سناریو نویسی برای واحدها و بنگاه های کسب وکار و سازمانها و شرکتها و...

 

 

گام اول- بر روی مسئله کلیدی که بر اساس تجزیه و تحلیل جواب داده خواهد شد تصمیم بگیرید.

با انجام این کار تشخیص اینکه برنامه ریزی سناریو بر سایر متدها ارجح است یا نه، ممکن خواهد شد. اگر مسئله بر اساس تغییرات کوچک یا تعداد بسیار کمی از اجزا باشد،‌ دیگر متدهای فرموله شده کاراتر خواهند بود.

 

گام دوم- برای تجزیه و تحلیل،‌ مدت و محدوده‌ای را مشخص کنید.

 

توجه کنید در گذشته تغییرات با چه سرعتی رخ داده‌اند و سعی کنید تشخیص بدهید در چه حدی ممکن است رویدادهای عمومی (مانند دوره عمر یک محصول و ...) را با استفاده از علم آمار پیش بینی کرد. مدت معمول برای سناریونویسی، 5 تا 10 سال آینده است.

 

گام سوم- ذی نفعان اصلی را مشخص کنید.

 

مشخص کنید چه کسانی از نتایج سناریو سود خواهند برد و همچنین چه کسانی در این سناریو تحت تاثیر و یا تاثیرگذار خواهند بود. سپس منافع هر کدام را شناخته و بررسی کنید که این منافع،‌ چرا و چگونه در گذشته دچار تغییرات شده‌اند.

 

گام چهارم- روندهای اصلی و نیروهای محرک را مشخص کنید.

 

این شامل روندهای صنعتی، اقتصادی، سیاسی، تکنولوژیکی، قانونی و اجتماعی می شود. مشخص کنید که هر کدام از روندها چرا، چگونه و تا چه حد بر  مسئله تحقیق شما تاثیر گذار خواهد بود. در این گام معمولاً از فرایند طوفان ذهنی استفاده می‌شود.

 

گام پنجم- عدم قطعیت‌های کلیدی را پیدا کنید.

نیروهای محرک را بر روی دو محور ترسیم کنید؛ یکی محور قابلیت پیش‌بینی و دیگری محور اهمیت.

 تمام نیروهای محرک غیر مهم را کنار بگذارید نیروهای محرک مهم که نسبتاً‌ قابل پیش بینی باشند (مثلاً دارای آمار هستند) می توانند شامل هر سناریویی باشند. البته سناریوها نباید مبتنی بر عدم قطعیت‌ها باشند چون شما را با تعدادی از نیروهای محرک مهم غیرقابل پیش‌بینی رها می‌کنند. در صورتی که بتوان ارتباط بین نیروهای محرک را تشخیص داد،‌ می‌تواند مفید باشد. درنهایت تمام سناریوهای غیر ممکن کنار گذاشته می‌شود (برای مثال استخدام کامل و تورمِ صفر).

 

گام ششم- نیروهای مرتبط را دسته بندی کنید.

 

در صورت امکان نیروها را به دو نیروی مهم کاهش دهید (تا امکان نمایش سنارویوها در یک نمودار شسته رفته XY پدید آید).

گام هفتم- ارزیابی نیروها

برای بررسی پایداری و معقول بودن نیروهای محرک سه نکته کلیدی زیر باید ارزیابی شوند:

چارچوب زمانی: آیا نیروهای محرک با چارچوب زمانی مسئله سازگار است؟

سازگاری درونی: آیا نیروهای نامعینی که بتوانند سنارویوهای ممکنی بسازند وجود دارد؟

منابع مجازی ذینفعان: آیا در حال حاضر برخی از ذینفعان در یک عدم تعادل نسبت به موقعیت قبل هستند و آیا این سناریو را استنتاج خواهند کرد؟ آیا ممکن است سناریوهای محتملی ساخت که در آنها به ذی نفعان توجه می شود؟ در ساخت سناریوهای کلان در دولت، سازمانهای بزرگ و غیره این مهمترین مسئله است که بر خروجی تاثیر خواهد گذاشت.

 

گام هشتم-  تعریف سناریوها

 

در صورت امکان سناریوها را در یک شبکه ترسیم کنید. معمولاً 2 الی 4 سناریو ساخته می شوند. نیازی نیست که موقعیت جاری در وسط دیاگرام باشد (ممکن است تورم در حال حاضر پایین باشد)، و ممکن است سناریوهای ممکن یک (یا چند) نیروی نسبتاً پایدار را نگه دارد، مخصوصاً‌ هنگامی که از 3 و یا بیشتر از 3 نیروی محرک استفاده می‌شود. یک رویکرد می‌تواند تمام عوامل مثبت را در یک سناریو بسازد و تمام عوامل منفی را (وابسته به وضعیت جاری) در یک سناریوی دیگر، و سپس آنها را پالایش کند. در انتها،‌ سعی کنید از سناریوهای نمونه مطلقاً خوب و نمونه مطلقاً بد اجتناب کنید.

