آمار نمونه سناریو : HIS بیمارستان امیر اعلم و سناریو وتحلیلی آن - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

نمونه سناریو : HIS بیمارستان امیر اعلم و سناریو وتحلیلی آن
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٩
 

بخش ترخیص بیمارستان مثل همیشه شلوغ و خسته کننده بود.همراهان بیمار کم کم داشت سروصداشون در می اومد.

خانم محمدی یکی از پرسنل بخش ترخیص به همکارش خانم نوروزی گفت:یکی از دوستام تو یه بیمارستان دیگه کار می کنه که HIS داره، خیلی ازش تعریف میکنه میگه از وقتی اومده کارامون خیلی راحت شده، کاش برای بیمارستان ما هم بیارن.آخه غیر از ما مردم هم خیلی وقتشون تلف میشه!


چند ماه بعد...

آقای فرجی : سلام بچه ها میخواهیم برای بیمارستان HIS  نصب کنیم نظرتون چیه ؟ خانم محمدی و نوروزی به هم نگاهی کردند و لبخند زدند و با هم گفتند :وای عالیه!

 1-    چرا تصمیم به خرید MIS برای بیمارستان گرفتید ؟(چه نارسایی ها و مشکلاتی باعث این تصمیم شد؟

چون بیمارستان وابسته به دانشگاه است و یکی از سیاست ها و برنامه های دانشگاه اجرای این پروژه بود و بیمارستان برای کنترل مالی و سهولت دسترسی به اطلاعات کار با آن نیاز به HIS دارد .

2-    تایید چه کسانی برای تهیه سیستم نیاز بود ؟

مدیریت بیمارستان / رئیس بیمارستان ،مدیریت برنامه ریزی پشتیبانی و کارشناس IT بیمارستان

3-    احساس نیاز در کدام بخش بیشتر بود و از کجا شروع شد ؟

HISدر تمامی بخش های بیمارستان مورد نیاز است ولی در بیمارستان ها در بخش ترخیص عدم وجودش بیشتر احساس می شود ولی برای بیمارستان امیراعلم از نظر مدیریتی مهمتر است .

4-    دلیل انتخاب شرکتی که از آن MISخریداری شده است ؟

دانشگاه استاندارد های خاصی را برای این شرکت ها تعیین کرد که تعدادی از شرکت ها واجد شرایط بودند که توسط دانشگاه به هر بیمارستانی یک شرکت اختصاص یافت .

5-    نحوه تنظیم قرارداد و مشخصات قرارداد (مبلغ قرارداد ،مدت قرارداد ،...)

موضوع قرارداد عبارت است از ارائه نرم افزار مربوط به HISشامل بخش پدیرش سرپایی ،پذیرش درمانگاه های تخصصی ،پذیرش بستری ،صندوق،بخش اتاق عمل ،داروخانه ،ترخیص ،آزمایشگاه ،پاتولوژی،رادیولوژی ،سونوگرافی ،بخش سوپروایزی نیروی نرم افزار (جدول پایه شامل اتاق / تخت /انواع تخت / بیمه ها / خدمات )مددکاری ،چاپ اوراق ،گزارشات استاندارد بیمه .

مدت قرارداد

شروع 1/6/1388 پایان 29/11/1388 به مدت 6 ماه می باشد .

قرارداد فی مابین بیمارستان امیر اعلم به نمایندگی دکتر جلال رضایی / سید محمد هادی موسوی به عنوان رئیس / مدیر بیمارستان به عنوان "کارفرما "و شرکت مهندسی  تیراژه تهران به نمایندگی صاحبان امضای ابوالقاسمی به عنوان مدیر عامل به عنوان "پیمانکار "بسته شده است .

مبلغ قرارداد  : مبلغ کل قرارداد            ریال   به حروف               است که بر اساس شرایط تعیین شده در شرایط اختصاصی قرارداد در مقابل انجام خدمات موضوع قرارداد توسط پیمانکار و تایید مرحله ای آن توسط ناظرو کارفرما بعد از کسر کلیه کسورات قانونی به پیمانکار پرداخت خواهد شد .

پیش پرداخت

کارفرما می تواند در صورت در خواست پیمانکار حداکثر تا میزان 25 % درصد از کل مبلغ قرارداد را به عنوان و قبل از توسعه ی نرزم افزار و پس از اخذ تایید ناظر و کارفرما در قبال ضمانت نامه معتبر و قانونی به پیمانکار پرداخت می شود .

6-    مسئولین خرید چه کسانی بودند ؟

استانداردها توسط دانشگاه تعیین می شود توسط مرکز فناوری دانشگاه تایید می شود .

7-    نحوه ی تخصیص بودجه برای سیستم چگونه بود ؟

از حسابداری بیمارستان بود چون بیمارستان ها خود گردان شده اند .

