ایرنا: فناوری اطلاعات و نقش آن در توسعه متوازن کشور(‪ ۲‬و پایانی)

داخلی. اقتصادی. ارتباطات. فناوری‌اطلاعات
شهرالکترونیک ، ضرورت شهر توسعه یافته
شهر الکترونیک، شهری است که در آن ارایه و دسترسی شهروندان به دولت الکترونیک در هفت روز هفته و ‪ ۲۴‬ساعت شبانه روز امکان پذیر است.

مدیرعامل شرکت مخابرات خراسان رضوی در این‌باره گفت:ایجاد و تکمیل شهر الکترونیک مبنای توسعه در شهر توسعه یافته محسوب می‌شود لذا تکمیل آن باید هرچه سریعتر تحقق یابد.

مهندس علی کارگزار با اشاره به اینکه شهر توسعه یافته الکترونیک نیازمند بستر مخابراتی مناسب جهت ارایه خدمات الکترونیک به شهروندان آن است، افزود:خوشبختانه هم‌اکنون بستر مخابراتی فیبر نوری در اکثر نقاط شهر مشهد فراهم است و هر فرد یا سازمانی تقاضای اتصال به فیبر نوری را داشته باشد، ما در کمترین زمان ممکن می‌توانیم نیاز آنها را برآورده کنیم.

وی رسیدن به شهر توسعه یافته را بدون استفاده از فناوری اطلاعات غیر ممکن دانست و اظهار داشت: یک شهر توسعه یافته بدون استفاده از تمامی ابزار فناوری اطلاعات نمی‌تواند تمامی نیازهای شهروندان خود را برآورده نماید و به همین دلیل است که فناوری اطلاعات به عنوان یک الزام جهت ایجاد شهر توسعه یافته تلقی می‌شود.

شهروند الکترونیکی، زیرساخت توسعه یافتگی
بنیانگذار شهرهای الکترونیک در ایران از شهروند الکترونیکی به عنوان نیاز اصلی برای تحقق کامل شهرهای توسعه یافته یاد کرد و گفت:شهروندان الکترونیک با استفاده از دانش، از ابزار مختلف از جمله فناوری اطلاعات بهره‌مند می‌شوند.

دکتر علی اکبر جلالی افزود: شهروند الکترونیکی کمک می‌کند که نگاه ما به اینترنت در جهت توانمندی و ارتقای دنیا عوض شود و ما را قادر می‌سازد که از امکانات و زیرساخت‌های موجود بهترین استفاده را ببریم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تا زمانی که تقاضا از سوی شهروندان برای توسعه شهر توسعه یافته نباشد نمی‌توان به تحقق آن امیدوار بود لذا باید فضای فرهنگی را بر اساس تقاضا در شهر توسعه یافته به وجود آورد.

وی با بیان اینکه شهر الکترونیک می‌تواند به پیاده‌سازی ایده شهر توسعه یافته کمک شایانی کند،افزود:مثلا در حوزه فرهنگی ‪ ۲۰‬میلیون زائری که به مشهد سفر می‌کنند می‌توانند فرهنگ شهرالکترونیک را به تمام کشور منتقل سازند و شهرهای الکترونیک به صورت کامل در کشور ایجاد شود.

وی گفت:در حوزه سیاسی نیز ما می‌توانیم توانمندی‌ها و پتانسیل‌های شهر مشهد و سایر شهرهای دیگر را به کمک شهر الکترونیک به تمام جهان نشان دهیم.

این استاد دانشگاه شهروند را اصل و پایه شهر الکترونیک دانست و افزود:
تمام سرمایه‌گذاری های جهان برای ارایه‌خدمات بهتر و مناسب تر برای شهروندان شهرها و کشورهای مختلف انجام می‌شود.

شهر توسعه یافته در سایه جامعه اطلاعاتی
جلالی ظهور توسعه یافتگی را در جامعه اطلاعاتی دانست و افزود: جهان از سال ‪ ۲۰۰۰‬به سمت جامعه اطلاعاتی پیش رفته و در این جامعه تولید اطلاعات و استفاده از آن برای همگان آزاد است و خوشبختانه ایران نیز در کنفرانس‌های مختلف جامعه اطلاعاتی جهان شرکت داشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعیت فناوری اطلاعات را ابزار مدیریت دانایی محور دانست و گفت:با افزایش علم و مدیریت دانایی محور به کمک فناوری اطلاعات می‌توان فعالیت مدیریتی، مدیران را یکپارچه کرد.

