آمار آیا ورود شرکتهای دولتی به بخش خصوصی موجب نابودی شرکتهای خصوصی موجود خواهد شد؟ - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

آیا ورود شرکتهای دولتی به بخش خصوصی موجب نابودی شرکتهای خصوصی موجود خواهد شد؟
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۸٧
 

در بحث خصوصی سازی به مفهوم ورود شرکتهای دولتی به بخش خصوصی سوال مهمی پیش می آید و آن اینکه آیا ورود شرکتهای دولتی به بخش خصوصی موجب نابودی شرکتهای خصوصی موجود خواهد شد؟

به نظر می رسد که  پاسخ این سوال منحصر بفرد نیست برای پاسخ به این سوال می بایست شرایط شرکت های خصوصی شده  به بخش خصوصی را مورد برررسی قرارداد در این خصوص قطعا شرکتها واگذار شده به بخش خصوصی به سه دسته زیر تقسیم خواهد شد.

١- دسته اول : شرکتهایکه در بخش خصوصی بی رقیب اند به عبارتی این شرکتها چه در بدنه دولت باشند و چه در بخش خصوصی بدلیل اینکه تابحال به صورت انحصار کامل مشغول به فعالیت بوده اند ورود اینها در کوتاه مدت تاثیری در وضعیت رقابتی بخش خصوصی ایجاد نخواهد نمود.

٢- دست دوم : شرکتهایکه که در بخش خصوصی رقیب دارند اما رقبا بسیار ضعیفند و اما در مقابل شرکتهای دولتی واگذار شده دارای امکانات بالقوه مانند زیرساختها و حمایتهای پنهانی دولت برخوردارند ورود این شرکته به بخش خصوصی موجب نابودی شرکتهای موجود در بخش خصوصی حتی در کوتاه مدت خواهد گردید.

مثال این شرکتها : شرکت مخابرات  رقابت اپراتور اول با بقیه اپراتورها غیرعادلانه است

در سایه حمایتهای اجباری دولت از مخابرات به علت مسائل امنیتی و ... شرکتهای بخش خصوصی توان رقابت با این شرکت را نخواهند داشت.


٣- دسته سوم : شرکتها یا سازمانهای دولتی که دارای امکانات بالاقوه هستند ولی به علت پایین بودن بهره وری در آنها این شرکتها با ورود به بخش خصوصی توانایی رقابت با بخش خصوصی را نخواهند داشت. و در کوتاه مدت به سمت حذف و نابودی منابع در حرکت خواهند بود.

مثال : بانکهای دولتی در مقابل بانکهای خصوصی - شرکتهای هواپیمائی دولتی در مقابل شرکتهای هواپیمائی خصوصی

امیدواریم شرایطی در کشور بوجود آید که ورود شرکتهای بخش دولتی به عرصه رقابت منجر به رقابتی سالم برای بهره مندی مردم عزیز از مواهب رقابت در فضائی سالم باشند.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()