8-    بروز رسانی سیستم چگونه است ؟

بیمارستان sourceنرم افزار را خریداری شده ولی upgrade نرم افزار خریداری نمی شود و این باعث می شود تا بیمارستان 25 % مبلغ قرارداد را سالانه برای موضوع هزینه کند و این موضوع مختص این بیمارستان نبوده و کلیه بیمارستان ها این گونه عمل می کنند .

9-    خدمات پس از فروش شرکت چه بود ؟

2 نفر کارشناس ترم افزار به صورت مقیم و انکال از ساعت 16-8 در بیمارستان حضور دارند و شماره چند نفر از مهندسین نرم افزار که هر کدام به صورت تخصصی در یک حوزه ی  خاصی تبحر دارند (HIS  اتاق عمل ،HIS رادیولوژی) می باشد تا در صورت عدم رفع مشکل به آن ها مراجعه شود .

مقرر شده مدیر پروژه خانم مهندس رحمانی به صورت هفتگی از بیمارستان بازدید داشته و نظارت مستقیم بر مشکلات اعلام شده و نحوه ی برطرف نمودن آنها توسط کارشناسان شرکت داشته و پس از تحویل هر درخواست تاییدیه از مسئول امور رایانه بیمارستان دریافت نماید .

10-                       آموزش کارکنان به چه صورتی است ؟

آموزش سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی شفا در دو سطح برای کاربران معرفی شده بیمارستان و مسئولین راهبردی سیستم ارائه می گردد .

کاربران معرفی شده از طرف بیمارستان در جلسات گروهی آموزش های تئوری و عملی کار با سیستم را فرا گرفته و در حین کار با سیستم راهنمایی می گردند . برای هر گروه از کابران کتابچه راهنمای سیستم در پایان دوره آموزشی ارائه می گردد .

مسئولین راهبردی سیستم ،علاوه بر شرکت در جلسات آموزشی کاربران ،آموزش هایی در جهت تعاریف پایه سیستم ،سطوح دسترسی کاربران ،راهبری بانک اطلاعاتی ،چگونگی ایجاد گزارشات سفارشی ،پیکربندی و تنظیمات ایستگاه های کاری را دریافت می نمایند .

آموزش ها در طی راه اندازی سیستم توسط پرسنل شرکت تیراژه رایانه تهران در محل مورد نظر بیمارستان و طبق برنامه از پیش تعیین شده به صورت رایگان صورت می پذیرد . پس از طی شدن زمان فوق در صورت نیاز کاربران جدید به دریافت مجدد آموزش ها ،مسئولین راهبری سیستم این امر را مرتفع نموده و یا در صورت نیاز کارشناسان شرکت راهنمایی های لازم را ارائه می نمایند .

 

 

منبع : وبلاگ Case Method in MIS Education

 

بلی

خیر

خلاصه سناریو در آغاز متن آمده است؟

   

ü

پارگراف اولیه خوب وجالب توجه دارد؟

ü      

 

اجزاء انسانی و غیر انسانی سازمان و فرهنگ داخلی آن، و همچنین محیط اطراف سازمان و ذی نفعان خارجی از ابعاد و زوایای مختلف به خوبی توصیف شده است؟

  

ü     

توصیف اجزاء بتدریج صورت گرفتهاست؟ و ضمن به تأخیر انداختن نقل اصل ماجرا برای پارگرافهای آخر، کنجکاوی خواننده برای دانستن ادامه‌ی داستان مداوماً برانگیخته شده است؟

   

ü

در توصیف اجزاء و بسته به آنکه کل سناریو قرار است در چند صفحه نوشته شود، تناسبهای بزرگی توصیفات با تناسب اهمیت آن اجزاء در دنیای واقعی سازمانها رعایت شده است؟

   

ü

در تو‌صیف اجزاء داخلی وخارجی فضای زمینه قضاوت و سوگرایی وجود نداشته است؟ست؟اقعی سازمانها رعایت شود.  البته نداشتن سوگرایی به معنی دخالت ندادن احساسات و علائق نگارنده است. این پرهیز تفاوت دارد با آنکه سعی کند که احساسات بازیگران واقعی را در سناریوهایش را مخفی نماید. بعبارت دیگر در نگارش متن و بخصوص در نقل قولها باید طوری عمل شود که عصبانیتها و خوشحالیهای بازیگران که واقعاً اتفاق افتاده‌اند بخوبی از نوشته‌های او قابل تشخیص باشند.

