پادکست چیست؟ ? What is a podcast

پادکست چیزی شبیه یک شوی تلویزیونی است که با فرمت صدا منتشر میشود و شاید یک وبلاگ است که با فرمت صدا ایجاد میشه و نه بصورت متن. پادکست ها نیز مانند وبلاگ ها دارای موضوعات مختلفی هستند . ورزشی ، علمی ، تاریخی ، طنز ، خبری و غیره .
چیزی که در مورد پادکست ها جالب است حالت صوتی آن ها است که علاوه بر دارابودن جذابیت شنیداری شما را قادر میسازد تا آن را روی کامپیوتر خود دانلود کنید و بعدا آن را روی PC و یا MP3-player خود گوش کنید. وقتی شما صدای شخص گوینده را به جای فونت های کامپیوتر میشنوید ، حس نزدیک تری نسبت به گوینده پادکست دارید که در متون یک وبلاگ به راحتی حس نمیشود. همین موضوع باعث رشد سرویس های بزرگی شده است که به شما پادکست رایگان میدهند.

شرکت های بزرگ و فعال در عرصه فناوری و غول های بزرگ رسانه ای هیچگاه تصور نمی کردند که به دنبال فراگیر شدن فن آوری اینترنت سر و کله رقیب کوچک وقدرتمندی به نام وبلاگ پیدا شود و در عرض کمتر از یک سال لرزه بر اندام آنها بیندازد. اما برای این قدرتمندان انحصارطلب یک خبر جالب تر هم داریم. اگر چالش موجود تا کنون محدود به عرصه رسانه های نوشتاری بود، در آینده ای نه چندان دور شاهد راه اندازی ایستگاه های رادیویی شخصی بر روی اینترنت هم خواهیم بود که می تواند جلوه ای هیجان انگیز به ذات بی مرکز و غیر قابل مهار آن ببخشد. این اختراع جالب چیزی نیست جز Podcast .
استفاده از این ابزار از همین حالا در غرب آغاز شده و مورد توجه بسیاری از جوانان خوره اینترنت هم قرارگرفته است. روزنامه USATODAY به تازگی گزارشی در مورد این پدیده منتشر کرده و نمونه هایی از کاربرد آن را هم منعکس نموده است. Byron Acohido در نوشته خود به یکی از دانشجویان رشته تاریخ دانشگاه کمبریج اشاره کرده است که با استفاده از این قابلیت یک برنامه رادیویی 40 دقیقه ای را تولید کرده و در قالب آن چند قطعه موسیقی را که توسط چند نوازنده واز جمله خودش نواخته شده را معرفی نموده است. خوشبختانه برای تولید چنین برنامه هایی نیاز به کمک هیچ یک از بنگاههای خبرپراکنی جهان نیست و همچنین برای پخش آنها نیزتنها کافی است که این برنامه بر روی اینترنت قرار داده شود.

Podcast چه نوع پدیده ای است؟
Podcast ها مانند وبلاگها پدیده ای هستند که می توانند توجه بسیاری از مردم عادی را به خود جلب کنند و تهیه آنها توسط همگان - از برنامه سازان حرفه ای تا افراد آماتور- ممکن است. علاقمندان به شنیدن این برنامه ها هم می توانند برای شنیدنشان آنها را بر روی کامپیوترشان بارگذاری نموده و یا در صورت داشتن اندکی تجربه تخصصی با خرید یک دستگاه  iPod ساخت شرکت اپل آنها روی این دستگاه منتقل و سپس هرجا و هر موقعه که خواستند آنرا گوش دهند.

راستی اگر با iPod آشنا نیستید بد نیست بدانید که مدلهای مختلف این دستگاه کوچک قابل حمل توانایی ذخیره سازی 20 تا 60 گیگابایت موسیقی را بر روی خود دارد و در بازار ایران نیز موجود است. منتهی برای خرید آن باید هزینه ای نزدیک به 400 تا 500 هزار تومان را اختصاص دهید که فعلا مقرون به صرفه نیست. لذا بهتر است به همان روش بارگذاری از اینترنت رضایت دهید.

 

Podcasting lets you automatically receive the latest episode of your chosen programme as soon as it's available. You need to "subscribe" to receive a podcast, rather like you might subscribe to a magazine and get it delivered each week. An important difference is that all of the BBC's podcasts are free, and you can stop receiving the files at any time.

In order to sign up for a podcast you need an internet connection and a piece of podcast software which is usually available free of charge. This software can check the BBC for new episodes and automatically download them for you.

Related Links

If this does not answer your question sufficiently you may find more help on the pages

linked to from the right hand side

نمونه ای از شرح  پاکست های تولید شده در رادیوی بی بی سی توجه نمائید.

چهارشنبه 30 آوریل (11 اردیبهشت)

در پادکست امروز گفتگویی می شنوید در باره وضعیت امنیتی شهر کابل در پی درگیری مسلحانه در این شهر، گزارشی در باره اظهارات مقامات ایران در مورد مبارزه با فساد اقتصادی و مطلبی نیز گشایش نخستین مدرسه ایرانی در کشور تاجیکستان .

منبع سایت بی بی سی / سایت پرشین بلاک /  سایت افتاب/ سایت ایرانیان انگلستان

http://www.iranianuk.com/article.php?id=4032

 

.

/ 1 نظر / 10 بازدید
ورزش بلاگ

با سلام... وبلاگ نویس عزيز ٬ از آنجايی که امروزه در کشور عزيزمان ورزش کاران ٬ ورزش دوستان و ورزشی نويسان در حال افزايش است و همچنين لازم از شما وبلاگ نويس عزيز آمده ايم تا دعوت کنيم اگر ورزشی می نويسيد يا اگر می خواهيد ورزشی بنويسيد در کنار ما و ديگر ورزشی نويسان باشيد منتظر حضور سبزتان هستيم... http://www.varzeshblog.ir http://www.varzeshblog.com