اینترنت، ابزار توسعه

مصاحبه قبلی با ایسنا را امروز 5/10/90 روزنامه اطلاعات نیز منعکس نموده بود . ظاهرا متن کمی ویرایش شده لذا عینا آنچه در روزنامه اطلاعات درج شده را برای شما عزیزان درج می نماییم.

دریافت آخرین اخبار روزنامه اطلاعات از طریق ایمیل

 

روزنامه اطلاعات تاریخ خبر: دوشنبه 5 دی1390 ـ یکم صفر 1433ـ 26 دسامبر 2011ـ شماره 25210

اینترنت، ابزار توسعه


امروزه اینترنت در جهان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‎ ‎ابزارهای توسعه اقتصادی مورد توجه جدی است و خدمات و سرویس‌ها بر بستر آن هم‎ ‎به ‌عنوان کالا یا خدمات تجاری مهم مطرح هستند، اما متاسفانه با وضع فعلی اینترنت‎ ‎کشور نمی‌توان به تحقق موفقیت‌آمیز تمامی برنامه‌های توسعه و چشم‌انداز تعیین شده‎ ‎امیدوار بود‎.

عیسی نجفی - کارشناس و مشاور فناوری اطلاعات در‎ ‎گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌‎ ‎وضع فعلی اینترنت کشور اظهار کرد: متاسفانه ایجاد محدودیت‌ها و سیاست‌های‎ ‎نامناسب، ناخواسته به توفیق نیافتن برنامه‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات‎ ‎کشور منجر شده است در حالیکه سرویس‌های اینترنت باید با قیمت مناسب و رقابتی در‎ ‎اختیار کاربران یا شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار بگیرد‎.

وی افزود: متولیان امور که تعداد آن‌ها کم نیست و‏‎ ‎شاید متولی اصلی یعنی وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات با دخالت و اعمال و ابلاغ‎ ‎سیاست‌های خود، موقعیت تجاری خدمات اینترنت را تحت تاثیر قرار می‌دهند‎.

این کارشناس گفت: این نقص‌ها هم به ضرر وزارت ارتباطات به‎ ‎عنوان متولی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و هم به ضرر فعالیت بخش خصوصی‎ ‎است که در این حوزه فعالیت می‌کنند‎.

وی افزود: چنین دخالت‌هایی، اینترنت را در کشور‎ ‎ذبح می‌کند و افسوس که این ذبح، کشور را در مقایسه با سایر کشورها از رقبایش‎ ‎عقب نگه داشته و با وضعیت و سرعت فعلی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور،‎ ‎تجسم اینکه چشم‌انداز 20 ساله در موعد خود محقق شود دشوار است‏‎.

نجفی ادامه داد: باید امور به شکلی هماهنگ و‎ ‎پیگیری شوند که شاهد اختلال در توسعه فناوری اطلاعات کشور و در نتیجه عقب افتادن از‎ ‎کشورهای منطقه نباشیم‎.

وی تاکید کرد: اینترنت با ابزارها و‎ ‎سرویس‌های مطمئن و مناسب در دسترس همه و با پهنای باند مناسب ضروری‌ترین پیش نیاز‎ ‎برای تحقق برنامه‌های توسعه کشور است‎.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌یی کشور،‎ ‎هسته‌ اصلی توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات را این‌گونه بیان کرد: هسته اصلی‎ ‎و موتور توسعه کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه کاربرد دولت‎ ‎الکترونیکی یا تجارت الکترونیکی در کشور است‎.

وی افزود: با وضع فعلی اینترنت در کشور،‎ ‎برقراری اکثر تعاملات در این حوزه غیرممکن است و با سرعت اینترنت تکلیف شده به‎ ‎صورت عمومی یعنی سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه بلکه با 512 کیلوبیت هم نمی‌توان تجارت‏‎ ‎الکترونیکی یا دولت الکترونیکی دولت با دولت، دولت با مردم یا تاجر با تاجر راه‎ ‎انداخت.

