ایران در «اقتصاد دیجیتال» در میان ۷۰ کشور به مقام ۶۹ رسید

سازمان «اکونومیست اینتلی‌جنس یونیت» در گزارشی با عنوان «رتبه‌بندی اقتصاددیجیتال ۲۰۱۰» اشاره می‌کند که ایران با کسب امتیاز ۳/۲۴ از ۱۰ امتیاز در مقام ۶۹قرار گرفته است.

رتبه‌بندی اقتصاد دیجیتال توانایی کشورها در جذب تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات واستفاده از آنها در راه رسیدن به منافع اقتصادی و اجتماعی را نشان می‌دهد.

در گزارش سال ۲۰۰۹ این سازمان، ایران با امتیاز ۳/۴۳ از ۱۰ امتیاز در مقام ۶۸قرار داشت که با این حساب ایران در سال ۲۰۱۰ یک پله سقوط کرده است.

در تازه‌ترین گزارش «اقتصاد دیجیتال» متعلق به سال ۲۰۱۰ تنها یک کشور است که پساز جمهوری اسلامی قرار دارد:‌ آذربایجان با کسب ۳ امتیاز در مقام ۷۰ جدول قراردارد.

از جمله کشورهایی که در سال ۲۰۱۰ از نظر کاربرد اینترنت در اقتصاد مقامی بهتر ازایران کسب کرده‌اند می‌توان به الجزایر، قزاقستان،‌ پاکستان، سری‌لانکا، ترینیداد وتوباگو، رومانی و بلغارستان اشاره کرد.

این گزارش حاکی از آن است که کشورهای پیشرو در زمینه استفاده از تکنولوژیارتباطات در تجارت دو کشور سوئد و دانمارک هستند: سوئد با نزدیک به هشت و نیمامتیاز در مقام اول و دانمارک با زیر هشت و نیم امتیاز در مقام دوم قرار گرفتهاست.

به طور کلی، بر اساس تازه‌ترین گزارش از اقتصاد دیجیتال، کشورهای اسکاندیناوی ازنظر استفاده از موبایل و اینترنت در تجارت و اقتصاد از بسیاری از کشورهای بزرگ دنیاپیش افتاده‌اند: چهار کشور سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ در میان شش کشور اول دنیاقرار گرفته‌اند.

گروه تحلیل‌گران سازمان « اکونومیست اینتلی‌جنس یونیت» برای ارزیابی هر کشورحاضر در این جدول صد معیار مجزا و مشخص، کمی و کیفی، را در نظر گرفته‌اند که از آنجمله می‌توان به کیفیت پهنای باند اینترنتی و میزان در دسترس بودن تلفن موبایل درکشورها اشاره کرد.

به این ترتیب هر چه میزان کیفیت پهنای باند اینترنت در کشورها بیشتر باشد و تلفنموبایل بیشتر در دسترس باشد، رتبه کشورها بهتر خواهد شد.

---

آن طور که در این گزارش سالانه آمده است، «وقتی کشوری از تکنولوژی اطلاعات وارتباطات برای انجام هر چه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی خود بهره می‌گیرد، اقتصاد آنکشور شفاف‌تر و کاراتر می‌شود».

در گزارش « رتبه‌بندی اقتصاد دیجیتال ۲۰۱۰»، آمریکا رتبه سوم، کانادا یازدهم،بریتانیا چهاردهم، آلمان هجدهم و فرانسه بیستم را دارد.

/ 3 نظر / 6 بازدید
پويان

سلام به شما دوست عزيز مطلب زيبا و قشنگي بود . خوشحال ميشم حضور گرم شما رو در پايگاه بهداشت عمومي ببينم . موفق و پيروز باشي دوست عزيز

جواد

با سلام مدير انجمن كوير آنلاين هستم در صورتي كه تمايل داريد برنامه نويسي تحت وب را بياموزيد و براي خود سايت طراحي كنيد و از اين طريق به كسب و كار در دنياي مجازي ادامه دهيد ميتوانيد در انجمن كوير آنلاين تكنيك هاي طراحي وب را فرا بگيريد http://www.kavironline.com/thread-158-post-212.html#pid212 علاوه بر اين در صورتي كه تمايل به مديريت بخش هاي مختلف انجمن را داريد به مدير انجمن پيام خصوصي ارسال كنيد ممنون مي شوم جهت حمايت از آموزش سايت به ما لينك بدهيد تا علاقه مندان به اين بخش سايت دسترسي داشته باشند منتظر حضور گرم شما هستيم موفق و پيروز باشيد www.KavorOnline.com

محمد.م.ش

سلام متاسفاته دارن چوب حراج به پرشین بلاگ می زنن.من 1مقاله به حمایت از پرشین بلاگ زدم شما هم همین کارا کنید تا شاید جلو 100تیکه شدن پرشین بلاگ را بگیریم. برای شروع می تونید از مقاله من هم کمک بگیرین. موفق باشید جنبش جمع آوری امضا برای جلوگیری از فروش پرشین بلاگ