او اظهار داشت: ما چون نمی‌دانیم جهان به چه سمت حرکت می‌کند،امنیت خود را به خطر انداختیم لذا فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند به ما کمک کند که بهترین مسیر را انتخاب کنیم.

جلالی گفت: مسیر دانایی، عصر دانایی، نوآوری، خلاقیت و ... نشان‌دهنده دانش محور بودن دنیا است، بنابر این باید هرچه سریعتر به این سمت حرکت کنیم.

او با بیان اینکه هم‌اکنون همگرایی علم، فناوری، انسان و ماشین از طریق شبکه در حال ایجاد دنیای جدیدی است، گفت:این دنیای جدید قبلا در آموزه‌های دینی ما ترسیم شده است، لذا این آموزه‌ها کلید عصر دانایی است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در دنیای دیجیتالی امروز هر چیزی که یکی از ما بیاموزیم، منافعش به همه ما می‌رسد،افزود: جهان به سرعت در حال حرکت و تغییر است و ما باید هرچه سریع‌تر سیستم آموزشی خود را برای جهان فردا آماده کنیم.

تجارت الکترونیک ، دروازه معاملات بدون مرز
تجارت الکترونیک ، ارتباطات، مدیریت داده‌ها و خدمات ایمنی را یکپارچه می‌سازد تا کاربران تجاری در سازمانهای گوناگون بتوانند به صورت خودکار اطلاعات را مبادله کند.

تجارت الکترونیک به معنی اطلاع‌رسانی، تبلیغات و خریدوفروش کالاها و خدمات و حفظ و برقراری روابط تجاری از طریق سیستم‌های مخابراتی و ابزارهای پردازش داده‌ها است.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی در این‌باره گفت:پتانسیل- های تجاری و اقتصادی شهرها، از طریق تجارت الکترونیک به راحتی قابل ارایه به تمام مردم کشور و دنیا است.

مهندس عیسی نجفی افزود:محصولات صادراتی شهری مانند مشهد همانند زعفران، فرش، زرشک، پوستین، سنگ فیروزه و ... می‌توانند از طریق تجارت الکترونیک با کمترین زمان و بیشترین بعد جغرافیایی (مجازی) به فروش رسد.

وی با بیان اینکه جهت رشد تجارت الکترونیک در کشور یک سری زیرساخت‌های باید فراهم شود، اظهار داشت: به غیر از زیرساخت‌های سخت افزاری همانند سرعت اینترنت، امضای دیجیتال و پول الکترونیکی، باید زیرساخت‌های فرهنگی برای استفاده شهروندان و بازرگانان از این خدمات هم فراهم شود.

او با اشاره به اینکه اگر زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری آماده باشند، اما استفاده‌کننده نباشد،گفت:این نوع آماده‌سازی و توسعه درجا نام دارد و همه بخش‌ها باید بایکدیگر توسعه یابند.

نجفی مبنای توسعه شهر توسعه یافته را توسعه سازمانها، دولت، دانشگاه، شهرها و در آخر شهروندان دانست و افزود: ما امیدواریم همه بخش‌های مشهد در مباحث الکترونیک با هم رشد کند.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه مشهد به خاطر وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) باید از فناوری‌های جدید استفاده کند، گفت: فناوری‌های جدید باید به شهرها کمک کند تا با یک بازاریابی اقتصادی مناسب جهت توسعه منطقه گام بردارد.

گسترش صنعت نرم افزار، مبنای توسعه کنونی کشور
یک استاد دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد هم گفت: توسعه صنعت نرم افزار باعث پیشرفت فناوری اطلاعات در شهر توسعه یافته می‌شود زیرا این صنعت به ابزار خاصی نیاز ندارد.

دکتر محمود نقیب زاده افزود: متاسفانه ما به لحاظ نرم افزاری و استفاده از صنعت نرم افزار در جهان بسیار عقب هستیم لذا باید هرچه سریعتر به فکر گسترش این حوزه باشیم.

