رایانش ابری (cloud-Computing) و IBM ، نمایشگاه سبیت2012 و یواس بی فلش جادویی

منبع : http://www.hamshahrionline.ir/news-162954.aspx

همشهری آنلاین: نمایشگاه "CeBIT" آلمان آغاز به کار کرد. همکاری خودروسازان با اپراتورهای تلفن همراه و کابوس مدیران شبکه از موضوعاتی هستند که در بزرگ‌ترین نمایشگاه فن‌آوری اطلاعات و صنعت ارتباطات جهان به آنها پرداخته شده است.

 

بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی فن‌آوری اطلاعات و صنعت ارتباطات آلمان موسوم به "CeBIT" از روز سه‌شنبه (۶ مارس/ ۱۶ اسفند) درهای خود در شهر هانوفر را به روی علاقه‌مندان گشود. سبیت امسال تا ۱۰ مارس برپاست و برزیل شریک برگزاری آن است. ۴ هزار و ۲۰۰ شرکت از ۷۰ کشور جهان در نمایشگاه ۲۰۱۲ حضور خواهند داشت.

امنیت تردد درخیابان‌ها و خودروهای برخط (آنلاین) از چند سال پیش موجب همکاری نزدیک‌تر محققین عرصه ارتباطات و خودروسازان شده‌اند.

در غرفه‌ای از نمایشگاه سال جاری هم رفت‌وآمد خودروها در خیابان‌های آینده در معرض دید تماشاگران قرار داده شده است. سبیت ۲۰۱۲ روش‌هایی را معرفی می‌کند که با استفاده از آنها ترافیک روان‌تر و آلودگی هوا کاهش می‌یابد.

در حمل‌ونقل هوشمند از جمله خودروها از طریق دستگاه مسیریاب خود یا تلفن هوشمند سرنشین به مرکز مهندسی ترافیک متصل می‌شوند. این مرکز از جمله بهترین مسیر حرکت و راه‌های دور زدن خیابان‌های پر ترافیک را در اختیار خودرو و سرنشینان قرار می‌دهد. این فن‌آوری که سال‌هاست متولد شده، با توجه به تقاضای بازار بهینه‌سازی می‌شود.

به گزارش دویچه‌وله، در سبیت ۲۰۱۲ یکی از اپراتورهای تلفن همراه اروپایی فن‌آوری‌ای تحت عنوان "ارتباط دستگاه به دستگاه" را معرفی کرده است. خودروسازی "ب ‌ام ‌و" آلمان در سال‌های آینده با همکاری این اپراتور تمام اتومبیل‌های خود را به تراشه‌ای الکترونیکی مجهز می‌کند که کارکردی شبیه به کارکرد سیم‌کارت‌های تلفن همراه دارد.

این تراشه هم امکان اتصال خودرو به اینترنت را فراهم می‌آورد و هم در صورت تصادف به صورت خودکار پیامی به مرکز فوریت‌های پزشکی مخابره می‌کند.

به گفته‌ سخنگوی اپراتوری که با "ب‌ ام ‌و" همکاری می‌کند، در آینده خودرویی به نام "گوگل" یا "وودافون" (اپراتور تلفن همراه) وجود نخواهد داشت، بلکه اتومبیل همان "ب ‌ام‌‌ و" است که خدمات متنوعی را در اختیار خریدارش قرار می‌دهد.
کارشناسان پول قابل گردش در فن‌آوری "ارتباط دستگاه به دستگاه" در سال ۲۰۱۲ را حدود ۹ میلیارد یورو برآورد می‌کنند.

 

رایانه‌ شخصی، همراه همیشگی

"IBM"، غول آمریکایی دنیای کامپیوتر هم به عرصه‌ حمل‌ونقل وارد شده است. محققین این کنسرن باتری‌های جدیدی ساخته‌اند که خودروهای برقی مجهز به آنها قادر خواهند بود ۵ برابر خوردوهای برقی کنونی - یعنی حدود ۸۰۰ کیلومتر - حرکت کنند. هر چند که "حرکت" خود به موضوعی مورد بحث تبدیل شده است.

وقتی هر کارمندی به تمام اطلاعات دفتر کار خود از طریق هر کامپیوتری دسترسی داشته باشد، آیا به عنوان مثال رفتن به محل کار لازم است؟

"رایانش ابری" (Cloud-Computing) بستری‌ است که این امکان را فراهم می‌کند. "IBM" در سبیت امسال یواس‌بی فلشی را معرفی کرده که کمی از فلش‌مموری‌های رایج بزرگ‌تر است. با استفاده از این فلش می‌توان از اطلاعات هر رایانه‌ متصل به ابر عکس یا به اصطلاح ایمیج گرفت و با استفاده از رایانه‌های دیگر روی اطلاعات کار کرد.

در چنین مواردی اولین موضوعی که به ذهن خطور می‌کند، امنیت داده‌هاست. چگونه می‌توان تضمین کرد که برخی اطلاعات حساس شرکت‌ها به دست شخص سوم نمی‌افتد؟

«بزرگ‌ترین خطر در دنیای مجازی در فاصله‌ ۵۰ سانتی‌متری رایانه نشسته است». این پاسخی‌ست که یکی از کارشناسان "کاسپرسکی"، شرکت روسی تولیدکننده‌ نرم‌افزارهای امنیت رایانه‌ای، به این پرسش می‌دهد. به اعتقاد این کارشناس، کاربر بزرگ‌ترین خطر امنیتی برای رایانه است و جالب این‌که همین کاربر هر روز پرتوقع‌تر می‌شود.

کابوس مدیران شبکه

رایانه‌های متحرک و گرایش روزافزون به استفاده از دستگاه‌های شخصی برای کار از جمله کابوس‌های هر مدیر شبکه‌ای هستند؛ گرایشی که موضوع امنیت شبکه‌ شرکت‌ها را بیش از پیش در کانون توجه قرار می‌دهد.

احتمالا هر مدیر شبکه‌ای ترجیح می‌دهد به جای علاج واقعه، سیم برق شبکه را از پریز بیرون بکشد، زیرا برقراری امنیت با شرایط بالا تقریبا غیر ممکن است.

از سوی دیگر نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از دستگاه‌های خانگی رضایت و در پی آن بازده کار کارمندان را بالا می‌برد. به همین دلیل گزاره‌ "با دستگا‌های شخصی خود کار کنید" به شعار تبلیغاتی شرکت‌های تولیدکننده‌ نرم‌افزارهای امنیت رایانه‌ای تبدیل شده است.

از آن‌جایی که گرایش به استفاده از دستگاه‌های شخصی در محیط کار برگشت‌ناپذیر به نظر می‌رسد، شرکت‌های امنیت رایانه‌ای از یک سو خطرهای اتصال دستگاه‌های شخصی به شبکه‌ شرکت‌ها را گوشزد می‌کنند و از سوی دیگر رؤیای سال‌های پر آب‌ونان پیش رو را از سر می‌گذرانند.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به موسسه همشهری است.
منبع: همشهری آنلاین
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1391 - 21:49:00 

/ 0 نظر / 30 بازدید