آیا بنگاههای کسب و کار در ایران اردک چلاق (LAME DUCK ) نیستند؟

در اصطلاح مبانی مدیریت استراتژیک و بازاریابی به شرکت یا صنعتی که بدون کمک و حمایت دولت نمی تواند ادامه حیات بدهد اردک چلاق LAME DUCK می گویند.

 

اکثر شرکتها و بنگاه های کسب و کار در ایران نه تنها برای ادامه حیات بلکه در تمام طول حیات یا چرخه زندگی ( حتی برای تولد ) نیز محتاج کمک دولت بوده اند البته مساعدت دولت همواره با فراز و نشیب های توام بوده است . فرازهای آن گاها  با رویکرد حمایت های مستقیم و کمک های بلاعوض مالی و اعتباری و معافیتهای مالیاتی و ... و نشیبهای آن نیز گاها با اعمال محدودیت و قطع تمام تسهیلات و ایجاد موانع بلند غیر قابل عبور نمایان بوده است . در قانون توسعه سوم و چهارم مواردی مصوبه برای حمایت از شرکتها و بنگاه هایکه در راستای تحقق اهداف برنامه های فوق قدم بر می دارند گنجانده شده است . اما شرکتها و فروشگاه ها را بعد از مطرح نمودن اصطلاح اردک چلاق و باین و توضیح مفهوم آن می توان به چند دسته زیر تقسیم نمود.

۱-  تعداد کثیری از شرکتها چلاق متولد می شوند و در چرخه حیات خود حتی با کمکهای دولت نیز چلاق میمانند بلکه مرگ مغزی نیز می شوند تا مرحوم شوند.

 ۲-  تعداد کثیری از شرکتها چلاق متولد می شوند و در چرخه حیات خود حتی با کمکهای دولت نیز چلاق می مانند  تا ورشکسته (مرحوم )میشوند. شرکتها و بنگاه های کسب و کار و کوچک  معمولا عمر این شرکتها حداکثر به ۱۰ سال می رسد

۳-  تعداد کثیری از شرکتها چلاق متولد می شوند و در چرخه حیات خود با کمکهای دولت و رانت های ایجاد شده گلیم خود را از وضعیت نامطلوب سودآوری بیرون گشیده و از چلاق بودن در می آیند. اما بلاخره روزی سیاستها و موانع ایجاد شده از جانب دولت یا وضعیت نامطلوب رقابتی آنها را به مرگ مغزی و در نهایت به مرگ قطعی یا انحلال و ورشکستگی و نابودی رهنمون  می نمایند.

۴- اندک شرکتهایکه سالم متولد می شوند و نه تنها اردک چلاق نمی شوند بلکه از فرصتهای  پیش و رو  به نحو احسن استفاده نموده و پله ها و قله ترقی را برای کسب سود و سود آوری طی نموده و دوران رشد و شکوفایی و ثبات خود را تجربه می نمایند و این وضعیت ممکن است منبعث از پیشرو بودن در تولید و عرضه محصول و یا محدودیت های موجود برای ورود رقبای دیگر به این صنعت و یا میزان بالای تقاضا در برابر عرضه  باشد .

۵-  تعداد از شرکتها سالم  متولد می شوند ( با منابع و سرمایه اولیه مناسب  )و در چرخه حیات خود با مواجهه با موانع ایجاد شده از جانب  دولت و ساید موانع ایجاد شده  اردک چلاق می شوند . این موانع می تواند ناشی از رکود اقتصادی و یا سیاستهای غلط اقتصادی که منجر به فناپذیری شرکت می گردد.

۶- شرکتهایی اندک دیگری نیز سالم متولد شدند و بخت و اقبال و جهت گیری صحیح رشد و توسعه و موفقیتشان  در اجرای صحیح استراتژی های تدوین شده  آنها از چلاق بودن و چلاق شدن نجات داد.  اما بعید است روزی موانع دولتی و غیره آنها را از روی پای ایستادن و حرکت درست باز ندارد!

۷- بعضی از شرکتهای تجاری به علت عدم امکان رقابت و اتخاذ استراتژی های نادرست و یا نامناسب در مقطعی کوتاه یا طویل چلاق می شوند . که گاها دولت با حمایت از آنها برایشان فرصتی برای روی پای ایستادن ایجاد می نماید. گرچه خیلی وقتها دوستی و همت و یاری و حمایت انجام  شده بیشتر به نوعی دوستی خاله خرسه شبیه می باشد.

گرچه با اندکی کنکاش و تامل ریزتر و دقیقتر امکان استخراج  دسته های دیگری از شرکتها و بنگا ههای نیز وجود دارد ولی می توان کفایت موضوع را برای اردک چلاق بودن اکثر شرکتها و بنگا ههای کسب و کار در ایران اعلام نمود. بدین ترتیب متاسفانه در ایران اسلامی با سیاستهای موجود کمتر شرکتی را می توان یافت که اردک چلاق نباشد.

 اما آیا در ایران شرکتهای تجاری قادرند مراحل یادگیری ایستادن روی پای خود را  پس از مدتی چلاق بودن تجربه نمایند ؟  اینکار به سرعت یادگیری آنها برای ایستادن روی پای خود و  غلبه بر موانع ساختاری موجود بستگی دارد . البته به شرط اینکه  دولت از اتخاذ سیاستهای مداخله جویانه و فناسازانه در بخش خصوصی دست بر دارد.

در ایران نیز قطعا شرکتهای چلاق زیادند که با سرعت به سمت ایستادن روی پای خود را تجربه نموده اند اما در عرصه  جهانی شرکتهای تجاری  قدر  امروزی  مانند ایرباس روزگاری در دوران چرخه حیات خود  چلاق بودن را تجربه نمود . اما به سرعت روی پای خود ایستادن را  آموخت .! و  امروز نه تنها روی پای خود ایستاده است بلکه برای روی پای ایستادن دولت و کشور خود نیز سهیم است ! 

/ 1 نظر / 4 بازدید
بزرگترین لینک باکس

با سلام ....اگرمي خواهيد بازديد خود را به ميزان قابل توجهي افزايش دهيد مي توانيد لينک باکس ما را در وبلاگ يا سايت خود قرار دهيد . پس از قرار دادن لينک باکس در سايت خود شما مي توانيد لينکهاي خود را به لينکدوني اضافه نماييد تا در صدها سايت و وبلاگ مختلف به نمايش در آيد .از مزاياي ديگر اين لينک باکس اين است که سايت شما را در موتور هاي جستجو پرمحتواتر مي کند و در موتورهاي جستجو بيشتر ظاهر مي شود....موفق و پيروز باشيد در ضمن لينک باکس ما در مورد لينک هاي گذاشته شده در لينک باکس هيچ مسوليتي ندارد http://justpersian.net/linkbox/11019