آمار تجارت الکترونیک، وعده های تحقق‌نیافته تا پایان سال 1386 - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

تجارت الکترونیک، وعده های تحقق‌نیافته تا پایان سال 1386
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٧
 

در آیین نامه یا قانون توسعه تجارت الکترونیکی مصوب هیات دولت که در اجرای قانون تجارت الکترونیکی مصوب مجلس شورای اسلامی تدوین و ابلاغ گردیده بود الزاماتی برای وزارت خانه ها و سازمانهای دولتی تعیین شده بود که به نظر می رسد در اکثر موارد تکالیف قانونی مذکور تا پایان سال ۱۳۸۶ در هیچ موردی تمام کمال محقق نشده است و بدین ترتیب نباید برای تحقق اهداف این قانون در سال جاری نیز امیدوار بود زیرا تابحال یعنی تا پایان اوایل  مرداد ماه  که حدود ۳ سال کامل از تصویب این قانون می گذرد نیز اتفاقی خاصی به وقوع نپیوسته  است.


هر چند وظیفه اصلی راه اندازی تجارت الکترونیکی در کشور به استناد مصوبه شماره ۲۱۰۶۷/ ت ۲۵۵۹۸  مورخ  ۶/۵/۸۱  به عهده وزارت بازرگانی می باشد ولی برای وزارت خانه های دیگر  نیز تکالیفی تعیین شده از جمله موضوعات تکلیف شده به دولت می توان به موارد زیر اشاره نمود .

۱- آگاه سازی و آموزش (شامل آموزش و فرهنگ سازی و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز)

۲- زیر ساخت های حقوقی و قانونی ( هماهنگی برای تسهیل در زیرساختهای قانونی )

۳- زیر ساخت های فنی و امنیتی (ارتباطات - امنیت مبادلات الکترونیکی - کدینک کالاهاو...)

۴- بانکداری الکترونیکی ( بانکداری نوین - پرداخت و دریافت الکترونیکی و...  )

۵ - خدمات دولت الکترونیکی (  دولت الکترونیکی در داخل و خارج از مرزها و...)

۶-  ترابری و لجستیک ( حمل و نقل کالا - گمرگ - بیمه و... )

از عنوان تکالیف اینکه هر کدام از آنها به عهده چه وزارت خانه ای بوده مطلب روشن و واضح می باشد . امید است که تا دیر نشده مسئولین چاره ای اندیشیده و عزم خود را برای راه اندازی و استقرار زیرساخت های مورد نیاز این قانون جدی نموده و زمینه بهره مندی مردم عزیز کشورمان از آثار این نوع تجارت ایجاد نمایند بی شک اگر فواید این طرح را بیشتر از طرح تحول اقتصادی دولت ندانیم کمتر از آن نیست ازن قانون در صورت راه اندازی ارزش افزوده جدیدی برای حتی عامه مردم ایجاد می نماید که ارزش آن خیلی بیشتر از هر طرح دیگری است .


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()