وب معنایی و اعتماد در بستر مبادلات الکترونیکی

از وب معنایی Semantic web   ) تعاریف گوناگونی ارائه گردیده است در اصطلاح متداول ، وب معنایی فضایی جهانی از جنس محاسبات هوشمند ماشینی تصوّر گردیده است که در آن تمامی  کتابها، کتابخانه ها ، علوم ، دانش نامه ها و دانشگاهها (پایگاه‌های دانش‌ - Knowledge bases) به صورتی معنی‌گرا و با توانایی درک مفهومی همدیگر در کنار هم قرار خواهند گرفت. آقای تیم برنزلی، که معروف به پدر وب است، آینده وب را بصورتی بیان کرده که بر خلاف وب کنونی فقط توسط انسانها قابل فهم نباشد بلکه توسط ماشین ها نیز قابل درک و پردازش است. ایده وب معنایی نیز از همین نکته نشات گرفته است . در ادامه جهت اختصار سه تعریف مختلف از وب معنایی ارائه می گردد:

  • وب معنایی، شبکه‌ای از اطلاعات در مقیاس جهانی است به نحوی است که پردازش آنها توسط ماشین ها به سادگی امکان پذیر است. 
  • پروژه‌ای با هدف ایجاد رسانه‌ای جهانی برای رد و بدل کردن اطلاعات بصورتی که برای کامپیوتر قابل فهم و پردازش باشد.
  • وب معنایی شامل داده‌های هوشمند وب است که توسط ماشین ها قابل پردازش است.

با کمی دقت در تعاریف ارائه شده می توان چنین نتیجه گرفت که تحقّقّ ایجاد چنان فضایی در گرو پیشرفت‌هایی جدید و کلّی‌نگرانه در بسیاری از زمینه‌های مهندسی، ریاضی، هوش مصنوعی، و به ویژه در زبان شناسی، فلسفه، و بسیاری از معارف دیگر انسانی خواهد بود و با توجه به پیشرفت های موجود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دوران کنونی ،  گام‌های اوّلیّه در این جهت و مسیر برداشته شده است.

مولفه هایی وب معنایی با مولفه های وب دارای شباهت ها و تفاوت هایی است . به نوحیکه بسیاری از استانداردها و ابزارهای وابسته به فنّاوری اکس‌ام‌ال (XML) را می‌توان به اینترنت آینده و وب معنایی نیز مربوط دانست. از آن جمله باید شمای اکس‌ام‌ال (XML Schema)، چارچوب شرح منابع ((Resource Descrption Framework (RDF)، شمای آردی‌اف (RDF schema)، و زبان شناسی وب ((Web Ontology LANGUAGE (OWL) را برشمرد. RDF که زبان پایه استفاده شده در وب معنایی است بر پایه XML بنا نهاده شده اند. XML نیز خود بر اساس Unicode و URI بنا نهاده شده است بنابراین از زبانهای مختلف پشتیبانی می‌کند. از URI نیز برای مشخص کردن مفاهیم در وب معنایی استفاده می‌شود، برای مثال URL نوعی URI است که برای مشخص کردن منابع در وب استفاده می‌شود. قسمت اصلی وب معنایی آنتولوژی ها هستند که ارتباط بین برچسب های اسناد وب معنایی و اشیا واقعی که اسناد مذکور آنها را تشریح می‌کنند، برقرار می‌کند. در بالای آنتولوژی قواعد قرار دارد که با استفاده از آنها می‌توان دانش جدیدی را از دانش موجود نتیجه گرفت. در صورتی که یک چهارچوب استاندارد برای قواعد موجود بوجود آوریم، می‌توانیم به اثبات برسیم و اثبات های بدست آمده را در کاربرد های مختلف به اشتراک بگذاریم. یکی از اهداف وب‌ معنایی رسیدن به اطمینان است که در بالاترین لایه قرار دارد. در این جهت استاندارد‌های گوناگونی در حال شکل‌گیری و استفاده‌اند. از این میان می‌توان FOAF که استانداردی برای ایجاد شبکه‌ اجتماعی است، را نام برد.RDF زبانی است بر اساس XML که جهت تشریح مفاهیم و ایجاد اسناد در وب معنایی بوجود آمده است. اسناد RDF در واقع حاوی توضیحاتی در مورد اطلاعات در وب معنایی هستند به نحوی که آنها را قابل درک برای ماشین ها می‌کند. هر عبارت در RDF بصورت سه قسمت فاعل، گزاره و مفعول بیان می‌شود. گزاره و فاعل خود از نوع منبع هستند و مفعول نیز می‌تواند از نوع منبع (Resource) یا رشته‌ای ثابت (Literal) باشد.

 در وب کنونی اعتماد به مبادلات الکترونیکی از طریق اعلا نظر عوامل انسانی دخیل در داد و ستد تراکنشها ، ارتقاء کیفیت وبگاه ها و ابزار مورد استفاده تحث تاثیر قرار میگیرد به عبارتی افزایش یا کاهش اعتماد و اطمینان به سیستم ها تابع عملکرد ترکیبی عوامل نیروی انسانی ، ماشینی و میان افزاری است . اما با تعریفی که از وب معنایی ارائه گردید در وب معنایی عوامل غیر ماشینی یعنی انسانها در حصول اعتماد به عملکرد سیستم دخیل نمی باشند بلکه این سیستم است که می باید تشخیص دهد که آیا به تراکنش یا فعل و انفعالات رسید یا دریافت کرده یا فعلی باید اعتماد بکند یا نه ؟ یا اینکه اگر اعتماد کرد چگونه بر این اعتماد باقی باشد یا اینکه چگونه از سلب اعتماد در مراحل بعدی جلو گیری نماید.

واژه  اعتماد  Trust که ریشه آن از علوم روانشناسی است امروزه در دنیای وب و سیستم های تحت وب دارای اهمیت اساسی است بدین ترتیب که انجام یا تایید یک تراکنش آنی در گرو ایجاد حالت اعتماد به صادر کننده یا ایجاد کننده تراکنش می باشد به عبارتی دیگر تایید کننده نهایی تراکنش با اعتماد بر نهایی شدن فعل و انفعال مخاطرات یا ریسکهای احتمالی در انجام تراکنش را می پذیرد در یر صورت می توانست خود را در معرض خطر یا ریسک قرار نمی داد. اما در دنیای وب معنایی قضیه فراتر از تصمیم یک شخص برای پذیریش مخاطرات برای تایید یا انجام  تراکنش خواهد بود .زیرا در این وادی جدید این ماشین است کهی می بایست تصمیم بگیرد تراکنش را با پیش بینی کمترین ریسک یا خطر بپذیرد یا نه .

...ادامه دارد

/ 1 نظر / 216 بازدید
عيساي ناصري كسيت؟

عيساي ناصري كسيت؟ اعجوبه ای در زمینۀ معنوی و باطنی يا شيطاني و يا یگانه با خدا و روح خدا...