نمونه سناریو : HIS بیمارستان امیر اعلم و سناریو وتحلیلی آن

چند ماه بعد...

آقای فرجی : سلام بچه ها میخواهیم برای بیمارستان HIS  نصب کنیم نظرتون چیه ؟ خانم محمدی و نوروزی به هم نگاهی کردند و لبخند زدند و با هم گفتند :وای عالیه!

 1-    چرا تصمیم به خرید MIS برای بیمارستان گرفتید ؟(چه نارسایی ها و مشکلاتی باعث این تصمیم شد؟

چون بیمارستان وابسته به دانشگاه است و یکی از سیاست ها و برنامه های دانشگاه اجرای این پروژه بود و بیمارستان برای کنترل مالی و سهولت دسترسی به اطلاعات کار با آن نیاز به HIS دارد .

2-    تایید چه کسانی برای تهیه سیستم نیاز بود ؟

مدیریت بیمارستان / رئیس بیمارستان ،مدیریت برنامه ریزی پشتیبانی و کارشناس IT بیمارستان

3-    احساس نیاز در کدام بخش بیشتر بود و از کجا شروع شد ؟

HISدر تمامی بخش های بیمارستان مورد نیاز است ولی در بیمارستان ها در بخش ترخیص عدم وجودش بیشتر احساس می شود ولی برای بیمارستان امیراعلم از نظر مدیریتی مهمتر است .

4-    دلیل انتخاب شرکتی که از آن MISخریداری شده است ؟

دانشگاه استاندارد های خاصی را برای این شرکت ها تعیین کرد که تعدادی از شرکت ها واجد شرایط بودند که توسط دانشگاه به هر بیمارستانی یک شرکت اختصاص یافت .

5-    نحوه تنظیم قرارداد و مشخصات قرارداد (مبلغ قرارداد ،مدت قرارداد ،...)

موضوع قرارداد عبارت است از ارائه نرم افزار مربوط به HISشامل بخش پدیرش سرپایی ،پذیرش درمانگاه های تخصصی ،پذیرش بستری ،صندوق،بخش اتاق عمل ،داروخانه ،ترخیص ،آزمایشگاه ،پاتولوژی،رادیولوژی ،سونوگرافی ،بخش سوپروایزی نیروی نرم افزار (جدول پایه شامل اتاق / تخت /انواع تخت / بیمه ها / خدمات )مددکاری ،چاپ اوراق ،گزارشات استاندارد بیمه .

مدت قرارداد

شروع 1/6/1388 پایان 29/11/1388 به مدت 6 ماه می باشد .

قرارداد فی مابین بیمارستان امیر اعلم به نمایندگی دکتر جلال رضایی / سید محمد هادی موسوی به عنوان رئیس / مدیر بیمارستان به عنوان "کارفرما "و شرکت مهندسی  تیراژه تهران به نمایندگی صاحبان امضای ابوالقاسمی به عنوان مدیر عامل به عنوان "پیمانکار "بسته شده است .

مبلغ قرارداد  : مبلغ کل قرارداد            ریال   به حروف               است که بر اساس شرایط تعیین شده در شرایط اختصاصی قرارداد در مقابل انجام خدمات موضوع قرارداد توسط پیمانکار و تایید مرحله ای آن توسط ناظرو کارفرما بعد از کسر کلیه کسورات قانونی به پیمانکار پرداخت خواهد شد .

پیش پرداخت

کارفرما می تواند در صورت در خواست پیمانکار حداکثر تا میزان 25 % درصد از کل مبلغ قرارداد را به عنوان و قبل از توسعه ی نرزم افزار و پس از اخذ تایید ناظر و کارفرما در قبال ضمانت نامه معتبر و قانونی به پیمانکار پرداخت می شود .

6-    مسئولین خرید چه کسانی بودند ؟

استانداردها توسط دانشگاه تعیین می شود توسط مرکز فناوری دانشگاه تایید می شود .

7-    نحوه ی تخصیص بودجه برای سیستم چگونه بود ؟

از حسابداری بیمارستان بود چون بیمارستان ها خود گردان شده اند .

8-    بروز رسانی سیستم چگونه است ؟

بیمارستان sourceنرم افزار را خریداری شده ولی upgrade نرم افزار خریداری نمی شود و این باعث می شود تا بیمارستان 25 % مبلغ قرارداد را سالانه برای موضوع هزینه کند و این موضوع مختص این بیمارستان نبوده و کلیه بیمارستان ها این گونه عمل می کنند .

9-    خدمات پس از فروش شرکت چه بود ؟

2 نفر کارشناس ترم افزار به صورت مقیم و انکال از ساعت 16-8 در بیمارستان حضور دارند و شماره چند نفر از مهندسین نرم افزار که هر کدام به صورت تخصصی در یک حوزه ی  خاصی تبحر دارند (HIS  اتاق عمل ،HIS رادیولوژی) می باشد تا در صورت عدم رفع مشکل به آن ها مراجعه شود .

مقرر شده مدیر پروژه خانم مهندس رحمانی به صورت هفتگی از بیمارستان بازدید داشته و نظارت مستقیم بر مشکلات اعلام شده و نحوه ی برطرف نمودن آنها توسط کارشناسان شرکت داشته و پس از تحویل هر درخواست تاییدیه از مسئول امور رایانه بیمارستان دریافت نماید .

10-                       آموزش کارکنان به چه صورتی است ؟

آموزش سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی شفا در دو سطح برای کاربران معرفی شده بیمارستان و مسئولین راهبردی سیستم ارائه می گردد .

کاربران معرفی شده از طرف بیمارستان در جلسات گروهی آموزش های تئوری و عملی کار با سیستم را فرا گرفته و در حین کار با سیستم راهنمایی می گردند . برای هر گروه از کابران کتابچه راهنمای سیستم در پایان دوره آموزشی ارائه می گردد .

مسئولین راهبردی سیستم ،علاوه بر شرکت در جلسات آموزشی کاربران ،آموزش هایی در جهت تعاریف پایه سیستم ،سطوح دسترسی کاربران ،راهبری بانک اطلاعاتی ،چگونگی ایجاد گزارشات سفارشی ،پیکربندی و تنظیمات ایستگاه های کاری را دریافت می نمایند .

آموزش ها در طی راه اندازی سیستم توسط پرسنل شرکت تیراژه رایانه تهران در محل مورد نظر بیمارستان و طبق برنامه از پیش تعیین شده به صورت رایگان صورت می پذیرد . پس از طی شدن زمان فوق در صورت نیاز کاربران جدید به دریافت مجدد آموزش ها ،مسئولین راهبری سیستم این امر را مرتفع نموده و یا در صورت نیاز کارشناسان شرکت راهنمایی های لازم را ارائه می نمایند .

 

 

منبع : وبلاگ Case Method in MIS Education

 

بلی

خیر

خلاصه سناریو در آغاز متن آمده است؟

   

ü

/ 0 نظر / 109 بازدید