آمار ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

در اخبار و جراید به صورت متفرقه در جریان خبری تاسف بار که بدور از انتظار نیز نبود قرار گرفتیم فکر می کنم منبع انتشار آن خیلی موثق نیست ولی مبدع اخبار و موسسه اصلی بعید است که موثق نباشد. بلی باز هم خبر ناگوار انتشار رتبه و جایگاه ایران در اقتصاد دیجیتالی .

سوال : آیا کسی شک داره که رتبه ما از آخر دوم نیست ؟ البته در بین ٧٠ رقیب !؟ ایا با این وضع ما می توانیم در ١۴٠۴ اقتصاد برتر منطقه دست یابیم یعنی درست ١۴ سال دیگر ؟! 

اما خبر ها حکایت از این دارد که : ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید

اصل خبر را با جستجوی عبارت " ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید " در گوگل یا هر موتور جستجوگر دیگر که به آن دسترسی دارید جستجو نمائید


سازمان «اکونومیست اینتلی‌جنس یونیت» در گزارشی با عنوان «رتبه‌بندی اقتصاد دیجیتال ۲۰۱۰» اشاره می‌کند که ایران با کسب امتیاز ۳/۲۴ از ۱۰ امتیاز در مقام ۶۹ قرار گرفته است.

رتبه‌بندی اقتصاد دیجیتال توانایی کشورها در جذب تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و استفاده از آنها در راه رسیدن به منافع اقتصادی و اجتماعی را نشان می‌دهد.

در گزارش سال ۲۰۰۹ این سازمان، ایران با امتیاز ۳/۴۳ از ۱۰ امتیاز در مقام ۶۸ قرار داشت که با این حساب ایران در سال ۲۰۱۰ یک پله سقوط کرده است.

در تازه‌ترین گزارش «اقتصاد دیجیتال» متعلق به سال ۲۰۱۰ تنها یک کشور است که پس از جمهوری اسلامی قرار دارد:‌ آذربایجان با کسب ۳ امتیاز در مقام ۷۰ جدول قرار دارد.

از جمله کشورهایی که در سال ۲۰۱۰ از نظر کاربرد اینترنت در اقتصاد مقامی بهتر از ایران کسب کرده‌اند می‌توان به الجزایر، قزاقستان،‌ پاکستان، سری‌لانکا، ترینیداد و توباگو، رومانی و بلغارستان اشاره کرد.

این گزارش حاکی از آن است که کشورهای پیشرو در زمینه استفاده از تکنولوژی ارتباطات در تجارت دو کشور سوئد و دانمارک هستند: سوئد با نزدیک به هشت و نیم امتیاز در مقام اول و دانمارک با زیر هشت و نیم امتیاز در مقام دوم قرار گرفته است.

به طور کلی، بر اساس تازه‌ترین گزارش از اقتصاد دیجیتال، کشورهای اسکاندیناوی از نظر استفاده از موبایل و اینترنت در تجارت و اقتصاد از بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا پیش افتاده‌اند: چهار کشور سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ در میان شش کشور اول دنیا قرار گرفته‌اند.

گروه تحلیل‌گران سازمان « اکونومیست اینتلی‌جنس یونیت» برای ارزیابی هر کشور حاضر در این جدول صد معیار مجزا و مشخص، کمی و کیفی، را در نظر گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به کیفیت پهنای باند اینترنتی و میزان در دسترس بودن تلفن موبایل در کشورها اشاره کرد.

به این ترتیب هر چه میزان کیفیت پهنای باند اینترنت در کشورها بیشتر باشد و تلفن موبایل بیشتر در دسترس باشد، رتبه کشورها بهتر خواهد شد.

---

آن طور که در این گزارش سالانه آمده است، «وقتی کشوری از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات برای انجام هر چه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی خود بهره می‌گیرد، اقتصاد آن کشور شفاف‌تر و کاراتر می‌شود».

در گزارش « رتبه‌بندی اقتصاد دیجیتال ۲۰۱۰»، آمریکا رتبه سوم، کانادا یازدهم، بریتانیا چهاردهم، آلمان هجدهم و فرانسه بیستم را دارد.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()