آمار فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

وب معنایی و اعتماد در بستر مبادلات الکترونیکی
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٠
 

از وب معنایی Semantic web   ) تعاریف گوناگونی ارائه گردیده است در اصطلاح متداول ، وب معنایی فضایی جهانی از جنس محاسبات هوشمند ماشینی تصوّر گردیده است که در آن تمامی  کتابها، کتابخانه ها ، علوم ، دانش نامه ها و دانشگاهها (پایگاه‌های دانش‌ - Knowledge bases) به صورتی معنی‌گرا و با توانایی درک مفهومی همدیگر در کنار هم قرار خواهند گرفت. آقای تیم برنزلی، که معروف به پدر وب است، آینده وب را بصورتی بیان کرده که بر خلاف وب کنونی فقط توسط انسانها قابل فهم نباشد بلکه توسط ماشین ها نیز قابل درک و پردازش است. ایده وب معنایی نیز از همین نکته نشات گرفته است . در ادامه جهت اختصار سه تعریف مختلف از وب معنایی ارائه می گردد:

  • وب معنایی، شبکه‌ای از اطلاعات در مقیاس جهانی است به نحوی است که پردازش آنها توسط ماشین ها به سادگی امکان پذیر است. 
  • پروژه‌ای با هدف ایجاد رسانه‌ای جهانی برای رد و بدل کردن اطلاعات بصورتی که برای کامپیوتر قابل فهم و پردازش باشد.
  • وب معنایی شامل داده‌های هوشمند وب است که توسط ماشین ها قابل پردازش است.

با کمی دقت در تعاریف ارائه شده می توان چنین نتیجه گرفت که تحقّقّ ایجاد چنان فضایی در گرو پیشرفت‌هایی جدید و کلّی‌نگرانه در بسیاری از زمینه‌های مهندسی، ریاضی، هوش مصنوعی، و به ویژه در زبان شناسی، فلسفه، و بسیاری از معارف دیگر انسانی خواهد بود و با توجه به پیشرفت های موجود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دوران کنونی ،  گام‌های اوّلیّه در این جهت و مسیر برداشته شده است.

مولفه هایی وب معنایی با مولفه های وب دارای شباهت ها و تفاوت هایی است . به نوحیکه بسیاری از استانداردها و ابزارهای وابسته به فنّاوری اکس‌ام‌ال (XML) را می‌توان به اینترنت آینده و وب معنایی نیز مربوط دانست. از آن جمله باید شمای اکس‌ام‌ال (XML Schema)، چارچوب شرح منابع ((Resource Descrption Framework (RDF)، شمای آردی‌اف (RDF schema)، و زبان شناسی وب ((Web Ontology LANGUAGE (OWL) را برشمرد. RDF که زبان پایه استفاده شده در وب معنایی است بر پایه XML بنا نهاده شده اند. XML نیز خود بر اساس Unicode و URI بنا نهاده شده است بنابراین از زبانهای مختلف پشتیبانی می‌کند. از URI نیز برای مشخص کردن مفاهیم در وب معنایی استفاده می‌شود، برای مثال URL نوعی URI است که برای مشخص کردن منابع در وب استفاده می‌شود. قسمت اصلی وب معنایی آنتولوژی ها هستند که ارتباط بین برچسب های اسناد وب معنایی و اشیا واقعی که اسناد مذکور آنها را تشریح می‌کنند، برقرار می‌کند. در بالای آنتولوژی قواعد قرار دارد که با استفاده از آنها می‌توان دانش جدیدی را از دانش موجود نتیجه گرفت. در صورتی که یک چهارچوب استاندارد برای قواعد موجود بوجود آوریم، می‌توانیم به اثبات برسیم و اثبات های بدست آمده را در کاربرد های مختلف به اشتراک بگذاریم. یکی از اهداف وب‌ معنایی رسیدن به اطمینان است که در بالاترین لایه قرار دارد. در این جهت استاندارد‌های گوناگونی در حال شکل‌گیری و استفاده‌اند. از این میان می‌توان FOAF که استانداردی برای ایجاد شبکه‌ اجتماعی است، را نام برد.RDF زبانی است بر اساس XML که جهت تشریح مفاهیم و ایجاد اسناد در وب معنایی بوجود آمده است. اسناد RDF در واقع حاوی توضیحاتی در مورد اطلاعات در وب معنایی هستند به نحوی که آنها را قابل درک برای ماشین ها می‌کند. هر عبارت در RDF بصورت سه قسمت فاعل، گزاره و مفعول بیان می‌شود. گزاره و فاعل خود از نوع منبع هستند و مفعول نیز می‌تواند از نوع منبع (Resource) یا رشته‌ای ثابت (Literal) باشد.

