خواب زمستانی اینترنت در ایران

در روزهای اخیر شاهد غیر فعال شدن و در دسترس نبودن مهمترین سرویس اینترنت جهانی یعنی سرویس ایمیل هستیم . علی رغم آمارهای ارائه شده در کشور دائر بر پیشرفتهای موجود در عرصه توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات متاسفانه در چد شال اخیر متولیان حتی قادر به ایجاد سازوکاری برای ترویج سرویس ایمیل ملی یا ایجاد زیرساخت لازم نشده اند . در سالهای اخیر در کشورمان شاهد کاربرد وسیع سرویس پست الکترونیک یا ایمیل از طریق دو سرویس دهنده قدر گوگل و یاهو بوده ایم به نحویکه کمتر کسی را می توان سراغ داشت  که ارتباطات خود را از طریق یاهو جی میل برنامه ریزی و تنظیم ننموده باشد. با توجه به اینکه سرویس دهنده های ایمیل کشورمان مطلقا قادر به ارائه خدمات با کیفیت و کمیت این دو ابرسرویس دهنده نیستند لذا عدم دسترسی به این سرویس معضلی اساسی در حد از دست دادن جنیه های کاربردی اصلی اینترنت در کشورمان را خواهد داشت .

هر چند اینکه اطلاعات شخصی کاربران سرویس های پست الکترونیکی شرکتهایی مانند یاهو ، گوگل ، هات میل و سایر سرویس دهنده ها  ممکن است مورد سوء استفاده عوامل ان شرکتها قرار گرفته باشد را نمی توان مردود دانست زیرا در این صورت ان شرکتها دلیلی برای ارائه این خدمت با این کیفیت و کمیت ندارند البته در کشورخودمان هم اینکه اطلاعات شخصی کاربران مورد سوء استفاده قرارگیرد موضوع عادی است مثلا کم نیستند مشترکین همراه اول یا ... که روزانه تعداد کثیری پیام کوتاه تلفنی دریافت می نمایند یا اینکه کم نیستند افرادیکه بعد از اولین ثبت فرم های الکترونیکی در پرتالهای دولتی یا شبه دولتی شاهد دریافت انواعذ اقسام پیامهای تبلیغاتی باشند . علی الظاهر باز هم متولی یا مسبب این معضل مشخص نیست زیرا بر اساس اطلاعات منتشره در رسانه ها دو متولی یعنی سازمان فناوری اطلاعات و شرکت زیرساخت از موضوع قطعی این سرویس اظهار بی اطلاعی نموده اند ولی از تعمیق در سخنان مقام مسئول شرکت زیرساخت چنین مستفاد میشود که گویا این قصه سر دراز داشته و از حوزه نظارت و دخالت وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات خارج بوده و تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب میشود . اگر این موضوع صحت داشته باشد و ای انیکه مسئولین قانع شده باشند که متولی ایمیلهای مردم  یا برقراری سرویس ایمیل در اینترنت وزارت ارشاد باشد باید این نکته را باور نمود که زمان خداحافظی با سرویس های اصلی وب جهانی فرا رسیده است و گویا با متولی گری وزارت ارشاد اینترنت حالا حالا ها در خواب زمستانی خواهد ماند و باید گفت اینترنت خداحافظ ، وب جهانی خداحافظ ،

/ 2 نظر / 27 بازدید
نازبانو

من از این تعجب میکنم که این رفتارهای که داره انجام میشه واقعا با چه برنامه ای هست؟ از هر طرف هم مدام دارند به جامعه تلقین میکنن که ما پیشرفت کردیم و انرژی هسته ای... من واقعا نمیدونم با این رفتارها به کجا میرسم؟

بهنام

سلام مهندس وقتت بخیرو شادی وبلاگهای قشنگی داری مثل خودت