آمار مدیریت کیفیت و حرکت به سمت نقص و خطای صفر (ZERO DEFECT ) - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

مدیریت کیفیت و حرکت به سمت نقص و خطای صفر (ZERO DEFECT )
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧
 

مدیریت کیفیت جامع ( TOTAL QUALIT MANAGEMENT ) از طریق اصلاح مستمر فرآیندها پیوسته سعی در تامین رضایت مشتری و کاهش دامنه تغییرات است  ،بدین ترتیب هزینه ها کاهش می یابند و کیفیت محصول افزایش می یابد . تحول و تکامل مفهوم TQM همراه با نیازها و الزامات کسب و کار صورت گرفته و بر این پایه بوده است که TQM روش شناسی جامع بهبود مستمر سازمان می باشد. در روش شناسی مدیریت کیفیت، جان مایه فرآیند بهبود مستمر در سازمان بر پایه تفکرحذف اتلاف و خطا (ZERO DEFECT)  قرار داده شده است.

تعاریف ZERO DEFECT :

حرکت به سمت تولید بدون نقص (Zero Defect)

تفکرحذف اتلاف و خطا (ZERO DEFECT)

راههایی جهت بهره ورتر شدن و انجام راحت تر کارها که در آن خطای انسان و دستگاه از بین رفته و محصولاتی بدون عیب و نقص تولید می شوند . این روش تولید را خطا ناپذیر کننده یا اصطلاحا ZQC یا کنترل کیفیت پذیرش نقص صفر می نامند.

ZQC روشی است که بر افراد و ماشین آلات تکیه نمی کند زیرا می داند احتمال بروز خطا در هر دو حالت وجود دارد ، لذا راههایی پیدا می کند تا این خطاها منجر به خرابیها و ضایعات نشوند و روشی جهت خطا ناپذیر کردن فرایندها می باشد.

تکنیکهای کنترل و تولید بدون نقص :
امروزه بسیاری از شرکتهای پیشتاز غربی نیز از تکنیکهای خطاناپذیرسازی ZQC و روشهای حل مساله JIT استفاده می کنند . این روشها می توانند اتلافهای مربوط به کیفیت مانند دوباره کاریها ، ضایعات ، ازکارافتادگیها و خرابیهای دستگاهها را حذف کنند . امروزه تقریبا در تمامی شرکتها و کارخانجات واحدی بنام واحد کنترل کیفیت QC وجود دارد . وظیفه این واحد بازرسی نهایی محصول و یا بازرسی محصولات نیمه ساخته و در حین تولید است ولی متاسـفانه کمتــر شرکتــی ( مخصوصا در ایران ) به فکر اصلاح فرایندها به گونه ای است که اساسا محصول معیوبی در آن تولید نشود . تکنیک ها و روشهای مطرح شده ما را قادر می سازد تا بهترین و مؤثرترین راه کنترل کیفیت را بر محصولات هر شرکتی اعمال کنیم . ZQC یک روش کنترل کیفیت ( QC ) جهت رسیدن به خرابی صفر است کلمه صفر ( ZERO ) به ایجاد تولیداتی با ضایعات صفر اشاره می کند . عامل مهم جهت بهبود کیفیت با استفاده از ابزار ZQC و خطاناپذیر سازی (پوکا یوکه) باشد.

ZERO DEFECT و کنترل کیفیت:

این روش به معـنی نداشـتن کنترل کیفیـت نیـست بلکه به معنی کنترل کیفیتی است که تولید محصولات بدون عیب را ضــمانت می کنــــد .  این روش می توانـد اتـلاف مربـوط به کـیفیـت ( دوباره کاریها ـ ضایعات ـ ازکارافتادگیهای دستگاهها ) را حذف کند . یکی از نـکات مورد توجه در ZQC اصـلاح شـرایط فرایند بجای سرزنش کردن افراد بخاطر اشتباهاتشان است .