 در وب کنونی اعتماد به مبادلات الکترونیکی از طریق اعلا نظر عوامل انسانی دخیل در داد و ستد تراکنشها ، ارتقاء کیفیت وبگاه ها و ابزار مورد استفاده تحث تاثیر قرار میگیرد به عبارتی افزایش یا کاهش اعتماد و اطمینان به سیستم ها تابع عملکرد ترکیبی عوامل نیروی انسانی ، ماشینی و میان افزاری است . اما با تعریفی که از وب معنایی ارائه گردید در وب معنایی عوامل غیر ماشینی یعنی انسانها در حصول اعتماد به عملکرد سیستم دخیل نمی باشند بلکه این سیستم است که می باید تشخیص دهد که آیا به تراکنش یا فعل و انفعالات رسید یا دریافت کرده یا فعلی باید اعتماد بکند یا نه ؟ یا اینکه اگر اعتماد کرد چگونه بر این اعتماد باقی باشد یا اینکه چگونه از سلب اعتماد در مراحل بعدی جلو گیری نماید.

واژه  اعتماد  Trust که ریشه آن از علوم روانشناسی است امروزه در دنیای وب و سیستم های تحت وب دارای اهمیت اساسی است بدین ترتیب که انجام یا تایید یک تراکنش آنی در گرو ایجاد حالت اعتماد به صادر کننده یا ایجاد کننده تراکنش می باشد به عبارتی دیگر تایید کننده نهایی تراکنش با اعتماد بر نهایی شدن فعل و انفعال مخاطرات یا ریسکهای احتمالی در انجام تراکنش را می پذیرد در یر صورت می توانست خود را در معرض خطر یا ریسک قرار نمی داد. اما در دنیای وب معنایی قضیه فراتر از تصمیم یک شخص برای پذیریش مخاطرات برای تایید یا انجام  تراکنش خواهد بود .زیرا در این وادی جدید این ماشین است کهی می بایست تصمیم بگیرد تراکنش را با پیش بینی کمترین ریسک یا خطر بپذیرد یا نه .

...ادامه دارد


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
وزیر علوم و تحقیقات و فناوری و حکایت کرسی های آزاداندیشی
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠
 

محمد مهاجری در خبرآنلاین مقاله ایی جالب با عنوان "وزیر علوم چرا خودکشی می کند؟! " نوشت که با توجه با جالب بودن موضوع عینا مطلب را از فرارو برای شما دوستان در این وبلاگ قرار می دهم حتما بخوانید:
کسی پارچه ای را به مغازه خیاطی برد و از خیاط خواست برایش کت و شلوار بدوزد. پارچه را که روی میز گذاشت، با لحن تند و عصبانی خطاب به خیاط گفت: «هفته دیگه نیام بگی سوزنم شکست، چرخم خراب شد، حالم خوب نبود، برق نداشتیم و ... اصلا فلان فلان شده پارچه ام را بده نمی خوام برام کت و شلوار بدوزی.»

کسانی که حرفهای دیروز وزیر علوم را درباره کرسی های آزاداندیشی شنیده اند لابد آن را مصداق حکایت بالا یافته اند. هنوز نه به دار است و نه به بار است، جناب وزیر خط و نشان می کشد که کرسی آزاداندیشی جای عناد با نظام نیست، معاندان نباید به این گونه محافل راه پیدا کنند، مقررات انضباطی را قاطعانه اجرا می کنیم و ... 

آقای وزیر که ظاهرا دوست ندارد این کرسی ها _با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب_ راه بیفتد و مخالفت صریح با آن را هم در حد خود نمی داند، با تهدیدهای غلاظ و شداد برخورد می کند که هیچ رئیس دانشگاهی جرات برگزاری چنین کرسی هایی را نکند. رئیس دانشگاهی که سرش درد نمی کند، چرا دستمال ببندد؟ 

آقای دکتر دانشجو تصور می کند، بزرگان نظام که از تاخیر یکی دو ساله برگزاری کرسی های آزاداندیشی صریحا ابراز نگرانی و گلایه کرده اند، نمی دانند هزینه های این کار چیست و چقدر است. قطعا بزرگان به این موضوع، واقف تر از وزیر علوم هستند، اما هزینه های آن را در برابر منافع و برکاتش قابل اعتنا نمی دانند. 