این کارشناس تصریح کرد: با این سرعت و پهنای باند ضعیف، به‎ ‎دستیابی به مزایای کاربرد دولت الکترونیکی و تجارت الکترونیکی واقعی قادر نخواهیم‎ ‎بود. حتی برای کنترل ایمیل و سرویس‌های معمولی وب هم این سرعت و کیفیت فعلی‎ ‎اینترنت، کفایت نمی‌کند‎.

این کارشناس در ادامه درباره وضع اینترنت فعلی‎ ‎که باید به نوعی دسترسی به بستر ارتباطی را تسهیل کند، گفت: متاسفانه در حال حاضر‎ ‎این وضع اینترنت به جهت سرعت و پهنای باند پایین یکی از موانع اصلی توسعه اقتصادی‎ ‎کشور است. زیرا اکنون تمامی رویکرد‌های نوین کاربردی فن‌آوری نیازمند پهنای باند‎ ‎حداقل 1024 کیلوبیت است‎.

نجفی درباره وضع‎ ADSL ‎گفت: اگر این فن‌آوری‌ها‎ ‎به‌موقع و به‌جا انجام می‌شد، مناسب بود و باید بدانیم که زمانی ضریب نفوذ تلفن‎ ‎ثابت به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات منظور می‌شد، در‎ ‎حالیکه امروزه توسعه ضریب نفوذ تلفن ثابت جزو شاخص‌های اصلی سنجش و اندازه‌گیری‏‎ ‎توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیست‎.

وی ادامه داد: در آینده‌ای نزدیک ضریب نفوذ‎ ‎اینترنت پرسرعت‎ ADSL ‎هم جای خود را به شاخص جدیدی خواهد داد که ‌اکنون توسعه نفوذ‎ ‎وایمکس به‌عنوان یکی از شاخص‌های جدید مطرح شده است‎.

وی تاکید کرد: نباید در تمامی موارد از یک نکته‎ ‎اساسی غفلت کرد و آن اینکه توسعه اینترنت نباید مستمسکی برای کم توجهی به توسعه‎ ‎اینترنت مناسب باشد؛ واقعیت این است که اینترنت و اینترانت هر کدام جای خود‎ ‎را دارند و متاسفانه گاهی شنیده می‌شود که اگر اینترانت مناسب راه‌اندازی شود،‎ ‎ضرورتی به سرمایه‌گذاری برای توسعه اینترنت نیست‎.

این کارشناس بیان کرد: پافشاری بر تضعیف جایگاه‎ ‎اینترنت در مقابل اینترانت موجب اختلال در رشد کشور در مقایسه با کشورهای همسایه و‎ ‎رقیب در منطقه خواهد بود، بعلاوه آنچه موجب ایجاد ارزش افزوده جدید نسبت به قبل‎ ‎می‌شود، قطعا در فطرت اینترنت نهفته است نه در اینترانت و شاید به صراحت بتوان ادعا‏‎ ‎کرد که مفهوم توسعه تجارت الکترونیکی در کشور با منطقه، بدون اینترنت مناسب و مطمئن‎ ‎بدون معناست‎.

وی افزود: گزینه‌ مناسب فعلی برای استفاده از‎ ‎اینترنت، وایمکس است که نیاز کاربران را با محدودیت کمتر و پوشش بیش‌تر برآورده‎ ‎می‌کند و می‌تواند بستری مناسب برای توسعه دولت و تجارت الکترونیکی ایجاد کند‎.

نجفی تصریح کرد: بخش خصوصی فعال در کشور در ایجاد‎ ‎و توسعه‌ زیرساخت اینترنت، متقبل هزینه و سرمایه‌گذاری قابل توجهی شده است و باید‎ ‎سیاست‌های خصوصی‌سازی مخابرات به نحوی تنظیم شود که موجبات ضرر و زیان غیرقابل‎ ‎جبران برای بخش خصوصی ،فعال نشود‎.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌یی کشور‎ ‎در پایان با توجه به قیمت‌ بالای اینترنت نسبت به کیفیت آن گفت: متاسفانه به‌طور‎ ‎معمول کیفیت اینترنت نسبت به کشور‌های دیگر در کشورمان پایین و قیمت آن بالاست و‎ ‎این وضعیت مناسب یک کشور در حال توسعه نیست‎.

codex03x

page17
/ 0 نظر / 28 بازدید