه ٨٩ پس از سه ماه تلاش شبانه روزی اعضاء کمیته اجرایی و حضور فعالانه اعضاء صنف و فعالین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور پایان خود را در سال ١٣٨٩ رقم زد و واقعیت این است که وقتی حدود سه ماه پیش سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور مسئولیت برگزاری نمایشگاه را به عهده گرفت بسیاری از صاحب نظران و پیشکسوتان این صنف زمان ٣ ماه کمتر را فرصتی با رسیک بالا برای عملیات اجرائی نمایشگاه تلفی می نمودند و حتی در ظاهر امر ،  برنامه ریزی و هماهنگی و بازاریابی و تبلیغات و ... نمایشگاه قدری نامعقول به نظر میرسید ولی سازمان با اتکاء به جایگاه خود در بین صنف و اطمینان از تجربه و توانمندی موجود بین اعضاء از اعضاء شورای مرکزی سازمان گرفته تا خود اعضاء عادی صنف در کمال میل و علاقه با هدف تمکین به تمایل صنف و اعضاء مسئولیت خطیر برگزاری نمایشگاه را به عهده گرفت و انصافا با وجود محدودیت های موجود ناشی از تحریمها و نامناسب بودن فضای کسب و کارها و عدم وجود ثبات در تصمیم گیریهای حوزه مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور که اکثرا موقعیت کسب و کار  این قشر را به شدت تحت تاثیر عمدتا منفی قرار میدهد نمایشگاهی با ویژگیهای خوب و در شان اعضاء برگزار گردید . باید گفت که انصافا سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به نمایندگی از نظام صنفی رایانه کشور کشور خوش درخشید


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
الکامپ شانزدهم، فرصتی برای همگرایی صنف فناوری اطلاعات و دولت
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٩
 
از امروز تا بیستم آبان جامعه صنف، متخصصان و مهندسان انفورماتیک و الکترونیک کشور، شاهد برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی( الکامپ ) در کشور هستند.

 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
کلاهبرداری‌های اینترنتی یکی از صورت‌های جرایم رایانه‌ای در فضای مجازی
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ آبان ۱۳۸٩
 

مصاحبه اینجانب با ایسنا در خصوص کلاهبرداری اینترنتی که فکر می کنم با کلی تغییر و حدف موارد ضروری منتشر شده است.اما سعی می کنم  مقاله در این خصوص منتشر و مشکلات و نواقص مصاحبه را برطرف نمایم.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی:
در جرایم رایانه‌ای، مجرمان حس طمع کاربران قربانی را تحریک می‌کنند

سرویس: شهرستان‌ها
1389/08/05
10-27-2010
10:03:38
8908-03391: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران -
سرویس: شهرستان‌ها

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان خراسان رضوی گفت: کلاهبرداری‌های اینترنتی یکی از صورت‌های جرایم رایانه‌ای در فضای مجازی است.

 

 

مهندس عیسی نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، افزود: به هر فعالیت مجرمانه‌ای که در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات و پیشرفت‌های نوین به عنوان ابزار، هدف و موضوع ارتکاب جرم بهره‌برداری شود، جرایم رایانه‌ای اطلاق می‌شود.

 

عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ادامه داد: این نوع جرایم به دو دسته‌ عناوین و توصیف‌های جزایی کلاسیک و جرایم رایانه‌ای جدید تقسیم می‌شوند که در دسته اول کلاهبرداری و جاسوسی‌های رایانه‌ای و انواع جعل رایانه‌ای گنجانده می‌شود و در دسته دوم جرایمی نظیر دسترسی غیرمجاز، اختلال در داده‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای هرزه‌نگاری قرار دارند.

 

وی درخصوص تاریخچه این جرم گفت: این کلاهبرداری از زمانی رواج پیدا کرد که محیط مجازی مثل محیط اینترنت پا به عرصه گذاشت و حدود دو دهه از عمر این گونه جرایم می‌گذرد.

