صرفه جویی در مقیاس (Economy of Scale)

صرفه جویی در مقیاس که اکثر منابع آنرا به " صرف مقیاس " 
بیان می نمایند عبارت است از اینکه :

( هر قدر میزان تولید یا خدمت بنگاه بیشتر شود  میانگین قیمت تمام شده هر واحد کمتر می شود ) و یکی از مفاهیم بسیار ابتدایی و در عین حال بنیادی در تولید انبوه، صرفه جویی در مقیاس (Economy of Scale) است. اساساً آنچه که تولید در مقیاس صنعتی را توجیه می کند، همین اصل ساده است؛ که دو نقش بسیار مهم ایفا می کند:
بزرگترین خدمتی که تولید انبوه به عموم مصرف کنندگان می کند، ریشه در همین اصل دارد. به راستی ارزش یک خودکار معمولی که ما برای نوشتن از آن استفاده می کنیم 100 یا 200 تومان است؟ آیا منافعی که به ما می رساند با این رقم اندک قابل مقایسه است؟ اگر شما بخواهید برای استفاده خود، این خودکار را با همین ویژگیهای ظاهری و عملکردی، تولید کنید چقدر باید هزینه (اعم از پولی و غیر پولی) کنید؟
دومین نقشی که این اصل اساسی ایفا می کند، خدمت به تولیدکنندگان است؛ چرا که همه منافع مالی که از ناحیه تولید انبوه نصیب آنان می شود، به دلیل نرخ نزولی هزینه واحد محصول می باشد که این نیز ناشی از صرفه جویی در مقیاس است.

اما آیا همه شرکتها و تولید کننده ها  قادر به رشد دادن تولید خود تا مرز بی نهایت هستند ؟

پاسخ این سوال واضح است زیرا اگر بنا باشد که شرکتها بدون هیچ محدودیتی تولید خود را تا بی نهایت رشد دهند لازمه اینکار تقبل نامحدود هزینه  نامحدود و فزآینده مدیریت تجهیزات و کارکنان خواهد بود . چون منابع شرکتها نامحدود است لذا بعد از افزایش و رشد تولید در مرحله و نقطه ای  ضرر مقیاس یا معکوس صرفه مقیاس پدیدار گشته و موجب تحمیل ضرر و زیان فزآینده به شرکت خواهد بود. بنابراین تشخیص میزان و حجم رشد برای تولید بالاتر و بهره مندی از مزایای صرفه مقیاس وابسته به شرایط عرضه و تقاضا و رقابت و سایر پارامترهای اقتصادی می باشد.

/ 3 نظر / 49 بازدید
زهره اکرامی

با سلام.اطلاعات بیشتر در مورد صرفه جویی در مقیاس میخواستم. با تشکر

حامد

ممنون از راهنمایی تون.خیلی بدردم خورد

رضا

سلام متشکرم از توضیحات مختصر و مفیدتون راجع به این مبحث. موفق باشید