 در توصیف فضای زمینه پراکنده‌گویی اتفاق نیفتاده  است؟و نظم مشخصی قابل کشف است؟

ü   

 

از «نقل قول» بصورت مکرر و جذاب استفاده شده است؟

ü    

   

در خارج از متن «نقل قولها» حتماً تنها افعال ماضی (گذشته) بکارگرفته شده است؟

ü   

 

«نقاط تصمیم» به تعداد زیاد در متن قابل کشف بوده است؟ وبرای کمک به تصمیم‌گیری توسط خوانندگان اطلاعات کافی قرار داده شده است؟ (راجع به اینکه چه راه‌حلهایی بالقوه برای مشکل وجود داشته اند و در مورد عواقب هر راه در ابعاد مختلف چه احتمالاتی مورد تصور بوده است)

   

ü

در ارائه اطلاعات از جدول، شکل و عکس به تعداد کافی استفاده شده  است؟ مخصوصاً در مواردی که این استفاده باعث صرفه جویی در استفاده از متن شود.

 

 

ü   

راهنمای سناریو برای تدریس در ابتدا و انتهای متن وجود دارد؟

 

ü   

دموی سناریو گروه ٧ 

دموی سناریو

چگونه در بازار به جستجوی نرم افزار پرداختید؟

بیمارستان در بازار به جستجوی نرم افزار نپرداخته بلکه دانشگاه 13 شرکت از روزنامه رسمی را انتخاب نمود . چک لیستی توسط کمیته HIS دانشگاه تهیه شده بود که حاوی مشخصات نرم افزاری بود که باید خریداری میشد یعنی ایتم هایی را که نرم افزار باید در بخش های مختلف بیمارستان مثل: ازمایشگاه داروخانه و ... را داشنه باشد در بر بگیرد .

دانشگاه این چک لیست را در اختیار 13 شرکت قرار داد و از میان انها شرکت هایی که میتوانستند خدمات ذکر شده در چک لیست را ارائه دهند مجموعا 8 شرکت بودند.

در واقع اولین اولویت برای انعقاد قرار داد دانشگاه با شرکت چک لیست تنظیم شده توسط دانشگاه بود وتحت web بودن نرم افزار در اولویت دوم قرار میگرفت.

چک لیست مذکور دارای ویژگی های فرعی که سیستم باید در هر بخش دارا باشد را شامل میشد و 6 وضعیت برای این ویژگی در نظر گرفته شده بود که این وضعیت ها نشان  دهنده ی این بود که شرکت ویژگی مربوطه را دارا اس ویا در حال نصب است ویا امکان نصب ان وجود ندارد.

پس همانطور که گفته شد جستجوی نرم افزار به عهده ی ببیمارستان نبوده همچنین قرار داد مذکور در دانشگاه در واحد امور قراردادها بسته شده و بیمارستان تنها میتوانست ایتم هایی را به قرار داد اضافه کند

مبانی سازمان برای خرید HIS چه بوده؟

مهمترین عامل جهت راه اندازی HIS در بیمارستان کنترل گزارشات تحت web بوده است ودلیل انتخاب شرکت ره اورد رایانه توسط بیمارستان بهارلو تحت web بودن کلیه بخش های نرم افزاری بود.

شروع استفاده از نرم افزار در کجای بیمارستان بود؟

بخشهای پذیرش ترخیص و بستری اولین بخش هایی بودند که با نرم افزار HISشروع به کار کردند و بعد از حدود 3 ماه دتمام بخش ها شروع به کار با نرم افزار HIS کردند.

نمونه قرار داد دانشگاه با شرکت

در قرار داد ذکر شده است که شرکت در چه حیطه هایی باید عملکرد مناسب داشته باشدکه عبارتند از

1)مدیریتی

2)خدمات داخلی مراقبت از بیمار

3)خدمات خارجی مراقبت از بیمار

4)پاراکلینیک

5)مالی وحسابرسی

6)ثبت

7)پژوهشی

8)سایرین مثل: اشپزخانه-رخشویخانه-وقت دهی به بیماران وبهداشت کارکنان

مفاد قراد داد

قرار دا د در چند فصل تنظیم شده است  که هر فصل مطالب مهمی را در خود جای میدهد مانند

تعریف اصطلاحات-مبلغ-کارفرما-ناظر-پیمانکار-چک لیست-گواهی حسن انجام کار- زمان به کار گرفته شده در اجرای قرارداد –وظایف پیمانکار- کسورات قانونی

خدمات پس از فروش

شرکت موظف است طبق مذاکراتی که صورت گرفته و تهداتی را که متهد به انجام انها شده خدمات پس از فروش را تا مدت زمان معین به بیمارستن ارائه دهد که شامل موارد زیر میشود

رفع اشکالات در سیستم

اموزش به پرسنل

عیب یابی و رفع نواقص

منبع : وبلاک Case Method in MIS Education

وبسایت اقای دکتراحمد فیاض‌بخش(مدرس‌دانشگاه‌تهران)

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()