هدف ZQC پیشگیری از تمامی خطاهاست که کاهش آنها را ZQC می گوید، که در این حالت یک عیب را باید قبل از آنکه منجر به خرابی شود تشخیص داد و از یک عملیات کنترلی جهت اطمینان از ایجاد شرایط مورد نیاز برای تولید محصولات سالم استفاده کرد .
ر چرخه بهبود کیفیت سنتی غالبا چرخه Plan , Do , Cheek نشان داده شده که در این سه مرحله بهینه ، فرایند در مرحله Plan تشخیص داده می شود . فعالیتهای طرح ریزی شده در مرحله Plan در مرحله Do انجام می شود و نهایتا پایش کیفیت در مرحله Cheek . در این روش اگر خرابی اتفاق افتد بوسیله فیدبک اعلام و در مرحله Plan اقدام اصلاحی انجام می شود البته این روش مناسب است ولی هیچگاه به نقص صفر نخواهیم رسید . ZQC با قرار دادن مراحل DO و Cheek در کنار یک از ایجاد اشتباه قبل از اینکه منجر به خرابی شوند جلوگیری می کند . ZQC از چهار عنصر اساسی تشکیل شده است ، بازرسی در منشاء ، بازرسی 100% ، یک حلقه فیدبک کوتاه و سیستمهای خطاناپذیر کننده پوکا یوکه ، که در این جهت سیستم پوکا یوکه مورد بررسی قرار می گیرد .
سیستمهای پوکا یوکه از سنسورها یا ابزار کنترلی در فرایند استفاده می کنند تا اشتباهاتی که ممکن است از دید اپراتور یا مونتاژکاران مخفی بماند را شناسایی کنند . پوکا یوکه معمولا در بازرسی 100% و فیدبک سریع جهت انجام اقدام اصلاحی کاربرد دارد میزان تاثیر این سیستم در جلوگیری از بروز عیب بستگی به مورد استفاده آن دارد که آیا جهت بازرسی منشائی در حین فرایند استفاده می شود یا اینکه جهت بازرسی آموزنده پس از انجام فرایند استفاده می شود در نتیجه برای جلوگیری از بروز اشتباه چنانچه سیستم پوکا یوکه در بازرسیهای منشائی استفاده شود جلوی اشتباه را قبل از اینکه فرانید قطعه معیوبی تولید کند را می گیرد . این سیستم با دو روش فرایند را تنظیم می کند تا از ایجاد خطا در فرایند جلوگیری کند .
1- در یک سیستم کنترلی هنگامی که یک بی نظمی اتفاق بیفتد ابزار را متوقف می کند و یا یک گیره را بر روی قطعه قفل می کند و جلوی حرکت آن را می گیرد .
2- یک سیستم هشدار دهنده به اپراتور هشدار می دهد تا ماشین را متوقف کند و یا مشکل را ردیابی کند .
روش اول از این جهت که موجب رسیدن به Zero defect ( تولید کاملا بدون عیب ) می شود برتری دارد سه روش عمده در استفاده از سیستمهای پوکا یوکه وجود دارد .
1- روشهای تماسی
2- روشهای مقدار ثابت
3- روشهای گام – حرکت
در روشهای تماسی ، تماس فیزیکی یا تماس انرژی یک محصول شناسایی می شود در این روش از شکل نامنظم قطعات می توان حداکثر بهره را برد .
در روشهای مقدار ثابت ، تعداد دفعات انجام یککار شمردهشده ، سیگنالی جهت توقف عملیات فرستاده میشود .
در روش گام حرکت این مسئله که یک مرحله و یا یک حرکت از پیش تعیین شده در زمان خاص انجام شود ، کنترل می شود . سنسورهایی که در سیستم پوکا یوکه استفاده می شوند به سه گروه عمده تقسیم می شوند 1 سنسورهای تماس فیزیکی 2- سنسورهای انرژی 3- ابزار کنترل کننده تغییرات شرایط فیزیکی .

منبع از مقاله خانم شیما محبی با عنوان زنجیره تامین :

عنوان مقاله: مدیریت زنجیره تأمین: مرور، تحلیل، مدل سازی
نویسنده/مترجم: شیما محبی
تاریخ: 27/02/1385
تعداد صفحات: 12


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()