وی دستیابی به شهر توسعه یافته را بدون سرمایه‌گذاری در صنعت نرم افزار بسیار مشکل دانست و گفت:با وجود پتانسیل مناسب دانشگاهی در کشور اگر سرمایه‌گذاری و حمایت کافی از این قشر در بخش نرم افزار انجام شود، صنعت نرم افزار به عنوان یکی از سرآمدهای شهر توسعه یافته مطرح می‌شود.

او با اشاره به آنچه که سرشکستگی دانش آموختگان دانشگاهی در حوزه نرم افزار نامید،گفت: جوانان ما پتانسیل ورود به این عرصه را دارند اما متاسفانه سرمایه لازم برای فعالیت در این حوزه را ندارند لذا باید با شکل گیری پروژه‌های نرم افزاری در شهرهای مختلف کشور، به توسعه این بخش کمک کنیم.

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد افزود:متاسفانه زمانی که جوانان ما شاهد عدم حمایت کافی از سوی دولت باشند، جذب کارهای اقتصادی مانند فروش سی دی یا کامپیوتر می‌شوند.

وی یکی از جاذبه‌های فناوری اطلاعات در عرصه مذهبی را زیارت مجازی از راه دور عنوان کرد و گفت:خوشبختانه نمونه‌ای از استفاده ابزار فناوری اطلاعات در مشهد شکل گرفته که این نشان‌دهنده تعریف پروژه‌های بزرگ در سایه فناوری اطلاعات در این کلانشهرها است.

وی بحث عدم رعایت قانون کپی رایت در کشور را به عنوان یکی از معضلات اساسی در صنعت نرم افزار دانست و افزود: قوانین و آیین نامه‌های مختلفی باید در زمینه کپی رایت برای حمایت از متخصصان تصویب شود که این قوانین باید با مجازات همراه باشد تا کارایی مناسب داشته باشد.

دکتر نقیب زاده بحث فرهنگ‌سازی در زمینه رعایت قانون کپی رایت را از دیگر راه حل‌ها برای توسعه صنعت نرم افزار در کشور ذکر کرد.

شهر توسعه یافته،ارگانیسم موجود زنده
یک جامعه شناس نیز شهر توسعه یافته را ارگانیسم زنده توصیف کرد و گفت:
این موجود زنده حیات دارد لذا پیکر این موجود نیز باید زنده باشد.

دکتر سید جواد حسینی با بیان اینکه حیات دادن به پیکر موجود زنده (شهر توسعه یافته) به عنوان یک ایده آل نیست، افزود: ما باید ببنیم این موجود زنده چه نیازهایی دارد؟ به چه نیازهایش باید پاسخ دهیم؟ و تاکنون به کدام نیازها پاسخ داده ایم؟
وی اظهار داشت: کالبد شهر و اصول شهرسازی شهر توسعه یافته باید منطبق با فرهنگ و جامعه ما باشد تا این موجود زنده از یک شکل بسیار زیبا برخوردار باشد.

او یکی از نیازهای اصلی شهر توسعه یافته را آموزش شهروندی دانست و اظهار داشت: این آموزش باید در تمام سطوح از جاروکش گرفته تا پلیس انجام شود و این آموزش باید در جهت ساختن یک شهرآباد و آزاد باشد.

دکتر حسینی گفت:به عنوان مثال در این آموزش جاروکش باید بداند در هنگام باد چگونه جارو کند تا وقت کمتری از او تلف شود و یا یک پلیس راهنمایی یاد بگیرد که هنگام سبز شدن چراغ قرمز مردم را با عجله به سمت مقصد راهنمایی نکند، زیرا این امر سبب ایجاد استرس در آنان می‌شود.

اگر چه به نظر می‌رسد تا رسیدن به یک توسعه متوازن مبتنی بر فناوری اطلاعات و شهر الکترونیک راه درازی در پیش است،ولی می‌توان امیدوار بود که سرانجام تمامی امکانات و ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان شاهراه اصلی توسعه یافتگی کشور هرچه سریعتر محقق شده،مردم و مسوولان در کنار هم لذت استفاده از فناوری را در شهر و در نتیجه در کشور توسعه یافته تجربه کنند.ک/‪۴‬

/ 0 نظر / 9 بازدید