وزیر علوم و تحقیقات و فناوری و حکایت کرسی های آزاداندیشی

محمد مهاجری در خبرآنلاین مقاله ایی جالب با عنوان "وزیر علوم چرا خودکشی می کند؟! " نوشت که با توجه با جالب بودن موضوع عینا مطلب را از فرارو برای شما دوستان در این وبلاگ قرار می دهم حتما بخوانید:
کسی پارچه ای را به مغازه خیاطی برد و از خیاط خواست برایش کت و شلوار بدوزد. پارچه را که روی میز گذاشت، با لحن تند و عصبانی خطاب به خیاط گفت: «هفته دیگه نیام بگی سوزنم شکست، چرخم خراب شد، حالم خوب نبود، برق نداشتیم و ... اصلا فلان فلان شده پارچه ام را بده نمی خوام برام کت و شلوار بدوزی.»

کسانی که حرفهای دیروز وزیر علوم را درباره کرسی های آزاداندیشی شنیده اند لابد آن را مصداق حکایت بالا یافته اند. هنوز نه به دار است و نه به بار است، جناب وزیر خط و نشان می کشد که کرسی آزاداندیشی جای عناد با نظام نیست، معاندان نباید به این گونه محافل راه پیدا کنند، مقررات انضباطی را قاطعانه اجرا می کنیم و ... 

آقای وزیر که ظاهرا دوست ندارد این کرسی ها _با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب_ راه بیفتد و مخالفت صریح با آن را هم در حد خود نمی داند، با تهدیدهای غلاظ و شداد برخورد می کند که هیچ رئیس دانشگاهی جرات برگزاری چنین کرسی هایی را نکند. رئیس دانشگاهی که سرش درد نمی کند، چرا دستمال ببندد؟ 

آقای دکتر دانشجو تصور می کند، بزرگان نظام که از تاخیر یکی دو ساله برگزاری کرسی های آزاداندیشی صریحا ابراز نگرانی و گلایه کرده اند، نمی دانند هزینه های این کار چیست و چقدر است. قطعا بزرگان به این موضوع، واقف تر از وزیر علوم هستند، اما هزینه های آن را در برابر منافع و برکاتش قابل اعتنا نمی دانند. 

اینکه کرسی های آزاد اندیشی ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد تردیدبردار نیست اما کدام آدم عاقلی، هوای پاک را بر خود حرام می کند، از ترس اینکه مبادا قدری گرد و غبار او را بیازارد؟ 

شاید جناب وزیر از اینکه در کرسی های آزاد اندیشی به نگرشها و عملکردهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عقیدتی دولت دهم و البته شخص ایشان نقدهای اساسی وارد شود نگران است و آن را عناد با نظام می داند. این نگرانی کاملا قابل فهم است و آقای دکتر دانشجو حق دارد در برابر آن بایستد و با ابزار «برخورد انضباطی» با هر تفکر منتقدی مبارزه کند. 

حتی اگر این فرض را هم قبول نکنیم و چنین بپنداریم که وزیر محترم علوم واقعا دغدغه عناد با نظام را دارد، کارش، خودکشی از ترس مرگ است.نیست؟

منبع سایت فرارو : وزیر علوم چرا خودکشی می کند؟!

/ 0 نظر / 36 بازدید