آمار قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای(مصوب 4/10/79 مجلس شورای - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای(مصوب 4/10/79 مجلس شورای
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٧
 
قانون قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای  مشتمل بر هفده ماده و یک تبصره, در جلسه علنی روز یکشنبه, مورخ چهارم دی ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ دهم دی ماه سال یک هزار و سیصد و هفتاد ونه به تایید شورای نگهبان رسیده است .
 

بسمه تعالی

قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای

مصوب 4/10/  1379مجلس شورای اسلامی

 

ماده 1- حق نشر, عرضه, اجرا و حق بهره برداری مادی و معنوی نرم افزار رایانه ای متعلق به پدیدآورنده آن است. نحوه تدوین و ارائه داده ها در محیط قابل پردازش رایانه ای نیز مشمول احکام نرم افزار خواهد بود. مدت حقوق ماده سی (30) سال از تاریخ پدیدآوردن نرم افزار و مدت حقوق معنوی نامحدود است.

 

ماده 2- د ر صورت وجود شرایط مقرر در قانون ثبت علائم و اختراعات, نرم افزار به عنوان اختراع شناخته می شود. آیین نامه مربوط به این ماده به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

 

ماده 3- نام, عنوان و نشانه ویژه ای که معرف نرم افزار است از حمایت این قانون برخوردار است و هیچ کس نمی تواند آن ها را برای نرم افزار دیگری از همان نوع یا مانند آن به ترتیبی که القا شبهه کند به کاربرد درست در غیر این صورت به مجازات مقرر در ماده (13) این قانون محکوم خواهد شد.

 

ماده  4- حقوق ناشی از آن بخش از نرم افزاری که به واسطه نرم افزارهای دیگر پدید می آید متعلق به دارنده حقوق نرم افزارهای واسط نیست.

 

ماده 5- پدید آوردن نرم افزارهای مکمل و سازگار با دیگر نرم افزارها با رعایت حقوق مادی نرم افزارهای اولیه مجاز است.

 

ماده 6- پدید آوردن نرم افزارها ممکن است ناشی از استخدام و یا قرارداد باشد دراین صورت

الف : باید نام پدید آورنده توسط متقاضی ثبت به مراجع یاد شده در این قانون به منظور صدور گواهی ثبت اعلام شود.

ب : اگر هدف از استخدام یا انعقاد قرارداد, پدید آوردن نرم افزار مورد نظر بوده و یا پدید آوردن آن جزو موضوع قرارداد باشد, حقوق مادی مربوط و حق تغییر و توسعه نرم افزار متعلق به استخدام کننده یا کارفرما است, مگر این که در قرارداد به صورت دیگری پیش بینی شده باشد.

 

ماده 7- تهیه نسخه های پشتیبان و همچنین تکثیر نرم افزاری که به طریق مجاز برای استفاده شخصی تهیه شده است , چنان چه به طور همزمان مورد استفاده قرار نگیرد بلامانع است.

 

ماده  8- ثبت نرم افزارهای موضوع مواد (1) و (2) این قانون پس از صدور تاییدیه فنی توسط شورای عالی انفورماتیک حسب مورد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا مرجع ثبت شرکت ها انجام می پذیرد.

ماده 9-  دعوای نقض حقوق مورد حمایت این قانون, در صورتی که در مراجع قضایی مسموع است که پیش از اقامه دعوا, تاییدیه فنی یاد شده در ماده (8) این قانون صادر شده باشد. در مورد حق اختراع, علاوه بر تاییدیه مزبور, تقاضای ثبت نیز باید به مرجع ذیربط تسلیم شده باشد.

 

ماده 10- برای صدور تاییدیه فنی موضوع ماده (8) در مورد نرم افزارهایی که پدید آورنده آن مدعی اختراع بودن آن است, کمیته ای به نام کمیته حق اختراع زیر نظر شورای عالی انفورماتیک تشکیل می شود. اعضای این کمیته مرکب از سه کارشناس ارشد نرم افزار به عنوان نمایندگان شورای عالی انفورماتیک نماینده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و یک کارشناس حقوقی به انتخاب شورای عالی انفورماتیک خواهد بود.

 

ماده 11- شورا مکلف است از صدور تاییدیه فنی برای نرم افزارهایی که به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خلاف اخلاق اسلامی و عفت عمومی و سلامت شخصیت کودکان و نوجوانان باشند خودداری کنند. وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی باید ظرف دو هفته راجع به استعلام کتبی شورای عالی انفورماتیک اعلام نظر کند.

 

ماده 12- به منظور حمایت عملی از حقوق یاد شده در این قانون, نظم بخشی سازمان دهی فعالیت های تجاری رایانه ای مجاز,نظام صنفی رایانه ای توسط اعضای صنف یاد شده تحت نظارت شورا به وجود خواهد آمد. مجازات های مربوط به تخلفات صنفی مربوط, برابر مجازات های جرایم یاد شده در لایحه قانونی امور صنفی - مصوب 13/4/1359 و اصلاحیه های آن خواهد بود.

 

ماده 13- هر کس حقوق مورد حمایت این قانون را نقض نماید, علاوه بر جبران خسارت, به حبس از نود و یک روز تا شش ماه, و جزای نقدی از ده میلیون تا پنجاه میلیون ریال محکوم می گردد.

 

تبصره ـ خسارت شاکی خصوصی از اموال شخص مرتکب جرم جبران می شود.

 

ماده 14- شاکی خصوصی می تواند تقاضا کند مفاد حکم دادگاه در یکی از روزنامه ها با انتخاب و هزینه او آگهی شود.

 

ماده 15- جرم مذکور در ماده (13) با شکایت شاکی خصوصی آغاز و با گذشت او موقوف می شود.

 

ماده 16- حقوق مذکور در ماده (1) در صورتی مورد حمایت این قانون خواهد بود که موضوع برای نخستین بار در ایران تولید و توزیع شده باشد .

 

ماده 17- آیین نامه اجرایی این قانون شامل مواردی از قبیل چگونگی صدرو گواهی ثبت و تاییده فنی و هزینه های مربوط, همچنین نحوه تشکیل نظام صنفی رایانه ای به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و با هماهنگی وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادگستری به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

 

قانون فوق مشتمل بر هفده ماده و یک تبصره, در جلسه علنی روز یکشنبه, مورخ چهارم دی ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 10/10/1379 به تایید شورای نگهبان رسیده است .

مهدی کروبی - رئیس مجلس شورای اسلامی

 


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()