آمار تجارت سیار - Mobile Commerce - ملاحظات و پیشنهادات - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

تجارت سیار - Mobile Commerce - ملاحظات و پیشنهادات
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٢:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧
 

تجارت سیار دارای مزایایی از قبیل قابلیت حمل داده‌ها، عمومیت بخشی، ایجاد ارتباط شبکه، تسریع در عملیات و بسیاری مزایای دیگر می‌باشد که ابزار مناسبی برای توسعه و تسهیل تجارت در ابعاد داخلی و خارجی بوده و قابلیت بکارگیری در مناطق دوردست و روستاها را نیز دارد.


با این وجود مشکلاتی از قبیل موانع مالی، موانع عملیاتی، موانع سازمانی و موانع فنی نیز بر تجارت سیار وارد است. ایران هنوز به لحاظ امنیتی, زیرساخت‌های ارتباطی و فرهنگی با مشکلات جدی مواجه است تا بتواند از آن به عنوان ابزار تجاری استفاده نماید،در این راستا راهکار‌های زیر می‌‌تواند در جهت رفع موانع و توسعه تجارت سیار موثر باشد:

_ توسعه و ارتقاء شبکه مخابراتی: پوشش گسترش و سرعت بالای انتقال اطلاعات دو عامل اساسی هستند که می‌بایست در شبکه مخابراتی کشور در نظر گرفته شود.

_ ترویج استفاده از PDA ها: برای فائق آمدن بر مشکلات محدودیت‌های فیزیکی و فنی گوشی‌های تلفن همراه، کاربران باید در مورد استفاده از ابزارهای جدید PDA تشویق و راهنمایی شوند.

_ سیستم پرداخت سیار ملی: به منظور مدیریت صحیح تجارت سیار، باید یک سیستم پرداخت سیار ملی طراحی شود که تمام پرداخت‌های سیار کشور از آن طریق هدایت و نظارت شود.

_ اجرایی شدن قوانین: برای ایجاد بسترهای سیستماتیک و کارآمد می‌بایست قوانین مربوطه به صورت دقیق و جامع هر چه سریعتر اجرایی شوند

_ اتصال به شبکه‌های بین‌المللی: پس از اتصال شبکه سیار به شبکه‌های بین‌المللی، امکان ارائه و دریافت خدمات بانکداری بین‌المللی در سطح بین‌المللی وجود خواهد داشت.

_ آموزش: آموزش‌های فنی و کاربردی ، هم برای پرسنل شبکه‌های تجارت و سیار و هم برای کاربران این خدمات در نظر گرفته شود.

_ دانش فنی: روزآمد نمودن دانش فنی شبکه‌های سیار از طریق واردات فن‌آوری و یا با تکیه بر توان فنی داخلی، مورد توجه جدی قرار گیرد.

_ بازاریابی: تجزیه و تحلیل بازار و سنجش امکانات توسعه در تجارت سیار توسط سازمان‌های دولتی در سطح کلان و ارائه‌دهندگان این خدمات در سطح خرد انجام شود.

_ استانداردهای ملی و جهانی: استاندارد سازی خدمات و فعالیتهای حوزه تجارت سیار در سطح ملی و بین‌المللی انجام شود.

_ حمایت: به نگهداری ، حمایت و ارتقاء سیستم‌ها پس از راه‌اندازی توجه شود.قابل ذکر است اجرای این پینشهادات تنها از طریق تعامل و همکاری سازمانها و نهادهای دولتی از یک سو و شرکتها و مؤسسات بخش خصوصی از سوی دیگر امکان پذیر می‌باشد و در این مسیر دولت و به خصوص وزارت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در فراهم نمودن بسترها و زیرساخت‌ها نقش اساسی بر عهده دارند و شرکتها و مؤسسات ارائه دهنده خدمات و به خصوص بانک‌ها به عنوان ارائه دهندگان خدمات سیار نقش اساسی در هماهنگ‌سازی فعالیت‌ها، استانداردسازی فرآیندها و تأمین امنیت شبکه‌های تجارت سیار به عهده خواهند داشت.

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()