اینکه کرسی های آزاد اندیشی ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد تردیدبردار نیست اما کدام آدم عاقلی، هوای پاک را بر خود حرام می کند، از ترس اینکه مبادا قدری گرد و غبار او را بیازارد؟ 

شاید جناب وزیر از اینکه در کرسی های آزاد اندیشی به نگرشها و عملکردهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عقیدتی دولت دهم و البته شخص ایشان نقدهای اساسی وارد شود نگران است و آن را عناد با نظام می داند. این نگرانی کاملا قابل فهم است و آقای دکتر دانشجو حق دارد در برابر آن بایستد و با ابزار «برخورد انضباطی» با هر تفکر منتقدی مبارزه کند. 

حتی اگر این فرض را هم قبول نکنیم و چنین بپنداریم که وزیر محترم علوم واقعا دغدغه عناد با نظام را دارد، کارش، خودکشی از ترس مرگ است.نیست؟

منبع سایت فرارو : وزیر علوم چرا خودکشی می کند؟!


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
تجارت الکترونیک پس از 9 سال هنوز مثل توپ فوتبال بجای پا با دست برای بازی استفاده
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٠
 

از دی ماه 1382 چیزی نزدیک به حدود 9 سال سپری شده است امروز مطلبی را به نقل از اقای مهندس حکیم جوادی معاون وزیر فناوری اطلاعات و  ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور  با عنوان " ضرورت تدوین و آماده سازی زیرساخت های قانونی در توسعه تجارت الکترونیک " خواندم که قطعا حق را به ایشان می دهم اما واقعیت این است که چرا پس از 9 سال هنوز می بایست نگران عدم آماده گردیدن یکی از ضروری ترین الزامات توسعه و پیاده سازی تجارت در کشور هستیم همه می دانیم که پس از ابلاغ قانون توسعه تجارت الکترونیک به وزارت بازرگانی حرکاتی لازم شروع گردید که کافی نبود بلکه عزم عمومی تمامی وزارتخانه های غیر از وزارت بازرگانی که در قانون به عنوان متولی معرفی شده بود را می طلبید و بعلاوه عزمی عمومی برای فرهنگ سازی قوانین  ومقررات توسعه تجارت الکترونیک در کشور نیز ضروری بود. متاسفانه مقارن با پایین کشیده شدن فتیله برنامه توسعه فناوری اطلاعات کشور  موسوم به تکفا برنامه اجرایی قانون  تجارت الکترونیک نیز در اوایل استقرار دولت نهم نیز دچار اختلال و رکود گردید به نحویکه در مقطعی رسما اعلام گردید که بعضی از برنامه های دولت قبلی به علت عدم امکان اجراء معلق گردیده اند البته بی مهری در حق قانون توسعه جهارم توسعه را نیز می توان به عنوان یکی از اساسی ترین علل توقف اجراء قانون تجارت الکترونیکی در کشور عنوان نمود . حال حدود 9 سال از ابلاغ قانون توسعه تجارت الکترونیک سپری شده است جای بسی خوشحالی است که وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان متولی توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور یکی از اساسی ترین الزامات توسعه تجارت الکترونیم در کشور را تشخیص و مورد توجه قرار داده است امیدواریم توجه جدی به ضرورت تدوین و آماده سازی زیرساخت های قانونی در توسعه تجارت الکترونیک در کشور موجب موفقیت و جبران مافات گردد.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
اگهی تشکیل مجمع عمومی سالیانه نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی و فراخوان ثبت نام
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠
 

آگهی تشکیل مجمع عمومی سالیانه نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی

و فراخوان ثبت نام نامزدهای عضویت در هیأت مدیره و بازرس

روزنامه خراسان صفحه اول و روزنامه خراسان رضوی صفحه دوم روز 10/7/90 یکشنبه دهم مهر نود را ملاحظه بفرمائید