 

نجفی ابراز داشت: شیوه‌های کلاهبرداری اینترنتی با توجه به بستری که جرم در آن اتفاق می‌افتد، محدود به حوزه جغرافیایی خاصی نیست ولی عواملی مثل زیرساخت‌های بالقوه اقتصادی مبتنی الکترونیکی و اینترنتی نظیر بانکداری الکترونیکی و سطح فرهنگ رایانه‌ای مردم و تجار در وقوع اتفاق موثر است.

 

عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه این جرایم به دو گونه به افراد آسیب می‌رساند، خاطرنشان کرد: آسیب اول از طریق اموال و دارایی است که در آن اگر اطلاعات محرمانه مثل موجودی حساب و شماره‌های کاربری و رمز عبور آن‌ها در دست مجرمان بیفتد، مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و گونه دوم که به آبرو و حیثیت افراد لطمه وارد می‌سازد و از طریق استفاده از اطلاعات شخصی دیگران به منظور کسب سود بیشتر است.

 

وی درخصوص قوانین مربوط به این جرایم اضافه کرد: دو قانون در این رابطه به تصویب رسیده است یکی در سال 1382، قانون تجارت الکترونیک که به طور کلی بستر الکترونیک جرایم را معین کرده است و دومین قانون که اخیرا به تصویب و ابلاغ رسیده است.

 

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی استفاده از فضای مجازی را مستلزم داشتن اطلاعاتی در این باره دانست و بیان کرد: کاربران متخلف و مجرمان معمولا حس طمع کاربران قربانی را تحریک می‌کنند و پس از تطمیع آنان، اهداف شوم خود را به مرحله اجرا می‌گذارند.

 

وی ادامه داد: بخش دیگری از کلاهبرداری‌ها از طریق تلفن به منازل و شرکت و یا تلفن‌های همراه صورت می‌گیرد به‌گونه‌ای که پس از تماس به شماره‌ای که به صورت تصادفی انتخاب شده است اعلام می‌دارند که شما در قرعه‌کشی خاصی برنده شده‌اید و یک دستگاه ساعت یا ماشین‌حساب به شما تعلق گرفته است در اینجا نیز با تطمیع افراد آدرس مکان‌ آن‌ها را دریافت کرده و پس از مراجعه به محل آدرس دریافتی هدیه‌ای با ارزش بسیار کم را تحویل می‌دهند و در کنار آن نیز ظاهرا یک کارت اینترنتی با مدت کارکرد زیاد و با قیمت ارزانتر از کارت‌های موجود در بازار را به قربانی می‌فروشند که مسلما در اکثر این موارد کارت اینترنتی مذکور فاقد اعتبار است.

 

وی تصریح کرد: در مورد تلفن همراه نیز پیام کوتاهی از یک شماره نامشخص ارسال و اعلام می‌شود که شما برنده شارژ رایگان شده‌اید و با ارسال کد مندرج در پیام کوتاه به شما هزینه مکالمه رایگان هدیه داده می‌شود اما در اصل کد مذکور باعث کم شدن مقدار هزینه مکالمه موجود در حساب قربانی شده و آن مقدار هزینه را به فرستنده پیام کوتاه انتقال می‌دهد.

 

نجفی افزود: اگر کسی با شماره تلفن شهروندی تماس گرفت ممکن است قصد اخاذی یا کلاهبرداری داشته باشد و یا حداقل مشخصات هویتی و سکونت مخاطب را به دست آورد که ممکن است مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد نماید بنابراین شهروندان برای پیشگیری از بروز مشکلات مالی و امنیتی لازم است، قبل از هر پاسخی به مخاطبان تلفنی و یا اینترنتی ابتدا از هویت واقعی آنان اطمینان حاصل کنند و پس از آن پاسخ دهند و موارد درخواستی آنان را ارائه نمایند.

 

وی تصریح کرد: در صورت مشاهده افراد متخلفی که با تماس به شماره‌های تلفن شهروندان ایجاد مزاحمت کرده و از این طریق اقدام به کسب مال نامشروع می‌نمایند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

 

 

انتهای پیام

کد خبر: 8908-03391

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()