آمار صرفه جویی در مقیاس (Economy of Scale) - فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی - IT & E-commerce

امروز توسعه تجارت الکترونیکی برای سهیم شدن مردم عزیز کشورمان از درآمدهای کلان جهانی حاصل از این سبک تجارت و نهایتا رشد در آمد ملی از ضروری ترین امور روزمر’ به شمار می رود. لذا این موضوع مرا بر آن داشت تا وبلاگی در پرشین بلاگ نیز برای این منظور راه اندازی نمایم تا باشد که به حول و قوه الهی قدمی کوچک در این راه برداشته باشیم . . عیسی نجفی فروردین سال 1387

صرفه جویی در مقیاس (Economy of Scale)
مدير وبلاگ : عیسی نجفی - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸٧
 
صرفه جویی در مقیاس که اکثر منابع آنرا به " صرف مقیاس " 
بیان می نمایند عبارت است از اینکه :

( هر قدر میزان تولید یا خدمت بنگاه بیشتر شود  میانگین قیمت تمام شده هر واحد کمتر می شود ) و یکی از مفاهیم بسیار ابتدایی و در عین حال بنیادی در تولید انبوه، صرفه جویی در مقیاس (Economy of Scale) است. اساساً آنچه که تولید در مقیاس صنعتی را توجیه می کند، همین اصل ساده است؛ که دو نقش بسیار مهم ایفا می کند:
بزرگترین خدمتی که تولید انبوه به عموم مصرف کنندگان می کند، ریشه در همین اصل دارد. به راستی ارزش یک خودکار معمولی که ما برای نوشتن از آن استفاده می کنیم 100 یا 200 تومان است؟ آیا منافعی که به ما می رساند با این رقم اندک قابل مقایسه است؟ اگر شما بخواهید برای استفاده خود، این خودکار را با همین ویژگیهای ظاهری و عملکردی، تولید کنید چقدر باید هزینه (اعم از پولی و غیر پولی) کنید؟
دومین نقشی که این اصل اساسی ایفا می کند، خدمت به تولیدکنندگان است؛ چرا که همه منافع مالی که از ناحیه تولید انبوه نصیب آنان می شود، به دلیل نرخ نزولی هزینه واحد محصول می باشد که این نیز ناشی از صرفه جویی در مقیاس است.

اما آیا همه شرکتها و تولید کننده ها  قادر به رشد دادن تولید خود تا مرز بی نهایت هستند ؟

پاسخ این سوال واضح است زیرا اگر بنا باشد که شرکتها بدون هیچ محدودیتی تولید خود را تا بی نهایت رشد دهند لازمه اینکار تقبل نامحدود هزینه  نامحدود و فزآینده مدیریت تجهیزات و کارکنان خواهد بود . چون منابع شرکتها نامحدود است لذا بعد از افزایش و رشد تولید در مرحله و نقطه ای  ضرر مقیاس یا معکوس صرفه مقیاس پدیدار گشته و موجب تحمیل ضرر و زیان فزآینده به شرکت خواهد بود. بنابراین تشخیص میزان و حجم رشد برای تولید بالاتر و بهره مندی از مزایای صرفه مقیاس وابسته به شرایط عرضه و تقاضا و رقابت و سایر پارامترهای اقتصادی می باشد.


 
comment نظر خودتان را در رابطه با پست حاضر در همین قسمت وارد نمایید ()