بدینوسیله ، در اجرای 38 آیین نامه اجرائی مواد 2 و 17 قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای و تشکیل نظام صنفی رایانه ای و ماده 11 اساسنامه به اطلاع کلیه اعضاء شاخه های شرکتی، فروشگاهی و مشاورین که مستند به ماده 40 آیین نامه اجرایی فوق الذکر  حائز شرایط عضویت در هیات مدیره یا بازرس نظام استانی می باشند می رسانیم که از تاریخ 12/7/1390 لغایت پنجشنبه 21/7/1390 بمدت ده روز با در دست داشتن مدارک زیر شخصاً در ساعت اداری 30/8 صبح الی 30/14 به محل دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی واقع در مشهدـ خیابان راهنمایی ـ بین چهارراه راهنمایی و راهنمایی 23 ـ پلاک 44 مراجعه و نسبت به ثبت نام جهت عضویت در هیأت مدیره و بازرس قانونی نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی اقدام نمایند. لازم به یاد آوری است که انتخابات دومین دوره انتخاب اعضاء هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای  خراسان رضوی در روز 30/8/90 برگزار خواهد شد.

مدارک و شرایط مورد نیاز :

ارائه مجوز عضویت معتبر در یکی از سه گروه یا شاخه نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی ( شرکتها – فروشگاه ها – مشاورین ) اصل و تصویر ، کارت ملی ، کارت پایان خدمت ، شناسنامه ، مدرک تحصیلی و دو قطعه عکس 4*3 یا 4*6 رنگی گواهی سوء پیشنه کیفری ( برای فروشگاهها ارائه تاییدیه پروانه کسب معتبر الزامی است ) همچنین مطابق با ماده 40 آیین نامه شرایط عمومی انتخاب شوندگان هیأت های مدیره استانی به شرح زیر می باشد:

1ـ تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران 2ـ پایبندی به اسلام و یا یکی از اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساس و وفاداری به نظام جمهوری اسلامی 3ـ عدم اعتیاد به مواد مخدر 4ـ داشتن حسن شهرت اجتماعی، شغلی، علمی ، حرفه ای و عدم اشتهار به فساد اخلاقی، به تایید 5 درصد واجدان حق رأی در نظام است که این تعداد کمتر از 2 نفر نمی باشد. 5ـ نداشتن سوء پیشینه کیفری

براساس 39 آیین نامه فوق الذکر و ماده 10 اساسنامه و با توجه به تعداد اعضاء سازمان در نظام صنفی رایانه ای استان خراسان رضوی سهمیه عضویت اصلی در هیأت مدیره دوره سوم این استان به شرح  (شرکتها 9 نفر ، فروشگاهها 3 نفر ، مشاوران 2 نفر ، و بازرس 1 نفر) خواهد بود و نامزدهای بازرس نمی توانند در هیچ کدام از شاخه های دیگر نامزد شوند  و هر نامزد فقط مجاز به نامزدی در یک شاخه خواهد بود.و اعضاء قبلی هیأت مدیره که در دو دوره متوالی در هیأت مدیره عضویت داشته اند در این دوره مجاز به اعلام نامزدی نمی باشند.

                             با تشکر ـ عیسی نجفی                                                                                           

      رئیس هیأت مدیره  نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()
 
آخرین مهلت ثبت نام و ویرایش اطلاعات در فراخوان جذب هیات علمی شهریور 90
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠
 
 

آخرین مهلت ثبت نام و ویرایش اطلاعات در فراخوان شهریور 90

به اطلاع کلیه متقاضیان محترم می رساند مهلت ثبت نام در فراخوان شهریور 90 تا 7 مهر ماه تمدید شد و متقاضیان پس از ثبت نام اولیه در سایت تا تاریخ 15/07/90 فرصت دارند مدارک خود را ارسال نموده و اولویتهای خود را انتخاب نمایند، متذکر می شود در صورتی که متقاضی تا این تاریخ حداقل یک اولویت برای جذب انتخاب نکرده باشد ثبت نام وی ناقص تلقی می گردد.

ورود به سامانه ی فراخوان جهت ثبت نام مقدماتی یا تکمیل ثبت نام


 
comment نظر خودتان را در رابطه با مطلب ، در همین قسمت وارد نمایید ()