 

گام نهم- به تفصیل نوشتن سناریوها

 

شرح دهید چه چیزی اتفاق افتاد و دلایل سناریو پیشنهاد شده چیست. برای کمک به تحلیل های بعدی، سعی کنید تا دلایل به گونه‌ای بیان شود که بتواند گویای چرایی تغییر باشد. در نهایت به هر سناریو یک نام توصیفی و جذاب بدهید تا مراجعات بعدی ساده شود.

 

گام دهم- ارزیابی سناریوها

 

آیا هدف را تآمین کرده است؟ آیا دارای سازگاری درونی است؟ آیا به طرح اولیه شبیه است؟ آیا آنها بیانگر نتایج  متناسبی هستند؟

 

گام یازدهم- شناسایی نیازهای تحقیقاتی

 

بر اساس سناریوها، تعیین کنید کجا اطلاعات بیشتری مورد نیاز است. هرجا که بود، اطلاعات مورد نیاز بیشتر را از طریق شناخت انگیزه‌های ذینفعان،‌ خلاقیت و نوآوری‌هایی که ممکن است در صنعت رخ دهد، بدست آورید.

 

گام دوازدهم- توسعه روش‌های کمی

 

در صورت امکان،‌ مدل‌ها را توسعه دهید تا به کمی شدن دستاوردهای سناریوهای مختلف کمک کند،‌ مثل نرخ رشد، گردش وجوه و غیره. البته این گام در مقایسه با دیگر گام‌ها، نیازمند مقدار قابل توجهتری از کار است زیرا ممکن است در کنار سایر تحلیل های مورد توجه قرار نگرفته و کنار گذاشته شود.

 

گام سیزدهم- به سناریوهای تصمیمی توجه کنید.

گام های بالا را در یک فرایند تکرار شونده پیگیری کنید تا جایی که به سناریوهایی برسید که پی آمدهای اساسی را که با سازمان مواجه است مورد توجه قرار می دهد. سعی کنید تمام جنبه های سناریوهای ممکن را ارزیابی نمایید.

 منبع : سناریونویسی، ‌قرائتی مدرن از یک کهن‌الگو

 

/ 3 نظر / 32 بازدید
برای طلا نمی توان قیمتی مشخص کرد!

لطفا این مقاله را در اینترنت منتشر کنید:به گفته محققان کل ذخایر طلای جهان تنها به اندازه یک خانه 5 طبقه 80 متر مربعی می باشد و جمعیت کره زمین 000/000/7000 ((هفت میلیارد نفر انسان می باشد)) که به همراه بانک های مرکزی جهان و شرکت های سرمایه گذاری و صنایع مختلف مانند صنایع الکتریکی و پزشکی و هوا و فضا و صنعت بزرگ طلا و جواهر سازی دنیا و بسیاری دیگر صنایع و اشخاص همواره تقاضای خرید بخشی از این خانه طلایی کوچک 5 طبقه را دارند با توجه به قانون عرضه و تقاضا که ارزش و قیمت هر کالا و جنسی را مشخص می کند صاحبان این خانه کوچک که احتمالا میلیاردها نفر انسان و شرکت و غیره هستند با چه قیمت پیشنهادی حاضرند سهم کوچک خود را از داده و بفروشند؟ادامه مقاله را حتما در وبلاگ بخوانید بسیار مهم است

فقط دعا مي تواند قضا و قدر را هم در گذشته و هم در آينده تغيير دهد . تا جاييكه كارهاي كرده ، ناكرده شوند . گويي كه هرگز انجام نشده اند.استاد ایلیا میم دروب لاگ آمین می ماند فیلم را تماشا کنید: http://aminmimanad.mihanblog.com

shopmihan.com

سلام خسته نباشید دوست عزیز شما الان یک وبلاگ رایگان دارید شما می توانید با تبلیغ در وبلاگ خودتان درآمد داشته باشید. اگر می خواهید درآمد قابل توجه ای در اینترنت داشته باشید كار در سيستم كسب درآمد را به شما پیشنهاد می کنم 50000 ریال پاداش عضویت !! و یا اگر محصولی برای فروش دارید حتی یک محصول پیشنهاد من به شما دوست عزیز ثبت نام در سیستم خريد فروش پستي است فروشگاه ساز رایگان !!! سیستم تبلیغاتی رایگان !!! هاست و دامنه IR رایگان !!! به فروشگاه ما هم سری بزنید توضیحات کامل در سایت قسمت >>>> خريد فروش پستي | كار و استخدام www.shopmihan.com www.shopmihan.ir www.shopgoogle.ir وبلاگ من http://mosft.persianblog.ir/ به ما هم سر بزنید با آرزوی موفقیت برای شما